Współczesne trendy w projektowaniu. Minimalizm
Prezentujemy 10 współczesnych projektów, które przekonają Was, że minimalizm, to współczesny trend, który ma wiele zastosowań. W zestawieniu znalazły się przykłady świetnej architektury i designu z całego świata. Zobaczcie, kolejne interpretacje słynnej maksymy "mniej znaczy więcej".
Dom Azumy, projekt: Tadao Ando
Minimalizm to przede wszystkim rezygnacja ze wszystkich zbędnych elementów, a także upraszczanie form do niezbędnego minimum, sprowadzenie przedmiotów i brył do ich podstawowej funkcji, jak i zwracanie uwagi na kontekst, w którym będą funkcjonować.
en.wikiarquitectura.com
Początków współczesnego minimalizmu architektonicznego, należy szukać w latach 70 ubiegłego stulecia. Nie bez powodu pierwsze interesujące realizacje pojawiły się w Japonii kultywującej idee umiaru, prostoty i harmonii. W 1976 roku jeden z najbardziej znanych japoński architektów ? Tadao Ando zaprojektował jedno ze swoich najbardziej znanych i docenionych dzieł ? Dom Azumy, który do dziś stanowi ikonę minimalizmu i inspirację dla wielu twórców.
en.wikiarquitectura.com
Prosty budynek o powierzchni 65 metrów kwadratowych został zbudowany w oparciu o bryłę prostopadłościanu. Betonowa fasada jest pozbawiona okien, a jej formę urozmaica prostokątny otwór drzwiowy oraz powtarzający się drobny, rytmiczny ornament.
en.wikiarquitectura.com
Dom Azumy, mimo wyróżniającej go wtedy, minimalistycznej formy nie pozostaje obojętny na architekturę, która go otacza. Prosty kształt budynku oraz jego gabaryty harmonizują z otaczającą go zabudową.
Dom i pracownia artystki Moniki Sosnowskiej
Projekt domu i pracownia artystki Moniki Sosnowskiej zaprojektowany jest przez Piotra Brzozę i Marcina Kwietowicza. To kolejna realizacja, która dąży do maksymalnej prostoty i próbuje współgrać z otoczeniem warszawskiego osiedla, w którym się znajduje.
fot. Juliusz Sokolowski
Chcieliśmy nie tyle dążyć do najprostszych geometrycznie, wyestetyzowanych form, bo tak dzisiaj pojmowane jest słowo minimalizm, a o wiele bardziej szukaliśmy współczesnej definicji prostoty. Pragmatycznych rozwiązań, które byłyby odpowiedzią na postawione wymagania, a przez to również bliskie mieszkańcom, nawet jeśli odbiegałyby od utartych konwencji.
fot. Juliusz Sokolowski
Minimalizm to nie tylko synteza i pozbywanie się zbędnych elementów, ale również zwracanie uwagi na kontekst oraz funkcjonalność rozwiązań.
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie to przykład budynku, w którym minimalistyczne myślenie o architekturze pozwoliło zachować Plac Solidarności, na którym powstało muzeum.
fot. Maciej Jeżyk
Architekci ze studia KWK Promes Roberta Koniecznego postanowili schować swoje ambicje pod ziemię, wiedząc, że niełatwo będzie konkurować z bogactwem architektonicznym okolicy, w której znalazł się m.in. gmach Filharmonii Szczecińskiej.
mat.prasowe
Przełomy to architektoniczna hybryda, w której udało się połączyć dwie, pozornie wykluczające się funkcje miejskiej zabudowy placu oraz gmach muzeum. Właściwie cała powierzchnia budynku znalazła się pod ziemią, a dzięki lekkiemu wygięciu linii placu powstało minimalistyczne betonowe wejście, ukryte za rzędem betonowych parawanów. Błyskotliwe połączenie placu z podziemnym muzeum wygrało European Prize for Urban Public Space 2016 konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie.
Białe, minimalistyczne powierzchnie świetnie służą eksponowaniu sztuki, o czym najlepiej świadczy niesłabnącą popularność White Cube'ów. Biel i prostota form sprzyja również eksponowaniu pozostałości architektonicznych, co udowadnia projekt Muzeum Archeologicznego w Lizbonie zrealizowany w 2010 przez studio JLCG Arquitectos.
mat. prasowe
Minimalistyczna forma budynku nie tylko umożliwia bliższe zapoznanie się z architektonicznym dziedzictwem, ale stwarza również możliwość bezpośredniego kontaktu z ruinami oraz panoramiczny widok na resztę zachowanego kompleksu. Nowoczesny, prosty budynek podpowiada wyobraźni przestrzennej odbiorców, jak prehistoryczna zabudowa wyglądały kiedyś w całości.
wikipedia.org
To, co sprawia, że pawilon muzeum jest szczególnie interesujący, to ściany budynku, które wydają się unosić w powietrzu i które odcinają się zaledwie kilka centymetrów nad zabytkowymi pozostałościami, tworząc nierówną linię podstawy minimalistycznego i nowoczesnego muzeum.
ISPOT, czyli futurystyczny apartament
Minimalizm świetnie sprawdza się również w niewielkich wnętrzach. Jeden z ostatnich projektów Przemka Olczyka ze studia MOBIUS Architekci, którym jest ISPOT, czyli futurystyczny mini apartament to doskonały przykład tego, jak minimalizm może sprzyjać funkcjonalności niewielkich pomieszczeń.
Mobius Architekci
W przestrzeni 23 metrowego mieszkania dominuje biel, która optycznie powiększa niewielkie wnętrze. Sam koncept projektu skupia się na tym, żeby wszystkie funkcje użytkowe mieszkania, niezbędne do codziennego funkcjonowania, zostały ukryte w ścianach. Dzięki temu łatwo dostosować niewielką przestrzeń do aktualnych potrzeb jej użytkowników.
Mobius Architekci
Prosta, zupełnie płaska zabudowa pozwala ukryć szereg rzeczy niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, które z łatwością zaburzają harmonię minimalistycznych pomieszczeń. Dla ułatwienia każda ukryta funkcjonalność, został oznaczona symbolem, który ułatwia odnajdywanie się w mieszkaniu, ale jednocześnie stanowi ornament urozmaicającym wszechobecną biel wnętrza.
Mobius Architekci
Miele Artline - linia bezuchwytowych urządzeń kuchennych
Jedynym z największych wyzwań w projektowaniu minimalistycznych wnętrz są meble, które łatwo mogą zakłócić zasadę mniej znaczy więcej. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, ze urządzenia Miele świetnie odnajdą się w wymagającym i minimalistycznym wnętrzu.
mat. prasowe
Najnowsza linia bezuchwytowych urządzeń kuchennych Miele ArtLine świetnie wpisuje się w potrzeby tych, którzy cenią sobie harmonię i prostotę projektowania. Czułe sensory będące częścią nowoczesnego systemu Touch2Open wbudowanego w najnowsze urządzenia Miele umożliwiają otwieranie ich za pomocą delikatnych dotknięć. Dzięki temu zrezygnowano z wystających uchwytów i upraszczano ich bryły do podstawowych kształtów.
Miele Artline
Identyfikacja wizualna dla Mandarin Natural Chockolate - projekt Yuta Takahashi
Minimalizm to również odpowiednie opakowania, które nie tylko sytuują produkty na wyższej półce poprzez ubranie go w elegancką formę, ale również, swoją prostotą, potrafią świetnie oddać wartości marki, którą reprezentują. Mandarin Natural Chockolate to minimalistyczny projekt identyfikacji wizualnej dla naturalnej czekolady, zrealizowany przez japońskiego projektanta - Yuta Takahashi.
Yuta Takahashi
Biel pudełka uzupełnia czarne proste liternictwo informujące o właściwościach produktu. Jedynym graficznym elementem opakowania jest rząd dziesięciu czarnych i szarych kropek tej samej wielkości, które informują o zawartości kakao w czekoladzie.
Yuta Takahashi
Minimalistyczna estetyka opakowań służy również do wydobycia wartości, którymi kieruje się firma produkująca czekoladę. W tym wypadku czystość opakowania Mandarin natural Chocolate podkreśla, że jest ona produkowana jedynie z naturalnych komponentów i nie zawiera w sobie żadnych sztucznych dodatków.
Dom architekta Roberta Koniecznego
Pracownia KWK Promes wielokrotnie udowadniała, że minimalizmu jest sposobem projektowania, który szczególnie sobie upodobali. Nie bez powodu Arka Koniecznego, czyli dom własny architekta, stanowi jeden z lepszych przykładów polskiego minimalizmu mieszkaniowego.
Fot. Juliusz Sokołowski/KWK PROMES
Betonowa, prosta bryła domu swoją formą nawiązuje do tradycyjnego polskiego budownictwa. Budynek wspiera się na trzech mocnych, betonowych ścianach, które wieńczy solidny dwuspadowy dach z dużym okapem. Architekt powtórzył formę dachu w postawie budynku, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa i dostosować ją do linii stoku.
fot. KWK PROMES
Prosta i niejednoznaczna forma została dostosowana do górskiego otoczenia, w którym ma przetrwać, a jednorodny materiał oraz horyzontalny charakter domu sprawiły, że świetnie komponuje się on z wyciszonym naturalnym krajobrazem.
- Więcej o:
Od paleniska do kuchni otwartej na salon - historia pomieszczenia
Maszyna do mieszkania - utopia XX wieku?
Technologia w służbie architektury. Czym jest high-tech?
Matka nowoczesnej kuchni - Margarete Schütte-Lihotzky
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta