Plac Defilad: Krok do przodu
Plac Defilad czekają realne zmiany, a planowane miejskie inwestycje wzbudzają zainteresowanie i emocje wśród warszawiaków. Tej największej i wciąż niezagospodarowanej przestrzeni w centrum miasta poświęcona będzie w całości tegoroczna, 9. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Festiwal pozwoli wyobrazić sobie teren przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie po zakończeniu konkursu architektonicznego na jego zagospodarowanie i wybudowaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz teatru TR Warszawa. Tematem WWB9 będzie przede wszystkim niedaleka przyszłość Placu Defilad. To oczekiwany krok do przodu.
Prototypowanie placu Centralnego
Festiwal podsumuje historię budowy placu, kolejnych konkursów na jego przekształcenie i debat wokół planowanej metamorfozy. Na tym tle zaprezentowane zostaną dobre współczesne wzorce, przeanalizowane będą uwarunkowania lokalne, zrealizowane prace koncepcyjne i zorganizowane warsztaty projektowe dla warszawiaków. Uwagę przyciągnie zbudowana w skali rzeczywistej scenografia ukazująca realne gabaryty przyszłego placu i kształtujących jego pierzeje gmachów, a także wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna porównująca planowany plac do ikonicznych przestrzeni miejskich z Polski i zagranicy.
Plac Centralny to nazwa robocza dla przestrzeni pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską wykrojona z placu Defilad. Jej ramy wyznaczą mające powstać budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa.
WARSZAWA W BUDOWIE będzie też okazją do zaprezentowania warszawiakom instytucji publicznych, których drzwi wychodzić będą bezpośrednio na przestrzeń placu, czyli lokalnych gospodarzy. Są to Pałac Kultury i Nauki, STUDIO teatrgaleria, barStudio, Teatr Dramatyczny, Cafe Kulturalna, TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wspólnie z przedstawicielami władz miejskich oraz organizacji społecznych gospodarze placu pracować będą nad uzgodnieniem najkorzystniejszego modelu współdecydowania o jego losach.
Program festiwalu powiązany będzie z cyklem animacji społeczno-kulturalnych realizowanych przez STUDIO teatrgaleria w ramach projektu Plac Defilad oraz z działaniami projektowo-konsultacyjnymi prowadzonymi przez miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. W czasie trwania festiwalu jury konkursowe wyłoni pięć najlepszych koncepcji funkcjonalno-przestrzennych na plac Centralny, które zostaną następnie poddane konsultacjom z mieszkańcami. Konkurs, konsultacje oraz festiwalowe debaty posłużą przy wyborze zespołu realizującego docelowy projekt placu.
Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 9 organizowany jest wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy we współpracy i dzięki finansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal rozpocznie się 16 września i potrwa do 26 listopada 2017 roku.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ
Place w placu
16-25.09.2017 (miejsce: PLAC DEFILAD)
Interwencja kolorystyczna na placu Defilad zakreśli obszar przyszłego placu, uświadomi skalę planowanej przestrzeni publicznej oraz zachęci mieszkańców stolicy do dialogu o społecznej roli tego miejsca.
Na istniejącej nawierzchni placu Defilad odwzorowane zostaną graficznie w rzeczywistej skali znane place publiczne: Place des Vosges z Paryża, Trafalgar Square z Londynu, Piazza del Campo ze Sieny, Times Square z Nowego Jorku oraz Rynek Starego Miasta z Warszawy. Przywołane place pomogą zidentyfikować współczesną problematykę miejskich przestrzeni publicznych oraz związanych z nimi inwestycji.
Wystawa główna: Plac Defilad: Krok do przodu (miejsce: STUDIO teatrgaleria, PKiN)
Wystawa główna tegorocznej edycji WARSZAWY W BUDOWIE zaprezentuje różne oblicza placu Defilad ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. Wystawa pomoże spojrzeć na tę centralnie zlokalizowaną przestrzeń publiczną oczami aktywistów i urbanistów oraz architektów, opisze kilka dekad planowania i gorących dyskusji.
Plac Centralny: wystawa konkursowa
06-16.11.2017 (miejsce: Sala Kruczkowskiego, PKiN)
Architekci z kraju i zagranicy przygotowują propozycje przyszłego zagospodarowania Placu Defilad. Decyzja jury konkursowego ogłoszona zostanie w trakcie trwania festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 6 listopada.
Od tego dnia wszystkie prace będzie można oglądać w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie warszawiacy, w ramach programu konsultacji społecznych, będą mieli okazję poznać wszystkie koncepcje, nawiązać dialog z organizatorami konkursu oraz wyrazić swoje opinie na temat prezentowanych propozycji.
- Więcej o:
Zaprojektuj Plac Centralny w Warszawie [KONKURS]
Jak odpocząć w mieście? Nowe rekreacyjne przestrzenie polskich miast
Wielofunkcyjna willa w formie asymetrycznej "kostki"
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski