Przedszkole gotowe w 3 miesiące od projektu do realizacji
Rozbudowa szkoły podstawowej o nowoczesny budynek przedszkola została nominowana do nagrody SARP w ramach konkursu Architektura Roku 2017 województwa śląskiego. Szkieletowa technologia budowy pozwoliła na postawienie budynku w trzy miesiące. Autorem projektu jest Maciej Franta.
Projekt przedszkola wymagał w tym wypadku dostosowania nowego obiektu do istniejącej szkoły podstawowej. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na kształt bryły to zapis planu zagospodarowania przestrzennego. Jednym z wymogów było zastosowanie dachu dwuspadowego.
Budynek przedszkola wzniesiono w technologii stalowej, szkieletowej. Bryła jest złożona z kilku modułów. Główny pomysł kompozycyjny polegał na "wycięciu" połowy przekroju budynku i odbiciu go w postaci kolejnych modułów sal przedszkolnych i administracji. Uzyskano w ten sposób płynne przejście od formy dwuspadowego dachu szkoły do jednospadowych modułów nowego przedszkola. Nowy obiekt przedszkola wraz z budynkiem istniejącej szkoły domyka plac przedszkolny przy wejściu do obu budynków tworząc oś kompozycyjną dzięki grze skosów dachów oraz wyznaczonej perspektywy.
Projekt przedszkola opracowano z myślą o realizacji idei nauki poprzez integrację z naturą i odczuwaniem otoczenia. Starano się stworzyć architekturę prostą w formie, która pełni funkcję tła dla kolorowego i ekspresyjnego życia przedszkolnego. Sale przedszkole otwierają się na ogród - strefę zieleni. Minimalistyczną bryłę przedszkola skontrastowano z bardziej klasyczną w formie szkołą przy jednoczesnym poszanowaniu istniejących zabudowań.
Sposób rozwiązania funkcji w przedszkolu
Program przedszkola obejmował realizację dwóch pełnych oddziałów przedszkolnych z węzłami sanitarnymi, szatniami wraz z częścią administracyjną, kuchenną oraz techniczną. Nowy budynek połączono łącznikiem z istniejącą szkołą. Punktem centralnym jest przestronny hol, które ma pełnić funkcję integracyjną. Stanowi on jednocześnie dodatkową, wielofunkcyjną przestrzeń, która może być wykorzystywana na różne cele, takie jak projekcje filmowe, przedstawienie teatru dziecięcego czy zabawy.
Przedszkole powstało w ciągu trzech miesięcy
Jest to to pierwszy obiekt w Krakowie i jeden z pierwszych w Polsce budynków przedszkolnych zrealizowanych w pełnym zakresie w tej technologii w ciągu zaledwie trzech miesięcy - tyle upłynęło od rozpoczęcia procesu projektowego do oddania budynku do użytkowania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln złotych.
Autor projektu: Maciej Franta, opracowanie Paulina Kiolbasa
- Więcej o:
To być może najładniejsze przedszkole jakie widzieliście. Żółty Słonik z Ostrowi Mazowieckiej
Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]
Gdańskie przedszkole od środka. Pełne bajek i kolorów
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce