Leśny dom o drewnianej elewacji od polskiej pracowni uznanej za jedną z 20 najlepszych na świecie

Piotr Nef
09.11.2015 11:44
A A A
Dom Tetris w małopolskim Bukownie

Dom Tetris w małopolskim Bukownie (Materiały pracowni)

Wrocławska Pracownia Kameleonlab znalazła się w gronie 20 najciekawszych ?wschodzących? biur projektowych na świecie w 2015 roku wg magazynu Wallpaper*. Filozofią firmy jest projektowanie budynków silnie osadzonych w kontekstach, z naciskiem na wyrazisty i logiczny koncept. Jak widać efekty pracy według takiej metody zostały zauważone i docenione oraz przyniosły pracowni zaszczytny tytuł.

O pracowni Kameleonlab pisaliśmy już w kontekście przebudowy typowego domu kostki w nowoczesny dom mieszkalny (TUTAJ).

W związku z wyjątkową okazją i znalezieniem się przez pracownię w gronie 20 najciekawszych "wschodzących" biur projektowych na świecie pokazujemy kolejny projekt wrocławskich architektów: leśny dom o drewnianej elewacji przypominającej grę Tetris.

Kształt elewacji nie jest przypadkowy i jest odpowiedzią na potrzeby wyrażone przez przyszłych mieszkańców. Inwestorzy chcieli też, aby dom otwierał się na położony od zachodu i północy ogród, ale jednocześnie łapał południowe słońce. Sypialnie znajdujące się od północnej strony domu miały także mieć bezpośrednie wyjście na taras od strony południowej. Wąska działka z wjazdem od krótszego boku wymusiła podłużny kształt budynku.

Aby sprostać tym wymaganiom, architekci podzielili dom na sekcje mieszczące poszczególne funkcje, a a następnie starali się tak kształtować poszczególne elementy budynku, aby pogodzić wszystkie wymagania.

W wyniku tego procesu powstał budynek maksymalnie zbliżony do wschodniej granicy działki. Od tej strony znajduje się wejście do budynku. Nie ma tu żadnych okien. Jedynie strefa wejściowa została doświetlona za pomocą paneli z translucentnego szkła profilowego.

Od zachodu powstała zaś geometryczna, silnie rozrzeźbiona elewacja przypominająca klocki znane z gry Tetris. Takie ukształtowanie umożliwiło rozplanowanie poszczególnych funkcji przy zachowaniu pożądanych otwarć i spełnieniu wymagań inwestora.

Cały budynek został obłożony ciemnym drewnem, dzięki czemu wtapia się w naturalne otoczenie i stanowi integralną część przestrzeni.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
 • Lustrzany dom Lustrzany dom pod Warszawą
 • przebudowa kostki, dom kostka, Czarna Kostka - rezultat przebudowy typowego domu jednorodzinnego z lat 70. autorstwa architektów z Kameleon lab Przebudowa domu kostki we Wrocławiu. Głosuj!
 • Final Wood House Najlepsze domy na świecie

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (24)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar
 • avatar

  Gość: arkitekczer666

  Oceniono 24 razy 6

  do bani, dlaczego?
  Po pierwsze -primo- nie ma wykuszu.
  Po drugie -primo- nie ma firanek

 • avatar

  owca888

  Oceniono 13 razy 5

  "Dom od polskiej pracowni" - piękna ta nasza polska języka, panie Piotrze. Do bólu.
  Radziłabym czytać teksty przed zamieszczeniem.

 • avatar
 • avatar

  Gość: Energetyk

  Oceniono 21 razy 5

  W warunkach polskich dom ekstremalnie drogi w eksploatacji- gazożerny do bólu. Tylko dla bogatych ekshibicjonistów.

 • avatar

  ref-lex

  Oceniono 6 razy 2

  "najciekawsze wschodzące" nie znaczy "najlepsze na swiecie" redaktorku...Cholernie nie lubie kiedy ktos traktuje czytelnika jak barana.

 • avatar
 • avatar

  Gość: Michał

  Oceniono 3 razy 1

  Dom bardzo estetyczny, ale czy praktyczny? Widzę bowiem otwarte, wysokie przestrzenie i niemal całkowicie przeszklony parter. W tym domu uchylenie okna w jadalni, to de facto otwarcie wielkich drzwi do ogrodu. Tak można budować w Brazylii, ale nie w Polsce. No chyba, że ktoś lubi marznąć.
  P.S. Fajna miotła przy wejściu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX