Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parterowy dom osadzony w zieleni

red

Casa FLD na przedmieściach Chile to realizacja pracowni 57Studio. Przestrzeń ogrodu przenika się z wnętrzem domu,a całość utrzymana jest w modernistycznej stylistyce.

Casa FLD, proj. 57Studio
Casa FLD, proj. 57Studio
fot. Sergio Pirrone

W głębi działki znajduje się jeszcze prywatne skrzydło z łazienkami i sypialniami dla domowników. Ta część domu otwiera się na prywatny ogród odgrodzony od ulicy głównym korpusem budynku.

Rozplanowanie wszystkich funkcji na jednej kondygnacji wymagało zajęcia stosunkowo dużej przestrzeni, ale pozwoliło na wyjątkowo silne zespolenie domu z ogrodem. Obydwie przestrzenie wzajemnie się przenikają a mieszkańcy mogą swobodnie przemieszczać się między domem a ogrodem. Jest to zasługa jednokondygnacyjnej bryły, ale także skomponowania budynku raczej na zasadzie wzajemnego przenikania się płaszczyzn, niż operowania formami prostopadłościanów. Przedłużone ściany stają się elementem architektury ogrodu, a zadaszone duże umeblowane tarasy wyłożone materiałem zbliżonym do tego stosowanego we wnętrzach zdają się być dodatkowymi, pozbawionymi ścian pokojami.

 

Casa FLD to parterowy dom jednorodzinny znajdujący się na przedmieściach Chile. Rozległa parterowa bryła została ukształtowana formie linii łamanej - dzięki czemu trochę jak wstęga przenika przez kolejne partie ogrodu.

Prostopadle do drogi zlokalizowana została zadaszona wiata garażowa oraz część gospodarcze. nieco głębiej, w poprzecznym, głównym skrzydle zlokalizowano obszerną cześć dzienną. Jej ściany prawie całkowicie są przeszklone, a granica między wnętrzem a ogrodem jest dodatkowo zatarta poprzez system licznych tarasów, z których część zadaszona jest dachem pełnym, a część jedynie lekkim ażurem. Nie ma ostrej granicy pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi, a ogrodem - nawet szklana ściana dzięki licznym uskokom i zminimalizowanymi do niezbędnego minimum nieprzeziernymi częściami konstrukcji nie stanowi bariery - raczej przypomina element modernistycznej rzeźby, którą zdaje się być cały budynek.

Skomentuj:

Parterowy dom osadzony w zieleni