Nowy odcinek bulwarów w Warszawie niczym zielona oaza. Wyniki konkursu
Znamy wyniki konkursu na projekt nowego odcinka bulwarów. Zwycięskie rozwiązanie ucieszy tych, którzy narzekali, że na nabrzeżu dotychczas zaprojektowano zbyt mało zieleni. Wygrała koncepcja pracowni WXCA.
Nowy odcinek będzie ciągnął się od Cypla Czerniakowskiego do Mostu Świętokrzyskiego. Na pierwszy rzut oka uwagę przyciągają ażurowe zadaszenia porośnięte gęsto zielenią. W projekcie pojawiają się pergole na pomostach i schody porośnięte trawą. Podobne rozwiązanie z utworzeniem zielonych stopni w formie siedzisk możemy oglądać na otwartej w czerwcu części bulwarów przy Centrum Nauki Kopernik. Zauważymy też przeszklone pawilony i większe hale.
Spacerem po nowej części bulwarów w 2020 roku
Szczegółowe opracowanie zwycięskiej koncepcji zaplanowano na przyszły rok. Niektóre z zaproponowanych rozwiązań wymagają zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, szczególnie dotyczy to budynków znajdujących się w południowej części skweru Kahla. Uwagi sądu konkursowego dotyczą również ograniczenia mnogości środków architektonicznych i dopracowania funkcji poszczególnych obiektów. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2019 roku, oddanie bulwarów do użytku planowane jest na 2020 rok.
Za co jury doceniło zwycięską pracę
Sąd konkursowy docenił koncepcję za miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni. Atutem było również wprowadzenie czytelnego strefowania i zróżnicowania intensywności zagospodarowania między miastem a rzeką. Pozytywnie oceniono propozycję budowy dachu miejskiego, który pozwoli na wydłużenie okresu aktywności rekreacyjnych nad rzeką. W uzasadnieniu podkreślono wysoką jakość zaproponowanych przestrzeni i obiektów publicznych, stwarzającą nowe możliwości dla rozwoju miejskich aktywności. Pracę wyróżniła czytelna artykulacja osi kompozycyjnych łączących teren zagospodarowania z Powiślem i rzeką. Jury zwróciło uwagę na propozycję interesujących rozwiązań wykraczających poza obszar opracowania i obejmujących szerszy kontekst urbanistyczny. Dodatkowym atutem nagrodzonej pracy były atrakcyjne rozwiązania funkcjonalne obiektów publicznych.
W skład zwycięskiego zespołu wchodzili:
WXCA: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Aleksandra Adamczyk, Architekt krajobrazu: Krzysztof Herman.
Więcej informacji o wynikach konkursu i pełną listę nagrodzonych prac znajdziecie na stronie warszawskiego oddziału SARP.
- Więcej o:
Bulwary Wiślane - przyglądamy się letniemu salonowi Warszawy
Nadwiślańskie bulwary już otwarte
Kładką przez most Łazienkowski - pieszo i na rowerze
Centrum metropolii nie dla samochodów. Zakazy i ograniczenia w 9 miastach
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna