Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WUWA wypięknieje w ciągu trzech lat

red

Jak donosi serwis tuwroclaw.com, jedna z najbardziej zaniedbanych perełek wrocławskiego modernizmu najdalej za trzy lata znów będzie błyszczeć. Pierwszym krokiem rewitalizacji osiedla WUWA będzie odbudowa spalonego budynku przedszkola.

Pierwszym krokiem rewitalizacji osiedla WUWA będzie odbudowa spalonego budynku przedszkola,
Pierwszym krokiem rewitalizacji osiedla WUWA będzie odbudowa spalonego budynku przedszkola,
www.tuwroclaw.com

Izba architektów chce odbudować spalone w 2006 roku przedszkole zbudowane na wystawę WUWA w 1929 roku. W budynku znajdzie swoją nową siedzibę.

Historia tego obiektu nie przynosi miastu chluby. W marcu 2006 roku miasto sprzedało je czterem prywatnym osobom. Wystarczyły trzy miesiące, by przedszkole zamieniło się w wysypisko śmieci i noclegownię bezdomnych. Konserwatorzy próbowali wpisać je do rejestru zabytków (do dziś wielu dziwi dlaczego dopiero wtedy), ale wszystko na próżno. W nocy z 6 na 7 lipca 2006 roku przedszkole spłonęło.

Strażacy podejrzewali podpalenie, bo ogień wybuchł z wielką siłą. To co się działo potem podsycało tylko podejrzenie podpalenia: do Departamentu Architektury wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla czterokondygnacyjnego domu mieszkalnego.

Na szczęście urzędnicy powiedzieli "nie" - i na tym stanęło. Pojawiły się głosy, że budynek trzeba odbudować. Teraz to już nie tylko głosy.

- Mamy nadzieję, że w czwartek radni miejscy zaakceptują nasz pomysł przekazania jako darowizny z przeznaczeniem odbudowy przedszkola wrocławskiej Izbie Architektów - mówi Lech Filipiak, dyrektor departamentu nieruchomości w magistracie.

- Mogę obiecać, że jeśli tak się stanie to od piątku siadamy do projektowania i jesienią, a najpóźniej wiosną wbijemy pierwszą łopatę - mówi Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, autor m.in. rozbudowy Renomy. - Mamy nadzieję, że ta odbudowa, której koszt szacujemy na 1,5 do 2 mln złotych, stanie się drożdżami dla rewitalizacji całej WUWY - dodaje.

Dawna WUWA przetrwała jako założenie urbanistyczne, jednak jej poszczególne elementy składowe nie są w najlepszej kondycji. Niektóre budynki były wielokrotnie przerabiane. Część zniknęła całkowicie, a między nimi powstały inne. Jednak wrocławska WUWA ma nadal w sobie potencjał i nawet to, co z niej do dziś przetrwało budzi zachwyt architektów z całego świata. Potrafią przyjechać ze Stanów Zjednoczonych tylko po to, żeby zobaczyć Halę Stulecia i wystawę „Mieszkanie i miejsce pracy” - osiedle zwane WUWA, między ulicami Zielonego Dębu, Tramwajową, Kopernika i Dembowskiego, w okolicach osiedla Dąbie.

- Odbudowa przedszkola ma być tylko pierwszym krokiem w rewitalizacji WUWY. Uruchamiamy projekt jego kompleksowej rewitalizacji, który będzie się składał z dwóch części. Pierwsza to uporządkowanie przestrzeni publicznej: alejek, zieleni, oświetlenia itd. To miejsce może się stać atrakcją turystyczną i mamy w planie, aby właśnie się tym stała - mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. - Z drugiej strony chcemy finansowo wspierać rewitalizację. Każdy z właścicieli budynków będzie mógł dostać od nas 70 procent kosztów remontu obiektów stanowiących część tego osiedla. Liczymy, że dzięki temu najdalej za trzy lata WUWA znów będzie błyszczeć - dodaje.

Bartłomiej Knapik

artykuł czytacie dzięki uprzejmości serwisu www.tuwroclaw.com:

Zobacz także:

WUWA - awangardowe osiedle obchodzi 80-tkę

Skomentuj:

WUWA wypięknieje w ciągu trzech lat