Studenci architektury rozświetlili Elbląg

red

W warsztatach ARCHITEKTOUR wzięło udział 120 studentów Wydziałów Architektury z całej Polski. Była to już piąta edycja tego wydarzenia

Rozświetlony Elbląg. Zakończyły się warsztaty dla studentów architektury - ARCHITEKTOUR 2014
Wnętrze Centrum Sztuki Galeria El
źródło: materiały prasowe Philips Polska

Studenci mieli okazję uczestniczyć w serii wykładów, podczas podczas których poznali nowoczesne trendy w oświetleniu. Zorganizowano też warsztaty, w ramach których projektowali pod okiem ekspertów oświetlenie dla wybranych miejsc w Elblągu. Studenci mogli też przełożyć swoje w rzeczywistość i oświetlić teren Centrum Sztuki Galeria EL.

Tematyka oświetlenia jest na studiach architektonicznych niestety często pomijana. Młodzi architekci w swoich projektach planują oświetlenie na tzw. „czuja”. A tymczasem architekt musi myśleć w szerokiej perspektywie, to on odpowiada za finalny kształt projektu, dlatego musi znać się na wszystkich elementach, które będą w jego obrębie - również na świetle - mówił Tomasz Malkowski.

Przygotowując się do pracy nad elbląską iluminacją studenci wysłuchali wykładu przeprowadzonego przez architekta Michała Kaczmarzyka z Pracowni Architektonicznej Qbik. Następnie podzieleni na osobne zespoły przygotowali własne projekty i propozycje oświetlenia wybranych miejsc Elbląga.

Po części warsztatowej, uczestnicy udali się do Centrum Sztuki Galeria EL, w którym po zapadnięciu zmroku mieli możliwości praktycznej realizacji swoich pomysłów.

Gotowym już instalacjom przyglądało się Jury, które wybrało zwycięską pracę oraz wyróżniło trzy inne. Najlepszym projektem okazała się "Brama". Zakładał on stworzenie „świetlnych wrót”, ożywianych przez wchodzących i wychodzących ludzi oraz ich cienie. Projekt stanowił nawiązanie do życia Galerii EL odwiedzanej przez gości i turystów, którzy wchodząc na jej teren i przekraczając bramę wejściową biorą udział w tworzeniu formy tej świetlnej instalacji.

Rozświetlony Elbląg. Zakończyły się warsztaty dla studentów architektury - ARCHITEKTOUR 2014Zwycięska instalacja (źródło: materiały prasowe Philips Polska)

Pozostałe wyróżnione projekty to: iluminacja dachu Galerii EL, wewnętrznej ściany Galerii oraz zieleni w okalających ją ruinach.

Skomentuj:

Studenci architektury rozświetlili Elbląg