Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa Kouhsar - zmiana projektu w trakcie budowy

red

Właściciele powstającego domu nie byli zadowoleni z jego formy. Mimo zaawansowanych prac na budynkiem postanowili zmienić architekta i w oparciu o istniejące mury zaprojektować budynek od nowa.

Willa Kouhsar, projekt Nextoffice Alireza Taghaboni
Willa Kouhsar, projekt Nextoffice Alireza Taghaboni
fot. Parham Taghioff

Wykonane według dawnego projektu mury już stały, gdy właściciele obiektu postanowili się zwrócić do nowej pracowni, aby ta zaprojektował budynek na nowo w oparciu o istniejącą już strukturę. Niezadowolenie budziła niezbyt szczęśliwa forma budynku, ale przede wszystkim wewnętrzne oktagonalne atrium, które wbrew oczekiwaniom nie wpuszczało do środka światła i nie otwierało budynku na zewnątrz. Zamiast reprezentacyjnego charakteru przesłonięte balkonem sprawiało raczej wrażenie ciasnego i nieco klaustrofobicznego pomieszczenia.

#zp{edmm{}6z
Tak wyglądał dom przed zmianą projektu
mat. pracowni

Architekci z pracowni Nextoffice Alireza Taghaboni swoje prace rozpoczęli od usunięcia południowego balkonu i zlikwidowaniu nieregularnej w kształcie latarni, która miała stanąć na płaskim dachu. Kolejnym krokiem było usunięcie dodatkowych i zbędnych elementów wystających poza główny obrys budynku oraz uzupełnienie bryły budynku w miejscu, gdzie forma przybierała nieregularne kształty. Efektem tych prac było uporządkowanie rzutu i zbliżenie jego planu do kwadratu.

Następnie wewnętrzne patio zostało otwarte na zewnątrz, a zamiast regularnej siatki słupów pojawiła się miękko układająca się ściana, która dynamiczną formą zdaje się zawijać i organizować wewnętrzną przestrzeń. Jej kształt został zaprojektowany tak, by poza efektem wizualnym umożliwiała przepływ świeżego powietrza oraz dostęp światła słonecznego także do głębszy partii budynku, a przede wszystkim powiązać optycznie wnętrze z otaczającym górzystym krajobrazem okolic irańskiego miasta Kordan. Pozornie przypadkowe rozcięcia zostały rozlokowane w sposób otwierający pomieszczenia na atrakcyjne widoki.

Dom zyskał także nową nazwę. Kouhsar w języku perskim oznacza górę, a nowa nazwa jest symbolicznie powiązana z otwarciem jakie nastąpiło w zmienionym projekcie.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Willa Kouhsar - zmiana projektu w trakcie budowy