Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"TU BYŁO, TU STAŁO 2". Druga część mapy o zapomnianych budynkach Warszawy

red

Już 28 listopada ukaże się druga część bezpłatnej mapy "Tu było, tu stało 2". Będzie można znaleźć na niej znikającą architekturę Warszawy. Premiera mapy połączona z debatą odbędzie się w czwartek o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią. BRYŁA, jako patron medialny tego cennego przedsięwzięcia serdecznie zaprasza

Dawny terminal na Okęciu okęcie - fot. Siemaszko Zbyszko
Dawny terminal na Okęciu okęcie - fot. Siemaszko Zbyszko
zdj. od NAC

Integralną częścią projektu „Tu było, tu stało” jest znikająca architektura Warszawy po 1989 roku. Projekt na początku funkcjonował głównie w internecie, jednak od niedawna istnieje także w formie drukowanej. O pierwszej części mapy "Tu Było Tu Stało" pisaliśmy TUTAJ

Na nowej mapie zaznaczono dwadzieścia kolejnych stołecznych obiektów, które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989.

Znalazły się wśród nich wyburzone budynki, m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora”, oraz obiekty, , które co prawda fizycznie istnieją, ale zostały w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka”, wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja”. Prezentujemy zarówno te budynki, które były cenne ze względu na swoją wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze - utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst, stanowiąc o charakterze danego miejsca. Są to niejednokrotnie przykłady interesującej myśli architektonicznej swego czasu.

Celem tej publikacji jest nie tylko udokumentowanie wybranych wyburzonych bądź przekształconych obiektów, lecz także zaciekawienie historią, tradycją i architekturą stolicy, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dziedzictwo kulturowe, a także o przestrzeń miejską Warszawy. Chcemy ocalić od zapomnienia budynki, które były świadkami historii, odgrywają też ważną rolę we wspomnieniach wielu mieszkańców stolicy.

Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna. Zawiera zdjęcia obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. Idea całego projektu „Tu było, tu stało” związana jest szerzej również z problematyką planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w kontekście ochrony jej dziedzictwa architektonicznego.

Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska

Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski

Redakcja: Joanna Adamczyk

Opracowanie graficzne: Zofia Herbich

Więcej informacji znajdziecie na: www.maslaw.org.pl oraz na fanpage'u TU BYŁO TU STAŁO

    Więcej o:

Skomentuj:

"TU BYŁO, TU STAŁO 2". Druga część mapy o zapomnianych budynkach Warszawy