Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najlepsze polskie budynki 2015 według SARP

red
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, fot. Juliusz Sokołowski - fot. Juliusz Sokołowski

Wśród licznych konkursów architektonicznych, które co roku mają miejsce w Polsce, do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć ten organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Które budynki zasłużyły na tytuł tych najlepszych?

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, fot. Juliusz Sokołowski - fot. Juliusz Sokołowski

Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2015 - Centrum Kongresowe w Katowicach

Laureatów tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich poznaliśmy 13 maja w Pałacu Zamojskich - warszawskiej siedzibie stowarzyszenia. Jak co roku zostały przyznane nagrody dla najlepszego budynku, dla najlepszego budynku powstałego ze środków publicznych, a także nagrody dodatkowe. W sumie przyznano dwie nagrody główne oraz siedem nagród dodatkowych.

fot. Wojciech Radwański

Za najlepszy obiekt zostało uznane Centrum Kongresowe w Katowicach autorstwa Pracowni JEMS Architekci. Duża bryła budynku została rozcięta szerokim tarasowo schodzącym zielonym kanionem w którym powstało otwarcie na sąsiedni Spodek oraz piesze przejście. Zielone schodki stały się popularnym miejscem spotkań i stworzyły nową przestrzeń publiczną w miejscu, które w innych inwestycjach często jest niedostępne i pilnie strzeżone.

fot. Juliusz Sokołowski

Nagrodę SARP 2015 jury przyznało jednogłośnie dla obiektu, którego zarówno idea, przemyślana, zaskakująca forma architektoniczna jak i rozwiązania funkcjonalne, znakomicie wpisują się programowo i przestrzennie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej - sławnego ?Spodka?, nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej. Duża, czarno błyszcząca bryła o elastycznych i bardzo sprawnie funkcjonujących rozwiązaniach architektury przestrzeni wewnętrznych, została spektakularnie przecięta popularnym już spacerowym kanionem /niwelującym skutecznie jej skalę/ wtopionym w sztuczne zielone wzgórze z punktem widokowym, tworząc nie tylko kultowe już miejsce spotkań, ale uzupełniające funkcjonalnie i widokowo, zieloną strefę publiczną sąsiednich, znakomitych wielokrotnie nagradzanych, katowickich obiektów kultury ? NOSPR i nowego Muzeum Śląskiego - Uzasadnienie Jury konkursowego.

fot. Juliusz Sokołowski

Zalety budynku dostrzegli także czytelnicy Bryły przyznając mu w konkursowym głosowaniu tytuł BRYŁY ROKU 2015w kategorii Nagroda Internautów. Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.

Muzeum Katyńskie w Warszawie, fot. Juliusz Sokołowski - fot. Juliusz Sokołowski

Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze środków publicznych w roku 2015 - Muzeum Katyńskie w Warszawie

Jak co roku konkursowi przewodniczyło złożone z przedstawicieli polskiego środowiska architektonicznego. W jego składzie pojawił się także Alberto Veiga - autor Filharmonii w Szczecinie, która otrzymała między innymi tytuł BRYŁY ROKU 2014 oraz jako pierwszy polski obiekt w historii zdobyła tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej w konkursie im. Miesa van der Rohe.

Przewodniczący jury: arch. Mariusz Ścisło - Prezes SARP
Wiceprzewodniczący: arch. Alberto Veiga ? Barcelona, Hiszpania
Członkowie: arch. Andrzej Bulanda - Oddział Warszaw, arch. Stanisław Deńko - Oddział Kraków, arch. Andrzej Gałkowski - Oddział Katowic, arch. Andrzej Kwieciński - Oddział Wybrzeże, arch. Marek Orłowski - Oddział Szczecin

fot. Juliusz Sokołowski

Muzeum Katyńskie w zeszłym roku przeniosło swoją siedzibę do kompleksu warszawskiej Cytadeli. Taka lokalizacja z pewnością nie była łatwym zadaniem dla projektantów. Główna nagroda to jednak koronny dowód na to, że z trudnego projektu architekci z pracowni BBGK Architekci wywiązali się znakomicie.

fot. Juliusz Sokołowski

Nagrodę przyznano za wyjątkowo  wrażliwą  autorską interpretację szczególnego i ważnego symbolicznie miejsca oraz tematu, umiar w stosowaniu środków wyrazu, spójność estetyczną i odwagę w konsekwentnym  wprowadzaniu nowej architektury w historyczną substancję. Ten skromny, współcześnie traktujący zabytkowe otoczenie projekt  będący jednocześnie budynkiem i założeniem pomnikowym, stwarza atrakcyjną przestrzeń zarówno w historycznych wnętrzach jak i na otaczającym go terenie-fragmencie Cytadeli warszawskiej.  Śmiałe i jednorodne propozycje materiałowe, tektonika , faktura i kolorystyka założenia oraz jego spójność z autorskim scenariuszem ekspozycji czynią je jednocześnie założeniem monumentalnym i kameralnym. Architektura założenia jest tłem dla refleksji, skupienia jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię widza budząc silne emocje. Jest to architektura ponadczasowa bazująca na autorskim detalu i przemyślanym wykorzystaniu współczesnych technologii. Jest to Architektura gdzie nowe splata się ze starym w spójną harmonijna całość - uzasadnienie Jury konkursowego.

fot. Juliusz Sokołowski

    Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu - fot. Iwan Baan

    Nagroda specjalna w kategorii obiekt użyteczności publicznej - obiekt kultury - Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu

    Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło łącznie 81 zgłoszeń nadsyłanych przez pracownie architektoniczne, inwestorów oraz lokalne samorządy. Jury zdecydowało o wyborze 21 obiektów, pomiędzy którymi rozegrała się walka o nagrody. poza dwiema nagrodami głównymi Jury przyznało także siedem nagród specjalnych.

    fot. Jakub Certowicz

    Pierwsza z nich, dla najlepszego obiektu kultury została przyznana toruńskiej realizacji pracowni Menis Arquitektos. Budynek ten jest doskonale znany czytelnikom BRYŁY - śledziliśmy jego powstawanie, a 27 kwietnia budynek otrzymał statuetkę BRYŁY ROKU 2015 w kategorii Nagroda Jury. W głosowaniu Internautów zdobył drugie miejsce. Niezwykła sala koncertowa inspirowana była między innymi... wydrążonym bochenkiem chleba w którym podaje się żurek. Tak samo budynek - z zewnątrz ma dość powściągliwą formę, by od środka odsłonić czerwone ceglane podniebienia wykonane w technice pikado. A wewnątrz, jak w kulinarnym daniu to co najważniejsze, czyli sala koncertowa i muzyka.

    Toruńska sala koncertowa od MENIS Arquitectos

     

    Budynek wielofunkcyjny w sposób niezwykle udany łączy w sobie twórcze nawiązanie do najnowszych trendów architektury światowej z jednoczesnym wpisaniem się w sąsiedztwo historycznej , gotyckiej zabudowy Torunia. Zewnętrzna struktura białego betonu elewacji w naturalny sposób wtapia się w otaczającą zieleń, natomiast wnętrza w oryginalny, nie dosłowny, sposób nawiązuje do ceglanej architektury miasta. Sukcesem projektantów jest spełnienie wysokich  wymogów dotyczących akustyki sali koncertowej przy zachowaniu szerokich możliwości elastycznego kształtowania jej wnętrza w zależności od  potrzeb funkcjonalnych dla wielu różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych - uzasadnienie jury konkursowego.

    Więcej o tym budynku przeczytasz TUTAJ.

    fot. Iwan Baan

    UBIQ Business Park w Poznaniu, fot. Przemysław Turlej - UBIQ Business Park w Poznaniu, fot. Przemysław Turlej

    Nagroda w kategorii obiekt specjalny - zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską - UBIQ Bussines Park w Poznaniu

    Druga nagroda specjalna powędrowała dla obiektu zrealizowanego w Poznaniu na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Za projekt budynku biurowego UBIQ Business Park w Poznaniu odpowiada pracownia CDF Architekci. Nowa bryła zaprojektowanego budynku to nowoczesny obiekt, który harmonizuje z otaczającymi zabytkami proporcjami, podziałami bryły jak również dzięki ceglanym wstawkom w przeszklonej elewacji.

    fot. Przemysław Turlej

    Obiekt nie udaje historycznej zabudowy, ale jednocześnie nie stawia się w skrajnej opozycji do historycznej tkanki tylko podejmuje z nią twórczy dialog. Nie bez znaczenia przy decyzji jury z pewnością był też fakt, że nowy obiekt nie zdominował swoją kubaturą dawnego sąsiedztwa. Takie lokalizacje to częsta pokusa dewelopera, do stworzenia jak największej przestrzeni nawet kosztem jakości otoczenia i urbanistyki.

    fot. Przemysław Turlej

    Nagrodę przyznano za wysoką jakość architektury małego kameralnego zespołu biurowego /wraz z bardzo udaną adaptacją zabytkowego obiektu/ na terenie dawnych koszar wojskowych objętych ochroną konserwatorską ? istniejący budynek -  starodrzew kasztanowców. Rozwiązanie architektoniczne nowych obiektów, ich skala, tektonika, użyte materiały - czerwona cegła i szara stal, formy przeszkleń, precyzyjne detale, oraz sposób wpisania tego zespołu /układ komunikacji, rozwiązania dziedzińca/, w chroniony starodrzew są dużym walorem nagrodzonej realizacji - uzasadnienie Jury konkursowego.

    fot. Przemysław Turlej

    Pawilon Polski Expo 2015 w Mediolanie, fot. Piotr Musiałowski - Pawilon Polski Expo 2015 w Mediolanie, fot. Piotr Musiałowski

    Nagroda w kategorii obiekt specjalny - obiekt promujący polską architekturę za granicą - Pawilon Polski Expo 2015 w mediolanie

    Ale Polska architektura to nie tylko te budynki, które powstają w granicach państwa polskiego. Ale także obiekty tworzone przez Polaków i przez Polskę poza naszym terytorium. Najlepszym przykładem takiej architektury z pewnością będą wszystkie wystawy światowe, w których wszystkie państwa świata budują swoje obiekty, które mają przyciągnąć do siebie jak największą ilość odwiedzających i skupić na sobie ich uwagę. Polska ostatnio ma swoją dobrą passę w tej materii i kolejne nasze pawilony odbijają się szerokim echem w międzynarodowej prasie.

    fot. Piotr Musiałowski

    Polski Pawilon zaprojektowany na ubiegłoroczną wystawę Expo, która odbyła się w Mediolanie to dzieło architektów z pracowni 2pm Piotr Musiałowski. Prosta bryła budynku zbudowana jest z drewnianych elementów przypominających... skrzynki na jabłka, a te bez wątpienia za granicą mogą być polskim znakiem rozpoznawczym. Ale nawet jeśli pozbawilibyśmy bryłę tej symbolicznej analogii - będzie się po prostu bronić ciekawą i przyciągającą wzrok formą.

    fot. Piotr Musiałowski

    Nagrodę przyznano dla obiektu, który swą ideą, architekturą i funkcją znakomicie prezentował nasz kraj w tak ważnym wydarzeniu, jakim była Międzynarodowa Wystawa EXPO 2015. Motto wystawy ? ?Wyżywienie planety ? energia do życia? została zinterpretowana w obiekcie w sposób bardzo czytelny. Wyrafinowana prostota ażurowej bryły, symbolika użytych materiałów /motyw skrzynek na jabłka/, funkcje wystawiennicze wnętrza, świetnie zaaranżowany ?ukryty ogród? z rosnącymi jabłoniami ? to była bardzo dobra promocja Polski i polskiej architektury. Oprócz sukcesu frekwencyjnego, to właśnie walory architektoniczne zadecydowały, że polski pawilon otrzymał bardzo ważne wyróżnienie, ? jako jeden z sześciu pawilonów narodowych został wytypowany przez miasto Mediolan do zachowania i wykorzystania, jako jeden z elementów projektowanego kompleksu uniwersyteckiego - uzasadnienie Jury konkursowego.

    fot. Piotr Musiałowski

    Ericpol w Łodzi, fot. Piotr Piątek - Ericpol w Łodzi, fot. Piotr Piątek

    Nagroda w kategorii obiekt użyteczności publicznej - budynek biurowy - Biurowiec Ericpol w Łodzi

    Nagroda dla najlepszego budynku biurowego przyznana została dość niewielkiej realizacji biurowej z Łodzi. Wydawałoby się, że w kategorii, w której musi się zmierzyć z wielkimi międzynarodowymi koncernami budującymi nieraz ogromne wieżowce na swoje siedziby niewielki łódzki budynek ma stosunkowo niewielkie szanse. A jednak - dobra architektura broni się bez względu na rozmiar.

    fot. Wojciech Kryński

    Architekci HORIZONE STUDIO sięgnęli w swojej realizacji po ręcznie formowaną cegłę, a cały obiekt utrzymany jest w ludzkiej skali. także wnętrza zostały szczegółowo opracowane, tak, aby na co dzień mogły służyć pracownikom nie tylko do intensywnego wysiłku, ale aby znaleźli w nich przyjazną przestrzeń do wypoczynku i inspiracji. Budynek dodatkowo swoimi przeszklonymi fasadami otwiera się na przyległa zieleń, co zdecydowanie podnosi komfort przebywania w jego wnętrzach. Budynek Ericpol został był także nominowany w konkursie BRYŁA ROKU 2015, w którym otrzymał odpowiednio 7 i 6 miejsce (Nagroda Internautów i Nagroda Jury).

    fot. Wojciech Kryński

    Nagrodę przyznano za stworzenie niezwykle jednorodnej, ale i subtelnej wizji małego współczesnego, przyjaznego biurowca-siedziby firmy .  Projekt cechuje   harmonia z otoczeniem , prawidłowe odczytanie klimatu miejsca i wydobycie jego wartości ,przez  dialog z nim. Jest to realizacja, która będąc na wskroś współczesną wpisuje się doskonale w zastany krajobraz miejski o historycznym poprzemysłowym rodowodzie. Na szczególną uwagę zasługuje dyscyplina projektowa, lekkość projektowa, umiar i mistrzowskie operowanie prostym detalem oraz powściągliwość użytych środków wyrazu od formalnych po materiałowe. Wszystko to sprzyja osiągnięciu przyjaznej atmosfery w środowisku pracy i pokazuje, że współpraca projektanta ze świadomym Klientem sprzyja powstaniu znakomitej architektury również w ograniczonym budżecie - uzasadnienie Jury konkursowego.

    Więcej o tym budynku przeczytasz TUTAJ.

    fot. Piotr Piątek

    Całoroczna Infrastruktura Sportowo-Rekreacyjna w Olsztynie, fot. Jakub Obarek - Całoroczna Infrastruktura Sportowo-Rekreacyjna w Olsztynie, fot. Jakub Obarek

    Nagroda w kategorii przestrzeń publiczna - Całoroczna Infrastruktura Sportowo-Rekreacyjna w Olsztynie

    W tej kategorii wygrał obiekt, który doskonale wpisuje się w trend powrotu polskich miast do przyrody. Coraz więcej miast inwestuje w nowoczesną infrastrukturę i przestrzeń publiczną właśnie w sąsiedztwie jezior i rzek. Miejsca kiedyś zaniedbane i często związane z przemysłem stają się jednymi z najatrakcyjniejszych terenów. Nad olsztyńskim jeziorem Ukiel lokalny samorząd również postanowił stworzyć obiekt, który pozwoli mieszkańcom na atrakcyjniejsze spędzanie czasu wolnego.

    fot. Jakub Obarek

    W ramach inwestycji powstała plaża miejska,  Ośrodek Żeglarstwa Wodnego i Lodowego oraz Całoroczna Baza Sportów Kajakowych. Za projekt kompleksu odpowiada konsorcjum trzech pracowni - Dżus GK Architekci, ReStudio Architektury oraz Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna.

    fot. Marcin Kierul

    Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel w Olsztynie  to dobrze zaprogramowany, zaprojektowany i zrealizowany kompleksowe zagospodarowanie nadbrzeży jeziora  z  kąpieliskami,  przystanią, hangarami na łodzie, wypożyczalniami sprzętu sportowego, boiskami,  pomostami i molem, restauracjami, spa, salami konferencyjnymi.  Architektura budynków dobrze komponuje się z nadbrzeżem jeziora, stanowiąc wartość dodaną naturalnym walorom krajobrazu. Na dachach urządzono tarasy widokowe, częściowo z zielenią,  przeszklone rozsuwane ściany otwierają widok na jezioro. Obiekty  połączono drewnianymi pomostami dla pieszych i rowerzystów, tworząc kilkukilometrowy szlak spacerowo-rekreacyjny.  W tej kompozycji zabudowy przestrzeni   uszanowano  priorytet ochrony naturalnego krajobrazu, podporządkowując mu architekturę obiektów. Całość jest dobrym wzorcem zagospodarowania  przestrzeni publicznej i krajobrazowej scalającej miasto z jeziorem - uzasadnienie Jury Konkursowego.

    fot. Marcin Kierul

    Silver House w Gdyni, fot. Paweł Klein - Silver House w Gdyni, fot. Paweł Klein

    Nagroda w kategorii dom mieszkalny, wielorodzinny - Silver House w Gdyni

    Najlepszym budynkiem wielorodzinnym został jeden z nowych gdyńskich bloków zaprojektowany przez architektów z pracowni BJK Architekci. W uzasadnieniu Jury podkreśla nawiązania do modernistycznej architektury Gdyni, ale nie sposób oprzeć się wrażeniu że projektanci czerpali także bezpośrednio z jednej z ikon współczesnej architektury - barcelońskiego pawilonu Miesa van der Rohe.

    fot. Paweł Klein

    Białe elewacje, okładzina z naturalnego kamienia, czysty rzut i duże płaskie zbiorniki wodne - a wszystko z subtelną elegancją i w starannych proporcjach i wzajemnych relacjach. Jak widać, współczesne budownictwo mieszkaniowe może stać na wysokim poziomie i wszystko zależy od dobrego projektu.

    fot. Paweł Klein

    Budynek plombowy w wyważony sposób nawiązuje, choć nie naśladuje, do modernistycznych tradycji śródmieścia Gdyni. Efekt świadomego użycia  w tynku elewacji kredowo-białych spieków kwarcowych , mieniących się w słońcu , tłumaczy użycie nazwy Silver House.  Oszczędną  i elegancką formę elewacji od ulicy uzupełnia trafione rozwiązanie zielonego, kilkupoziomowego dziedzińca - uzasadnienie Jury Konkursowego.

    fot. Paweł Klein

    Dom Tetris, fot. Tomasz Zakrzewski - Dom Tetris, fot. Tomasz Zakrzewski

    Nagroda w kategorii dom mieszkalny jednorodzinny - Dom Tetris w Bukownie

    Dom Tetris, to jeden z tych domów jednorodzinnych, które pojawiły się w zeszłym roku na naszych łamach. Prosta bryła o drewnianych elewacjach ma na swoim koncie już wiele nagród, w tym także zagranicznych. Po raz kolejny sprawdza się reguła, że prosta elegancja znaczy więcej od gipsowych kolumn i sztucznej dekoracji.

    fot. Tomasz Zakrzewski

    Drewniane elewacje budynku harmonizują z leśnym otoczeniem, a rozrzeźbienie bryły budynku nadaje jej ciekawy kształt, ale przede wszystkim umożliwia odpowiednie doświetlenie pomieszczeń i zapewnienie ciekawych otwarć na najbardziej pożądane kierunki. Projekt Domu powstał w pracowni Kameleonlab.

    fot. Tomasz Zakrzewski

    Właściwy wybór miejsca lokalizacji stanowi potencjał, który jeśli zostaje wykorzystany twórczo, stwarza dla architekta szanse kreacji dzieła. Dziełem jest także przetworzenie aspiracji klienta na język formy wyrażającej treści takie jak: funkcja, cechy tożsamości miejsca, czas i jego wpływ na standardy technologiczne, i ich odbicie w jakości dzieł kultury. Idea wyjścia od prostopadłościennej bryły, ideału filozofii Platona, poprzez odejmowanie ?kostek? i rzeźbienie formy do ostatecznego kształtu budynku, prezentuje wysoki poziom warsztatu zawodowego i kontroli procesu twórczego w ścisłej współpracy architekta z odbiorcą. Zrealizowany dom jest świadectwem spełnienia oczekiwań zamawiającego w sposób świadomy i odpowiedzialny na poziomie profesjonalizmu, w wyniku którego natura i kultura pozostają w pełnej ze sobą harmonii - uzasadnienie Jury konkursowego.

    Więcej o tym projekcie przeczytasz TUTAJ.

    fot. Tomasz Zakrzewski

    Udostępnij

    Przeczytaj także

    Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
    Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
    W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

    Polecane

    BRYŁA ROKU 2015 - Poznaj zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na najlepszy polski budynek!
    TOP 10 budynków według branży architektonicznej [Nagrody SARP]
    Nagroda Pritzkera 2016 dla chilijskiego architekta Alejandro Araveny

    Skomentuj:

    Najlepsze polskie budynki 2015 według SARP

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej