Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowiec przy Twardej

red

Rozpoczęła się budowa najnowszego warszawskiego wieżowca. Będzie liczył 160 metrów wysokości i już za kilkanaście miesięcy stanie się jednym z najważniejszych elementów przestrzennych w panoramie Warszawy. Projektantem jest Helmut Jahn, twórca Sony Center w Berlinie.

Nowy wieżowiec w Warszawie powstanie przy ul. Twardej
Nowy wieżowiec w Warszawie powstanie przy ul. Twardej
Hines Polska

 

 

Już od świtu w poświąteczny poniedziałek trzy koparki wybierały ziemię pod fundamenty. W chwili gdy ładowały urobek na żółte ciężarówki, tuż obok robotnicy wylewali beton pod ściany szczelinowe i montowali stalowe elementy konstrukcyjne w gotowym już fragmencie ławy fundamentowej.

 

Zarówno inwestor - firma Hines, która zbudowała biurowiec Metropolitan na pl. Piłsudskiego - jak i wykonawca Hochtief budzą zaufanie. Można żywić nadzieję, że szkielet budowli nie zatrzyma się w połowie - tak jak stało się to ze "skrzydłem orła" firmy Orco zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda przy Złotej. Architektura budynku ma być mniej spektakularna od zamarłej inwestycji autorstwa Libeskinda. Jednak i ona jest dziełem światowej gwiazdy architektury. Wieżowiec zaprojektował Helmut Jahn z chicagowskiej firmy Murphy/Jahn (twórca m.in. Sony Center w Berlinie). O ile skrzyło orła Libeskinda ma być rzeźbą pełną trudnych do uzasadnienia wygięć, o tyle architektura zaproponowana przez Jahna zdaje się nieomal minimalistyczna. Podcięcie wieży w partii cokołowej nadaje jej wrażenie lekkości. Tak jakby ogromna, 160-metrowa bryła unosiła się w górę niczym wystrzelony klocek. Jednak to nie architektura, ale skala budyniu i jego lokalizacja sprawiają, że trudno go zignorować. Nad fundamentem stanął już pierwszy dźwig - na razie niski, ale już daje pojęcie, jak istotne znaczenie będzie miał wieżowiec w panoramie centrum miasta.

 

czytaj więcej

 

Jerzy S. Majewski

źródło: Gazeta Stołeczna

 


Zobacz także:


Pierwszy wieżowiec w Olsztynie: HIT czy KIT?


Przewodnik architektoniczny Warszawa TOP 10


Plac Defilad z wieżowcami

 


Skomentuj:

Wieżowiec przy Twardej