Zamienili estakadę w Seulu w zieloną trasę spacerową
Pierwszy był nowojorski High Line - nieużywana trasa kolejowa została przekształcona w zielony deptak. Teraz metamorfozę przeszła estakada w Seulu.
Zamiast wiaduktu zielona trasa spacerowa
Projekt miejskiego spacerownika powstał w holenderskiej pracowni MVRDV. Założenie polega na przekształceniu fragmentu autostrady w ścieżkę dla pieszych obsadzoną roślinnością. Nowe mostki, schody i kładki łączą trasę spacerową z kawiarniami, sklepami i hotelami.
Pełen zielonych nasadzeń miejski spacerownik ma długość jednego kilometra i rozciąga się nad trasą szybkiego ruchu. Architekci z pracowni MVRDV przygotowali projekt przekształcenia fragmentu autostrady wybudowanej w latach 70. XX wieku w szkółkę.Tym samym estakada w centrum metropolii została obsadzona 228 gatunkami roślin charakterystycznych dla koreańskiej flory.
Iluminacja miejskiego deptaku nocą
Ścieżka spacerowa w Seulu nazwana Seoullo 7017 jest częścią szerszego projektu, który ma uczynić miasto bardziej przyjaznym dla pieszych. Dodatkowo wieczorami trasa spacerowa jest podświetlana. Niebieska iluminacja podkreśla formy małej architektury, miejskich mebli i betonowych donic zaprojektowanych specjalnie na potrzeby nowej przestrzeni.
Nowe życie zniszczonej estakady
Zielony, miejski deptak stanowi przykład architektury cyrkularnej, czyli takiego podejścia, które zakłada adaptację starej infrastruktury zgodnie z nowymi potrzebami. Dzięki temu oszczędza się nie tylko surowce i zasoby (w innym wypadku dochodzą koszty zburzenia i budowy nowego obiektu), lecz również oferuje nową atrakcyjną przestrzeń. Zielona estakada stanie się z pewnością turystyczną atrakcją Seulu,a i samych mieszkańców zachęci do częstszych spacerów.
- Więcej o:
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Najfajniejsze kładki i ścieżki rowerowe w Polsce i na świecie [PRZEGLĄD]
Niczym aleja gwiazd. Pierwsza w Polsce świecąca droga rowerowa
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde