Rusza Łódź Design Festival 2015
Przed nami kolejna edycja Łódź Design Festival - najważniejszego polskiego festiwalu poświęconego wzornictwu. W tym roku motywem przewodnim festiwalu, który odbędzie się w dniach 8-18 października, są konsekwencje. Świat zmienia się coraz szybciej - jest nieustannym źródłem inspiracji i wyzwań dla projektantów. W tworzonych przez nich projektach znajdują odzwierciedlenie konsekwencje zmian technologicznych, społecznych czy kulturowych.
„Konsekwencje” to tytuł wystawy, specjalnie przygotowanej przez organizatorów Łódź Design Festiwal. Zobaczymy na niej kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Prześledzimy proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowimy się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami.
Będzie można również zapoznać się bliżej z inicjatywą "Uwolnić projekt". To refleksja nad przedmiotami, sposobem ich wytwarzania i użytkowania, nad nowym modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych opartych o licencję Creative Commons, oraz relacje między użytkownikiem a lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą.
Jak co roku, w programie Łódź Design Festival 2015 znajdzie się dużo wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znajdziemy projekty poświęcone Łodzi, których celem jest zaproponowanie rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na projekt "Reprogramming the City". Realizowany do tej pory w różnych miastach USA i Europy, zawita tym razem do Łodzi! Jego celem jest poszukiwanie ukrytego potencjału miasta i tworzenie prototypów rozwiązań pozwalających na nowo wykorzystać niewykorzystaną infrastrukturę miasta. W ramach ŁDF 2015 odbędą się warsztaty i badania. Autor projektu Scott Burnham i zaproszeni projektanci, zaprezentują efekty swoich prac za rok - podczas kolejnych edycji festiwalu. Ciekawie zapowiadają się również kilkudniowe warsztaty "Mapping the City". Uczestnicy wraz z prowadzącymi, będą analizować lokalną identyfikację graficzną oraz jej wpływ na miasto oraz mieszkańców Łodzi.
Nie zabraknie również wystawy, na której zaprezentowane zostaną prace młodych projektantów, wyróżnione w konkursie "Make me!". Kolejny stały punkt programu festiwalu to "must have". Wyłaniane są w nim, a potem upowszechniane, najlepsze polskie projekty wdrożone do produkcji.
Podobnie jak w ubiegłym roku, dwie główne lokalizacje ŁDF 2015 to Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. Ich aranżację przygotowali Kasia Lewoc (2x3 studiokreatywne) i Paweł Lewoc (PAWILON architekci) we współpracy z partnerami - firmą Willson and Brown oraz Florabo. Festiwal obejmie też swoim zasięgiem kilkanaście punktów na mapie miasta. Wiele z wydarzeń będzie w ciekawych, charakterystycznych dla Łodzi poprzemysłowych przestrzeniach tj. Księży Młyn czy OffPIotrkowska.
Łódź Design Festival odbywać się będzie w dniach 8-18 października. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji znajdziecie na stronie lodzdesign.com. Na stronie można również zapisać się na warsztaty.
- Więcej o:
Zaha Hadid dla Azerbejdżanu. Centrum Kultury Azerskiej w Baku
OperaLab: Mobilny pawilon Opery Narodowej [PROJEKTY]
Chmura z patyków od Sou Fujimoto [Serpentine Pavilion 2013]
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów