Architektura w służbie zdrowia [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni jest dedykowany wciąż lekceważonemu tematowi architektury w służbie zdrowia oraz budynkom, które mają odpowiadać na potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych.






















Dachy opiekuńcze
Autorzy programu przyglądają się nowoczesnym rozwiązaniom w budowaniu szpitali oraz architekturze "silver tsunami" - związanej z procesem starzenia się społeczeństwa. Sprawdzają, dlaczego taka architektura wciąż nie powstaje w Polsce i czy ma szansę powstać.
W Księdze Przestrzeni zostaną pokazane dwa wielkomiejskie szpitale, skromny pawilon sanatoryjny, a także jedyne w Polsce osiedle TBS dedykowane osobom starszym. Uzupełnieniem tematu jest wizyta w budynku, który pomimo odmiennej funkcji, ma wiele wspólnych cech ze szpitalem — to rzadki przykład indywidualnie zaprojektowanego hotelu.
W programie zostanie przeanalizowana architektura szpitali, ośrodków zdrowia i domów opieki. Obejrzycie: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Akademii Medycznej w Gdańsku (projekt: ARCH DECO); Pawilon sanatoryjny Jesienna Rezydencja w Nałęczowie (projekt: Stelmach i Partnerzy); TBS dla osób starszych w Stargardzie (projekt: DOMINO Grupa Architektoniczna); Hotel Puro w Poznaniu (projekt: ASW Architekci); Warszawski Szpital dla Dzieci (projekt: Chmielewski Skała Architekci).
O architekturze zdrowia i opieki Bogna Świątkowska rozmawia z Jarosławem Trybusiem, a o swoim projekcie opowiada Marcin Skała z pracowni Chmielewski Skała Architekci.
Premiera: piątek 7 kwietnia o godzinie 19.05 w TVP KULTURA
Powtórka: sobota, 8 kwietnia o godzinie 13.00
Obejrzyj również zwiastun programu znajdujący się poniżej:
- Więcej o:
Dom bez domu. Projekty schronień dla bezdomnych
Nowe Muzeum Lascaux - oprawa dla prehistorycznych malowideł
Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki