Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom "U-kierunkowany" z widokiem na puszczę [PROJEKT]

red

Dom U-kierunkowany zostanie wybudowany w Izabelinie pod Warszawą na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Nazwa U-kierunkowany oddaje dwie cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Schemat ideowy przypomina zamkniętą z trzech stron literę "U" oraz otwarty jest w kierunku puszczy. Projekt powstał w pracowni Z3Z Architekci.

Dom 'U-kierunkowany' - projekt domu jednorodzinnego w Izabelinie
Dom 'U-kierunkowany' - projekt domu jednorodzinnego w Izabelinie
projekt: Z3Z ARCHITEKCI

Część dzienna – serce domu - zamknięte ścianami z trzech stron, otwiera się w kierunku puszczy. Warto zauważyć, że dom zamknięty jest przed światem ścianami tylko do pewnej wysokości. Z wnętrza strefy dziennej nie widać sąsiadów ani ulicy. Dzięki oknom przy suficie i na wysokości piętra domownicy widzą górne partie drzew sosnowego lasu otaczającego dom. W środku można odnieść wrażenie, że dom stoi sam w środku puszczy i otacza go tylko las.

Dom z widokiem na puszczę

Jednym z najistotniejszych zagadnień, z jakim projektanci zmierzyli się podczas tworzenia projektu był fakt, iż puszcza, na którą otwiera się budynek, położona jest od północno–zachodniej strony działki. Czyli biorąc pod uwagę założenia projektu, dostęp do wschodniego i co gorsza południowego światła byłby dla części dziennej odcięty. Problem ten rozwiązano umieszczając okna w górnej części ścian. Dzięki temu przebywając wewnątrz ma się wrażenie, że otacza nas tylko puszcza, a sąsiadów nie ma. Jednocześnie pomieszczenia są jasne i o każdej porze dnia dociera do nich słońce.

Z salonu, dzięki szklanej ścianie o wysokości półtorej kondygnacji, rozciąga się niczym nie zaburzony widok na puszczę. Jednocześnie, dzięki oknom umieszczonym w górnej części pomieszczenia od strony wschodniej i południowej, dociera do niego dużo słońca.

Kompozycja dwóch brył

Budynek składa się z dwóch przenikających się brył. Ciemnej bryły parteru oraz jasnej bryły piętra. Samo wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego wyciągnięcie ku górze nie było jednak spowodowane chęcią podwyższenia ścian, ale dachu i wpuszczenia światła do wnętrza, by stworzyć jasną, wysoką przestrzeń. Strefa nocna zamyka się w jaśniejszej bryle piętra, która ideowo nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, które skierowane są na wschód i południe, mają standardowe okna. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została szklana ściana sięgająca sufitu dachu skośnego.

Nierówne połacie dachu

Na piętrze projektanci zgodnie z wytycznymi inwestora chcieli stworzyć dużo przestrzeni pod dachem i nie zamykać pokoi płaskim sufitem. Jednak niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka, nie potrzebują aż takich wysokości, w innych za to inwestor chciałby mieć sufit jak najwyżej. Rozwiązaniem było stworzenie nierównych, nietypowych połaci dachu. Dzięki temu w jednej części sufit znajduje się niżej, a w drugiej - wyżej. W łazience nisko, a w sypialni bardzo wysoko, zapewniając dużo powierza i przestrzeni we wnętrzu. Dach jest dwuspadowy, ale ma skośną względem ścian zewnętrznych kalenicę. Pozwoliło to na dostosowanie wysokości pomieszczeń do potrzeb, a bryle budynku nadało nietypowy charakter. Całkowita powierzchnia domu wynosi 208 mkw. Projekt jest w trakcie realizacji.

 ZOBACZ PROJEKT >>>

Skomentuj:

Dom "U-kierunkowany" z widokiem na puszczę [PROJEKT]