Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom kaskadowy [PROJEKT]

red

Dom Kaskadowy zaprojektowała pracownia 81.waw. Architekci zamiast walczyć z nierównym ukształtowaniem działki, postanowili przekuć je w atut. Tak powstała bryła rozbita na dwie części.

Dom kaskadowy
Dom kaskadowy
projekt: 81waw.pl

Wysokość wszystkich częśći budynku jest identyczna. Ale dzięki ukształtowaniu terenu i wynikających z niego różnic poziomów, uzyskano efekt kaskadowości. Pomiędzy dwiema bryłami udało się zaprojektować trzeci poziom, niżej położoną część dzienną.

Sposób zaprojektowania stref i ich funkcji

Wejście do budynku możliwe jest od strony garażu, w którym znajduje się miejsce na 3 pojazdy. Następnie przechodzimy do garderoby, z której możemy dostać się do holu. Na wprost drugiego - głównego, zarazem widokowego - wejścia znajduje się przeszklenie, za którym widoczne jest zadaszone, wewnętrzne patio. Stamtąd możemy przejść do gabinetu. Dalej widzimy większe, zewnętrzne patio z przeszklonymi ścianami i drzewem w środku. Obok umieszczono drugie miejsce na pracownię, a naprzeciwko niej - łazienkę gościnną. Wszystkie wspomniane pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.

Do części dziennej prowadzą schody. Stanowi ją otwarta przestrzeń stworzona przez salon i kuchnię, z której mamy dostęp do ukrytej spiżarni. Spadek terenu spowodował uskok budynku, którego konsekwencją jest wysokość tej strefy – sięga ona 3,8 m.

Część prywatna została oddzielona od strefy dziennej specjalnym przejściem. Znajduje się w niej bawialnia, pokój dziecka, łazienka oraz sypialnia z własną łazienką i garderobą.

Od północy widzimy dwie szare bryły. Jedną z nich jest bryła garażu, a drugą - części sypialnianej. Na tych bryłach leżą białe płaszczyzny dachu. To powoduje, że patrząc od strony południowej mamy wrażenie, jakby białe paski dachu były poprzecinane pionowymi kamiennymi ścianami, które pełnią funkcję oddzielenia i nadają charakter budynkowi. Resztę tworzy część dzienna, która jest jedną wielką otwartą przestrzenią

  — opisuje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Szare ściany będą zbudowane z tynku lub spieku. W budynku pojawiają się horyzontalne linie tarasów, które unoszą się trochę nad ziemią. Są białe, ponieważ nawiązują do dachów, których spód wykończony jest drewnem. Strefa wejścia również. W rozcięciu szarych brył widać właśnie ten materiał.

Ważną rolę w przestrzeni tego ogromnego domu odgrywają pasy wewnętrznej zieleni, które są doskonałą strefą relaksu i uspokajają wnętrze. Nadają kolorytu temu wbrew pozorom surowemu wnętrzu

– dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Od strony wschodniej i zachodniej budynek nie ma żadnego okna oprócz wewnętrznego patio. Obiekt otwiera się jedynie na południe, czyli na działkę i najładniejszy na niej widok.

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Skomentuj:

Dom kaskadowy [PROJEKT]