Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie

Dom Tetris w małopolskim Bukownie

Dom Tetris w małopolskim Bukownie (Materiały pracowni)

Wrocławska Pracownia Kameleonlab znalazła się w gronie 20 najciekawszych ?wschodzących? biur projektowych na świecie w 2015 roku wg magazynu Wallpaper*. Filozofią firmy jest projektowanie budynków silnie osadzonych w kontekstach, z naciskiem na wyrazisty i logiczny koncept. Jak widać efekty pracy według takiej metody zostały zauważone i docenione oraz przyniosły pracowni zaszczytny tytuł.

O pracowni Kameleonlab pisaliśmy już w kontekście przebudowy typowego domu kostki w nowoczesny dom mieszkalny (TUTAJ).

W związku z wyjątkową okazją i znalezieniem się przez pracownię w gronie 20 najciekawszych "wschodzących" biur projektowych na świecie pokazujemy kolejny projekt wrocławskich architektów: leśny dom o drewnianej elewacji przypominającej grę Tetris.

Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.

Aby sprostać tym wymaganiom, architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania.

W wyniku tego procesu powstał budynek maksymalnie zbliżony do wschodniej granicy działki. Od tej strony znajduje się wejście do budynku. Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.

Od zachodu powstała zaś geometryczna, silnie rozrzeźbiona elewacja przypominająca klocki znane z gry Tetris. Takie ukształtowanie umożliwiło rozplanowanie poszczególnych funkcji przy zachowaniu pożądanych otwarć i spełnieniu wymagań inwestora.

Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Lustrzany dom Lustrzany dom pod Warszawą
 • przebudowa kostki, dom kostka, Czarna Kostka - rezultat przebudowy typowego domu jednorodzinnego z lat 70. autorstwa architektów z Kameleon lab Przebudowa domu kostki we Wrocławiu. Głosuj!
 • Final Wood House Najlepsze domy na świecie
Komentarze (24)
Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie
Zaloguj się
 • obywatel0815

  Oceniono 13 razy 9

  Świetny projekt. Nie dla miłośników kolumienek ale w Europie byłoby się czym pochwalić

 • Gość: arkitekczer666

  Oceniono 24 razy 6

  do bani, dlaczego?
  Po pierwsze -primo- nie ma wykuszu.
  Po drugie -primo- nie ma firanek

 • owca888

  Oceniono 13 razy 5

  "Dom od polskiej pracowni" - piękna ta nasza polska języka, panie Piotrze. Do bólu.
  Radziłabym czytać teksty przed zamieszczeniem.

 • elak2013

  Oceniono 13 razy 5

  Na Śląsku jest najwięcej pięknych przykładów budownictwa jednorodzinnego.
  Warszawa,wstyd,co się tu wyrabia!

 • Gość: Energetyk

  Oceniono 21 razy 5

  W warunkach polskich dom ekstremalnie drogi w eksploatacji- gazożerny do bólu. Tylko dla bogatych ekshibicjonistów.

 • ref-lex

  Oceniono 6 razy 2

  "najciekawsze wschodzące" nie znaczy "najlepsze na swiecie" redaktorku...Cholernie nie lubie kiedy ktos traktuje czytelnika jak barana.

 • cyniczne_oko

  Oceniono 28 razy 2

  Tylko jesli ktoś lubi mieszkać w Big Brother. Zero prywatności, kązdy widzi co sie dzieje w srodku. Dom dla ekshibicjonistów.

 • Gość: Michał

  Oceniono 3 razy 1

  Dom bardzo estetyczny, ale czy praktyczny? Widzę bowiem otwarte, wysokie przestrzenie i niemal całkowicie przeszklony parter. W tym domu uchylenie okna w jadalni, to de facto otwarcie wielkich drzwi do ogrodu. Tak można budować w Brazylii, ale nie w Polsce. No chyba, że ktoś lubi marznąć.
  P.S. Fajna miotła przy wejściu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły