Śmiałe wizje domu jutra. Rusza konkurs dla studentów
Dziś startuje kolejny konkurs w ramach programu Mieszkanie Plus, tym razem kierowany do studentów. Wyzwanie polega na zaprojektowaniu dostępnego, ekologicznego i nowatorskiego domu przyszłości. Prace można zgłaszać w czterech kategoriach: osiedle społeczności jutra, modelowy dom i mieszkanie, technologie przyszłości, budowanie społeczności w erze informacyjnej. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 14 grudnia 2017 roku.
Program Mieszkanie Plus to impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i technologicznych na polskim rynku mieszkaniowym. To również unikatowa szansa dla studentów polskich uczelni na zaprezentowanie nowych idei i współpracę przy realizacji szeroko zakrojonych inwestycji. Okazją do tego jest konkurs „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”, zainaugurowany przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, BGK Nieruchomości S.A. i Fundację BGK.
Celem konkursu jest ideowe przedstawienie wizji dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wstępne założenia konkursu zaprezentował w czerwcu br. wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wicepremier podkreślał wówczas rolę zaangażowania środowiska akademickiego w realizację programu Mieszkanie Plus. Jego zdaniem zarówno rządowy program mieszkaniowy, jak i konkurs skierowany do studentów uczelni wyższych stanowią doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu.
Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy studenci pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, uniwersytetów i wyższych szkół artystycznych. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo, przy czym w składzie zespołu nie mogą być więcej niż trzy osoby.
Cieszę się, że współorganizując i uczestnicząc w konkursie środowisko akademickie, w tym społeczność warszawskiego Wydziału Architektury, może rozszerzyć swój udział w debacie nt. rozwoju budownictwa dostępnego w Polsce. Studenci zyskują szansę przedstawienia autorskich i, mam nadzieję, odkrywczych rozwiązań przestrzennych. Co niezwykle istotne, pomysły zawarte w ich pracach mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu konkretnych inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Tym samym tworzymy warunki, by nowe idee, jakie rodzą się na polskich uczelniach, przekuwać w innowacyjne działania oraz aby wykorzystywać je w życiu społecznym i w gospodarce
— podkreślił Jan Słyk, prof. PW, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Prace zgłoszone do konkursu mają być rozwinięciem jednego z czterech wątków przewodnich, które dotyczą: tworzenia modelowej urbanistyki, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej mieszkań, rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji otoczenia.
We wrześniu rozstrzygnęliśmy konkurs na projekty domów modelowych dla programu Mieszkanie Plus. Od uczestników tego konkursu oczekiwaliśmy konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Z kolei dziś, w konkursie skierowanym do studentów, czekamy na śmiałe wizje, które mogą istotnie wzbogacić polską myśl architektoniczną i urbanistyczną, a także umożliwić lepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii budowlanych i narzędzi cyfrowych. Dzięki temu budownictwo mieszkaniowe w Polsce może być nie tylko bardziej dostępne cenowo, ale też lepiej dostosowane do aktualnych wyzwań cywilizacyjnych
— powiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.
Łączna pula nagród i wyróżnień w konkursie wynosi 70 tys. zł. Termin zgłaszania prac konkursowych upływa 14 grudnia br., zaś publiczne ogłoszenie zwycięzców nastąpi 20 grudnia. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej www.bgkn.pl/konkurs.
- Więcej o:
Dom modelowy. Projekty osiedli z mieszkaniami na wynajem [WYNIKI KONKURSU]
Mieszkanie jest jak jedzenie: zrobione samemu albo drogie [WYWIAD]
W Katowicach powstaną mieszkania na wynajem według projektu 22Architekci
W stronę architektury przyszłości. Koncepcje rozwoju miast [WYWIAD]
Jankowa Żagańska: wieża ciśnień. Zaprojektował ją Otto Bartning - współtwórca Bauhausu
Podwarszawski Dom z Obróconym Sercem od Z3Z ARCHITEKCI z nagrodą ICONIC AWARDS 2024
W Brennej pod Starym Groniem powstanie duży kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny
Rubra - domy w czerwieni w Straszynie. Współczesna interpretacja historycznej zabudowy regionu