Historia domu Pani Farnsworth na szklanym ekranie. W roli Miesa Jeff Bridges

red

Historia jednego z najsłynniejszych domów w historii architektury doczeka się ekranizacji. Amerykanie przygotowują film ukazujący historię domu Pani Farnsworth zaprojektowanego przez Ludwiga Miesa van der Rohe. W rolę architekta wcieli się Jeff Bridges, a Edith Farnsworth zagra Maggie Gyllenhaal.

Dom Pani Farnsworth, projekt: Mies van der Rohe
Dom Pani Farnsworth, projekt: Mies van der Rohe
fot. Victor Grigas, CC BY-SA 3.0

Szklany dom na szklanym ekranie

Film nie tylko opowiada historię domu, który wszedł na stałe do historii architektury - ukazuje także skomplikowaną relację między architektem a inwestorką. Znajomość charyzmatycznego Miesa z samotną Edith przechodzi przez kolejne stadia: od formalnej relacji, przez romans, aż po spotkanie zakończone na sali sądowej. Oprócz motywu romansowego pojawi się wątek 72 tysięcy dolarów wydanych na budowę letniej rezydencji - co stanowiło wówczas niebagatelną sumę.

Ostatni dom zaprojektowany przez słynnego architekta to jedna z pełnych realizacji marzenia o szklanym domu, który otwierając się na otoczenie, stanowi z nim swego rodzaju symbiozę. Miesowi chodziło o to, by Edith Farsworth nie wychodząc z pomieszczenia, przez cały czas mogła obserwować przyrodę, czuć, że mieszka pośród niej. Tym bardziej, że projektowany budynek miał pełnić funkcję rezydencji letniej.

Jak został zaprojektowany dom Pani Farnsworth?

Budynek ma układ asymetryczny i podłużny rzut. Podłogę uniesiono na pilotis, dzięki czemu bryła sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, lewitującej. Konstrukcja nośna opiera się na stalowych, malowanych na biało ramach - to na nich rozpięty jest płaski strop. Pawilon jest zupełnie przeszklony, co daje wrażenie ciągłości przestrzeni, połączenia wnętrza i zewnętrza, tak chętnie podkreślanego w modernistycznych realizacjach.

Dom Pani Farnsworth to realizacja przestrzeni uniwersalnej, możliwej do zmiany aranżacji za pomocą mebli, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Jedynymi na stałe zaaranżowanymi strefami są kuchnia i łazienka, co wiąże się z rozplanowaniem instalacji wewnątrz budynku. Dom uniesiony jest na słupach - pilotis, co nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale ma również praktyczny wymiar. Chroni parter domu przez zalaniem spowodowanym wiosennymi wylewami znajdującej się nieopodal rzeki.

ZOBACZ ZDJĘCIA DOMU PANI FARNSWORTH >>>

Skomentuj:

Historia domu Pani Farnsworth na szklanym ekranie. W roli Miesa Jeff Bridges