Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji

red

Rozbudowa szkoły podstawowej o nowoczesny budynek przedszkola została nominowana do nagrody SARP w ramach konkursu Architektura Roku 2017 województwa śląskiego. Szkieletowa technologia budowy pozwoliła na postawienie budynku w trzy miesiące. Autorem projektu jest Maciej Franta.

Przedszkole samorządowe w konstrukcji modułowej. Projekt: Maciej Franta, Opracowanie: Paulina Kiolbasa
Przedszkole samorządowe w konstrukcji modułowej. Projekt: Maciej Franta, Opracowanie: Paulina Kiolbasa
fot. Archifolio - Tomasz Zakrzewski

Projekt przedszkola wymagał w tym wypadku dostosowania nowego obiektu do istniejącej szkoły podstawowej. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na kształt bryły to zapis planu zagospodarowania przestrzennego. Jednym z wymogów było zastosowanie dachu dwuspadowego. 

Budynek przedszkola wzniesiono w technologii stalowej, szkieletowej. Bryła jest złożona z kilku modułów. Główny pomysł kompozycyjny polegał na "wycięciu" połowy przekroju budynku i odbiciu go w postaci kolejnych modułów sal przedszkolnych i administracji. Uzyskano w ten sposób płynne przejście od formy dwuspadowego dachu szkoły do jednospadowych modułów nowego przedszkola. Nowy obiekt przedszkola wraz z budynkiem istniejącej szkoły domyka plac przedszkolny przy wejściu do obu budynków tworząc oś kompozycyjną dzięki grze skosów dachów oraz wyznaczonej perspektywy.

Przekroje
Przekroje
projekt: Maciej Franta, opracowanie: Paulina Kiolbasa

Projekt przedszkola opracowano z myślą o realizacji idei nauki poprzez integrację z naturą i odczuwaniem otoczenia. Starano się stworzyć architekturę prostą w formie, która pełni funkcję tła dla kolorowego i ekspresyjnego życia przedszkolnego. Sale przedszkole otwierają się na ogród - strefę zieleni. Minimalistyczną bryłę przedszkola skontrastowano z bardziej klasyczną w formie szkołą przy jednoczesnym poszanowaniu istniejących zabudowań. 

Sposób rozwiązania funkcji w przedszkolu

Program przedszkola obejmował realizację dwóch pełnych oddziałów przedszkolnych z węzłami sanitarnymi, szatniami wraz z częścią administracyjną, kuchenną oraz techniczną. Nowy budynek połączono łącznikiem z istniejącą szkołą. Punktem centralnym jest przestronny hol, które ma pełnić funkcję integracyjną. Stanowi on jednocześnie dodatkową, wielofunkcyjną przestrzeń, która może być wykorzystywana na różne cele, takie jak projekcje filmowe, przedstawienie teatru dziecięcego czy zabawy.

Schemat konstrukcyjny
Schemat konstrukcyjny
projekt: Maciej Franta, opracowanie: Paulina Kiolbasa

Przedszkole powstało w ciągu trzech miesięcy

Jest to to pierwszy obiekt w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce budynków przedszkolnych zrealizowanych w pełnym zakresie w tej technologii w ciągu zaledwie trzech miesięcy - tyle upłynęło od rozpoczęcia procesu projektowego do oddania budynku do użytkowania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln złotych. 

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Autor projektu: Maciej Franta, opracowanie Paulina Kiolbasa

    Więcej o:

Skomentuj:

Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji