Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Klasyczne i nowatorskie. Polskie domy letniskowe zachwycają [PRZEGLĄD]

JB
Related - JB

Sezon wakacyjny w pełni. Środek lata to idealny czas, aby wybrać się na kilkudniowy urlop. Największy komfort zapewnią nam domki letniskowe. Zobaczcie galerię naszych faworytów.

Domek letniskowy w okolicach Lublińca - fot. Tomasz Zakrzewski

Okolice Lublińca (woj. śląskie); pracownia Medusa

Brda to jeden z najbardziej charakterystycznych i szeroko rozpowszechnionych projektów domku letniskowego. Zaprojektowany tak, aby wkomponował się w tereny leśne, pagórkowate i górskie szybko stał się najchętniej wybieranym rozwiązaniem przez amatorów letniego wypoczynku.


fot. Tomasz Zakrzewski

Ze względu na dwukondygnacyjną, namiotową formę uniemożliwiającą swobodną aranżację salonu, kuchni oraz sypialni, architekci zdecydowali się na "doklejenie" do zastanej bryły prostej formy. W efekcie powstała czarna szuflada, składająca się w większości z osłoniętej loggii, która mocno odcina się od dotychczasowego obiektu, nie tylko kształtem ale i użytym materiałem.


fot. Tomasz Zakrzewski

Dzięki metamorfozie, nad płaskim dachem nowej części zlokalizowano taras, który poza przestrzenną rozbudową części parterowej, rozwija również piętro o część rekreacyjną wokół sypialni.


fot. Tomasz Zakrzewski

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w okolicach Lublińca, zaprojektowanego przez Medusa Group Przemo Łukasik i Łukasz Zagała: KLIK!

Domek letniskowy w Rzepiskach - fot. Tomasz Ustupski

Rzepiska (woj. małopolskie); pracownia POLE

Dom Baby Jagi stanął w Rzepiskach u podnóża Tatr skąd roztacza się piękna panorama na górskie szczyty. Domek ma stosunkowo prostą formę, trochę zmodyfikowanego sześcianu o boku około 5 metrów, co daje powierzchnię 25 m2. Na dole zaplanowane zostały otwarty salon z kominkiem, kuchnia oraz łazienka. Na niedużej antresoli zlokalizowana została niewielka sypialnia.


fot. Tomasz Ustupski

Konstrukcja domu została wykonana z drewna. Surowe drewno jest też materiałem elewacyjnym i to z niego zostały wykonane ściany oraz pokrycie dachowe. Zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej pozwala na korzystanie z obiektu także w sezonie zimowym.


fot. Tomasz Ustupski

Południowa elewacja domku została całkowicie przeszklona. Duże okna zapewniają optymalne oświetlenie środka i otwierają wnętrze na urzekającą górską panoramę. Architekci zaplanowali również ruchome wrota, które w razie potrzeby mogą całkowicie zasłonić szklaną ścianę. Zamknięcie wrót oprócz zapewnienia intymności lokatorom pozwala także zabezpieczyć dom na czas nieobecności właścicieli.


fot. Tomasz Ustupski

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w Rzepiskach, zaprojektowanego przez POLE Architekci Bartłomiej Popiela, Wojciech Gajewski, Łukasz Gniewek: KLIK!
Domek letniskowy w Sominach - fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Sominy (woj. pomorskie); pracownia Magdaleny Zawady

Dom stoi w pięknym miejscu Kaszub. Trzy minuty idzie się stąd do dużego jeziora, trzy do mniejszego, obok biegnie droga, dalej - łąki, drzewa, nieliczne chałupy we wsi, sporo współczesnych zabudowań rozsianych po okolicy. Całe domostwo składa się z dwóch budynków połączonych tarasem o powierzchni 40 m2.


fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Inspiracją dla architektki były skandynawskie domy letnie. Obrazy tego rodzaju zabudowań autorka projektu przywiozła jako jedno ze wspomnień z rocznych studiów w Finlandii. W efekcie powstała siedziba oscylująca pomiędzy polskim modelem domu letniskowego (gabarytowo i funkcjonalnie traktowanego dziś jak drugi dom), a skandynawską drewnianą "kabiną" na weekendy i wakacje.


fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Domy wzniesiono w konstrukcji szkieletowej, z suszonego niezaimpregnowanego drewna. Prostą, elegancką bryłę domków i ich wnętrze wzbogacają bardzo ważne w tego typu architekturze minimalistyczne, zindywidualizowane detale.


fot. Andrzej Sołoduszkiewicz, Magdalena Zawada

Dom letniskowy w Pieninach - Materiały projektantów

Kluszkowce (woj. małopolskie); pracownie Hola i Exterio

Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi. Dom stanął na działce pochylonej w kierunku jeziora. Naturalne ukształtowanie terenu sprawia, że z tego miejsca roztacza się piękny widok na okolicę. Letnicy mogą podziwiać jezioro i góry oraz malowniczo położone na brzegu rzeki dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie.


Materiały projektantów

Bryła domu kształtem, kolorystyką i użytymi materiałami nawiązuje do tradycyjnej zabudowy pasterskiej. Charakterystyczny dach i ściana frontowa pokryte zostały wiórem osikowym. Płynnie przechodzi on z dachu na ścianę. Kamienna podmurówka nawiązuje do charakteru góralskich zabudowań.  We wnętrzu nowoczesna estetyka zostaje przepleciona z tradycyjnymi, rzeźbionymi ornamentami.


Materiały projektantów

Parter zajmuje prawie w całości przestrzeń dzienną z aneksem kuchennym. Dwa przesuwne okna pozwalają na otwarcie połowy ściany i łączą wnętrze z tarasem. W pasie od strony wejściowej umiejscowiono łazienkę, toaletę, garderobę i schody na piętro. Układ piętra jest symetryczny - schody pośrodku oraz trzy pokoje pod skosami dachu. Pod budynkiem zagłębiono w zboczu niewielką piwnicę i pomieszczenie techniczne.


Materiały projektantów

Dowiedz się więcej o domku letniskowym w Kluszkowcach, zaprojektowanego przez pracownie Hola Design i Exterio: KLIK!

Domek letniskowy w Żywcu - fot. Michał Jędrzejowski

Żywiec (woj. śląskie); pracownia Jojko+Nawrocki

Dom w Żywcu to próba poszukiwania alternatywy dla wszechogarniającej "bylejakości" architektury letniskowej na południu Polski. Stanowić ma opozycję pod względem formalnym i przestrzennym w stosunku do gotowych domków letniskowych oferowanych w Beskidach. Budynek zaprojektowany zgodnie z wytycznymi prawa miejscowego osadzono w konkretnym kontekście uprawianego od lat ogrodu, otaczającej panoramy oraz niewysokiego budżetu.


fot. Michał Jędrzejowski

Dom zaprojektowano tak, aby z każdej strony przez wysokie okna można było podziwiać okoliczne pejzaże: zielony sad, widok na Babią Górę i krajobraz Pilska i Romanki. Chociaż sam obiekt jest kwadratowy, przestrzeń dzienna ma kształt krzyżyka. We wszystkich czterech rogach przewidziano łazienkę i trzy małe dodatkowe pomieszczenia.


fot. Michał Jędrzejowski

W razie potrzeby istnieje możliwość zamknięcia okiennic. Całość wykonano z naturalnych, surowych materiałów.


fot. Michał Jędrzejowski

Dark House - Materiały projektanta

Mobilny Dark House; pracownia Marek+Sikora

Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na Dark House jest dość niekonwencjonalny.


Materiały projektanta

Część nocną domu, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową, umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania. A zatem przyjeżdżasz - rozsuwasz, wyjeżdżasz - zasuwasz.


Materiały projektanta

Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi.W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli. Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.


Materiały projektanta

Film o Dark House
Dowiedz się więcej o mobilnym Dark House, zaprojektowanym przez pracownię Marek+Sikora Andrzej Marek Jan Sikora: KLIK!
Light House - Materiały projektanta

Mobilny Light House; pracownia Marek+Sikora

Gotowy domek składa się z ośmiu prefabrykowanych elementów przygotowanych do transportu i prostego i szybkiego montażu na działce. Niewielka bryła domku spełnia wszystkie podstawowe warunki stawiane przed tego typu budynkami: jest lekka, mobilna, tania, szybka w montażu, a dodatkowo estetyczna i wygodna w użytkowaniu.


Materiały projektanta

Elewacje zostały wykonane z drewnianych elementów tworzących rodzaj poziomych listewek. Cześć z nich została nieco wysunięta przed lico elewacji i tworzy rodzaj rusztu częściowo osłaniające duże przeszklone partie budynku i wyciszające przestrzeń jednego z tarasów.


Materiały projektanta

Na parterze zmieściła się niewielka część dzienna, kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowa przestrzeń mogąca pełnić funkcję sypialni została wygospodarowana nad kuchnią.


Materiały projektanta

Dowiedz się więcej o mobilnym Light House, zaprojektowanym przez pracownię Marek+Sikora Andrzej Marek Jan Sikora: KLIK!

Dom letniskowy w Brechcie (Belgia) - fot. Mick Couwenbergh

BONUS: Brecht (Belgia); pracownia dmvA

Na koniec naszego przeglądu wybieramy się poza granicę Polski, ale do domu z polskim rodowodem. Trójkątne, drewniane domki letniskowe typu Brda, były jednymi z najpopularniejszych modeli w kraju. Stawialiśmy je na działkach czy spędzaliśmy w nich całe tygodnie w ośrodkach wczasowych. Podobne domki, znaleźć można także w wielu europejskich miejscowościach.


fot. Mick Couwenbergh

Właściciele chcieli powiększyć i zmodernizować dom o powierzchni 26 m2, nie tracąc jednocześnie jego ciekawej formy. O pomoc poprosili architektów ze studia dmvA. Koncepcja architektoniczna opiera się na dialogu pomiędzy starym i nowym, szkłem i drewnem, tym co przytulne i tym co otwarte.


fot. Mick Couwenbergh

Do istniejącego obiektu, dobudowano nowoczesną bryłę, dzięki czemu powierzchnia domu zwiększyła się o ponad 25 m kw . Zaaranżowano tu jadalnie z biblioteką oraz niewielką łazienkę. Nowa część domu jest z obu stron przeszklona, aby właściciele mogli cieszyć się widokiem na las i rzekę. Kiedy mieszkańcy zechcą nieco więcej prywatności, mogą zasłonić okna ruchomymi panelami.


fot. Mick Couwenbergh

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Luksusowe domy wczasowe doby PRL-u. Niektóre wciąż istnieją!
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Klasyczne i nowatorskie. Polskie domy letniskowe zachwycają [PRZEGLĄD]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej