Domy wielorodzinne inspirowane ceglanymi willami z początku XX wieku [WARSZAWA]
Na warszawskich Włochach powstaje kompleks klinkierowych willi miejskich. Pracownia Paweł Lis Architekci postawiła na oszczędne w formie, surowe w wyrazie budynki mieszkalne. Projekt inspirowany jest modernistycznymi realizacjami z początku XX wieku, takimi jak willa Langego w Krefeld autorstwa Ludwiga Mies van der Rohe.
Inwestycja składa się z zespołu trzech 8-lokalowych willi miejskich. Niskie trzy-kondygnacyjne budynki zyskają elewację z ręcznie formowanej cegły klinkierowej, a na płaskich dachach planowane są zielone nasadzenia.
Trzymająca proporcje, oszczędna w formie bryła budynku inspirowana jest rozwiązaniami wypracowanymi przez słynnych modernistów m.in. Ludwiga Mies van der Rohe i Waltera Gropiusa. Forma poszczególnych budynków została ukształtowana według zasady odejmowania brył w oparciu o kąt prosty. Pozwoliło to na uzyskanie surowej i dynamicznej architektury.
Lokale mieszkalne mają wysokość trzech metrów, a apartamenty na ostatnim piętrze będą posiadały duże tarasy. Parter zagospodarowano na lokalne usługowe zlokalizowane przy ulicy. Każdy z budynków posiada garaż podziemny.
Musieliśmy w tym przypadku znacznie ograniczyć role okna, która w naszym myśleniu o architekturze jest niezwykle istotna. Architektura wielorodzinna ma jednak swoje prawa a naczelnym z nich staje się ekonomia. Dzięki temu powstał jeden z bardziej surowych a zarazem wyrazistych projektów w naszym dorobku z którego jesteśmy bardzo zadowoleni.
Klinkierowe wille przy ulicy Ryżowej można określić mianem architektury ludzkiej skali. To zaciszny, elegancki kompleks mieszkalny odpowiadający na potrzeby mieszkańców i wpisujący się w niski charakter zabudowy warszawskiej dzielnicy. Inwestycja jest w trakcie realizacji.
Projekt i wizualizacje: Paweł Lis Architekci
Inwestor: MarsInvestment
- Więcej o:
Mniej znaczy więcej - architektura mistrza minimalizmu
Mniej znaczy więcej. Oszczędny design domu jednorodzinnego w Gliwicach
Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Czy powstanie 170-metrowy wieżowiec na miejscu Gmachu Telegrafu i Telefonu w Warszawie?
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!