Dom inspirowany drzewem Jozuego [PROJEKT]
Parterowy dom ekspresyjnie uniesiony nad ziemią. To nowy projekt pracowni REFORM prowadzonej przez Marcina Tomaszewskiego.
Architekci z pracowni REFORM zaprojektowali dom dla starszego małżeństwa. Na początku przyszli mieszkańcy myśleli o domu dwupiętrowym z pochylnią ułatwiającą przemieszczanie się między piętrami. Szybko jednak okazało się, że taka konstrukcja zabierze około 30 mkw. przestrzeni. Architekt Marcin Tomaszewski zaproponował więc połączenie zalet domu parterowego z domem piętrowym. Chodziło o to, by strefa nocna znajdowała się na podwyższeniu, tak jak w przypadku rozplanowania funkcji w domu piętrowym, gdzie sypialnie zazwyczaj umieszcza się na górze. Dla niektórych inwestorów to ważne, ponieważ czują się wówczas bezpieczniej.
Połączenie dwóch koncepcji dało w rezultacie dom piętrowy z pochylnią, a część parteru zawisła nad ziemią na wysokości 1,5 metra. Podobne rozwiązanie zastosował Robert Konieczny projektując swoją Arkę. Architekt odkręcił dom od stoku, tak by w uniesionej nad ziemią strefie znalazła się sypialnia.
Inspiracją przy projektowaniu bryły domu było drzewo Jozuego (jukka krótkolistna) sławne dzięki swoim nietypowym, geometrycznym kształtom. W projekcie Marcina Tomaszewskiego zwraca uwagę zielony dach, na który prowadzi ścieżka z poziomu tarasu.
Materiały dobrano tak, by dom wpisywał się w charakter leśnej działki. Beton gra tu rolę kamienia, a w połączeniu z drewnianymi elementami całość dobrze komponuje się z otoczeniem. Natura wchodzi do wnętrza domu przez duże przeszklenia. Zamiast czystej tafli szkła architekt zaprojektował rytmiczne podziały szyb (jest szansa, że nadlatujące ptaki nie będą się o nie rozbijać). Poszczególne funkcje w projektowanym domu zostały rozplanowane na 210 mkw. Sypialnie znajdują się na różnych poziomach.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Najlepszy dom na świecie stoi w Polsce! Arka z nagrodą Wallpaper Design Award 2017
Klęska urodzaju, powstanie drugi instytut: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury
Zatoka Sportu w Łodzi. Makabryła zamiast perły
Trzonolinowiec, zwany wisielcem. Eksperyment konstrukcyjny
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju