Wieżowiec przy Twardej
Rozpoczęła się budowa najnowszego warszawskiego wieżowca. Będzie liczył 160 metrów wysokości i już za kilkanaście miesięcy stanie się jednym z najważniejszych elementów przestrzennych w panoramie Warszawy. Projektantem jest Helmut Jahn, twórca Sony Center w Berlinie.

Już od świtu w poświąteczny poniedziałek trzy koparki wybierały ziemię pod fundamenty. W chwili gdy ładowały urobek na żółte ciężarówki, tuż obok robotnicy wylewali beton pod ściany szczelinowe i montowali stalowe elementy konstrukcyjne w gotowym już fragmencie ławy fundamentowej.
Zarówno inwestor - firma Hines, która zbudowała biurowiec Metropolitan na pl. Piłsudskiego - jak i wykonawca Hochtief budzą zaufanie. Można żywić nadzieję, że szkielet budowli nie zatrzyma się w połowie - tak jak stało się to ze "skrzydłem orła" firmy Orco zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda przy Złotej. Architektura budynku ma być mniej spektakularna od zamarłej inwestycji autorstwa Libeskinda. Jednak i ona jest dziełem światowej gwiazdy architektury. Wieżowiec zaprojektował Helmut Jahn z chicagowskiej firmy Murphy/Jahn (twórca m.in. Sony Center w Berlinie). O ile skrzyło orła Libeskinda ma być rzeźbą pełną trudnych do uzasadnienia wygięć, o tyle architektura zaproponowana przez Jahna zdaje się nieomal minimalistyczna. Podcięcie wieży w partii cokołowej nadaje jej wrażenie lekkości. Tak jakby ogromna, 160-metrowa bryła unosiła się w górę niczym wystrzelony klocek. Jednak to nie architektura, ale skala budyniu i jego lokalizacja sprawiają, że trudno go zignorować. Nad fundamentem stanął już pierwszy dźwig - na razie niski, ale już daje pojęcie, jak istotne znaczenie będzie miał wieżowiec w panoramie centrum miasta.
Jerzy S. Majewski
źródło: Gazeta Stołeczna
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI