Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z ceglaną elewacją. Jak zadbano o komfort akustyczny?

Piotr Nef

Pod Wrocławiem powstał jednorodzinny dom z ceglaną elewacją. Z zewnątrz materiałem i formą nawiązuje do tradycyjnej wiejskiej architektury. Wewnątrz pojawia się beton architektoniczny i malowane na biało drewno. Ale wykończenie wnętrz to nie tylko kwestia estetyki - zastosowane rozwiązania miały na celu poprawienie komfortu akustycznego we wnętrzach.

Wybudowany w Żernikach Małych dom jednorodzinny mimo dość dużej powierzchni zabudowy - ok 350 m² z zewnątrz nie wygląda na dużą bryłę dominującą nad okolicznymi budynkami. Parterowy dom przybrał formę dwóch zestawionych ze sobą typowych prostopadłościennych budynków o spadzistych dachach. Rozbicie bryły na dwa elementy sprawia, ze skala domu jest lepiej dostosowana do otoczenia a całość sprawia wrażenie tradycyjnej zabudowy. Osadzenie w lokalnym kontekście podkreśla dodatkowo zastosowanie cegły na elewacji budynku, która była typowym materiałem budowlanym dla okolic Wrocławia.

Obydwie bryły są przesunięte względem siebie. Pozwoliło to na wytworzenie od frontu działki wygodnego podjazdu do garażu, od ogrodu słonecznego placu zabaw dla dzieci, a dodatkowo dynamizuje całą bryłę. Zewnętrzny układ budynku ma też odbicie w układzie pomieszczeń. Jedna z brył to strefa dzienna, druga jest strefą prywatną. Obydwie łączy korytarz biegnący wzdłuż połączonych brył przez całą długość budynku.

Ale skromna i ciekawa forma to nie jedyne powody, dla których warto zwrócić uwagę na budynek zaprojektowany w pracowni Major Architekci. Tym, co wyróżnia budynek jest także wyjątkowa dbałość o komfort akustyczny - projektu akustyczny opracowany został przez Pracownię Akustyczna Kozłowski s.j. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty we wnętrzach, w których króluje biel z dodatkiem elementów pozostawionych jako betonowe architekci zdecydowali się na zastosowanie wielu rozwiązań sprzyjających odpowiednim warunkom akustycznym:

W projekcie zadbano szczególnie o komfort akustyczny jego przyszłych mieszkańców. Stąd rozwiązania takie jak nieortogonalny układ ścian pomiędzy pokojami czy wykończenie sufitu drewnianymi lamelami.

Napiszcie jak podobają Wam się ten dom i jego oszczędne, nieco minimalistyczne wnętrza skontrastowane z żywym kolorem elewacji.

Skomentuj:

Dom z ceglaną elewacją. Jak zadbano o komfort akustyczny?