Trafostacje
Pełnią zazwyczaj rolę niechcianych intruzów, których obecność jest wynikiem potrzeb infrastruktury technicznej, tymczasem mogą być designerskim dodatkiem do przestrzeni miejskiej...








Problemu tych niewielkich budynków nie da się rozwiązać, a ich położenie najczęściej w pierwszej linii zabudowy sprawia, iż niejednokrotnie zasłaniają całą resztę okolicznej architektury. Można jednak znaleźć przykłady takich rozwiązań trafostacji, które radykalnie odbiegają od codziennego widoku budek z szarymi drzwiczkami, ponieważ degradowanie ich do roli niewielkich budek i maskowanie w przeróżny sposób na ogół daje efekt zupełnie odwrotny.
Trafostacja w Polsce jakich wiele
Znajdująca się w Berliniestacja trafo autorstwa duetu architektonicznegoAssmann-Salomon z 1999 roku kształtem, wysokością i proporcjami dokładnie odwzorowuje sąsiednią zabudowę, tak, że ginie w niej i może z zostać wręcz niezauważona. Dopiero z bliższej odległości zauważalne jest ograniczenie przeszkleń. Nieliczne otwory w monolitycznejbryle pozwalają na zajrzenie do wnętrza. Wyraźny kolor i silny kształt mogą kojarzyć się z obiektami o charakterze militarnym, jednak w ogólnym wrażeniu trafostacja pasuje do okolicy i nie wybija się na pierwszy plan.
Zupełnie inną formę, ma ukryta pod nazwą WKK Energy Plant trafostacja w Utrechcie autorstwa Dok Architecten. Jednak w tym przypadku znajduje się ona w znacznie luźniejszej zabudowie, na obrzeżach miasta, w dzielnicy mieszkaniowej. O wielkości i konstrukcji obiektu przede wszystkim zaważyły warunki techniczne wymagane dla znajdujących się wewnątrz urządzeń, takich jak wielkie wygłuszenia ograniczające emisję dźwięku. Jednak to architekci zadecydowali o ostatecznym kształcie obiektu, tak, aby swoim wyglądem podkreślał pełnioną funkcję. Silna, rzeźbiarska bryła kojarzy się z energią czy abstrakcyjnymi kominami fabrycznymi w krajobrazie zielonych pól.
WKK Energy Plant - trafostacja w Utrechcie autorstwa Dok Architecten
WOS 8 autorstwa NL Architects jest stacją transferu ciepła dla Leidsche Rijn - dzielnicy Utrechtu. Woda ochładzająca turbiny oddalonej o kilometr elektrowni niesie w sobie ładunekenergii, który z powodzeniem ogrzewa i zaopatruje w ciepłą wodę całą dzielnicę domów jednorodzinnych. Wielkości stacji wynikają z minimalnych funkcjonalnych wymiarów niezbędnych dla systemu przepływu wody. Jedna z ścian obiektu została wykorzystana jako ścianka wspinaczkowa. Na obiekcie umiejscowione są także otwory pozwalające ptakom na zakładanie tam gniazd.
WOS 8 autorstwa NL Architects
Trafostacja nie musi oznaczać jedynie czarnego punktu na planie zagospodarowania nieustannie niszczonego. Może stać się ciekawym elementem kształtującym otoczenie.
hada
Zobacz też:
- Więcej o: