Nowy gmach Wydziału Psychologii UW. Zwycięskie projekty
W konkursie na koncepcję architektoniczną nowego budynku Wydziału Psychologii UW przyznano 3 nagrody i 2 wyróżnienia. Najwyżej oceniony został projekt przygotowany w zespole Piotra Bujnowskiego wraz z pracownią Projekt Praga. Na konkurs wpłynęło 17 prac.
Zwycięska praca proponuje bryłę o prostych, regularnych kształtach na planie prostokąta z zielonym ogrodem na dachu i centralnym atrium. Przeszklony parter ma wychodzić poza obrys głównej części budynku. Zgodnie z koncepcją wokół gmachu będzie rozciągać się ogólnodostępny plac z parkingiem rowerowym, placem z meblami miejskimi i zielonymi nasadzeniami.
Kształt przyszłej siedziby Wydziału Psychologii UW nie jest jeszcze znany
Jednak pierwsze miejsce w konkursie nie gwarantuje jeszcze realizacji projektu. Decyzja o tym, która z nagrodzonych koncepcji będzie budowana, zostanie podjęta po przeprowadzeniu rozmów z trzema nagrodzonymi zespołami. Ostateczną decyzję podejmuje organizator konkursu - Uniwersytet Warszawski. Do negocjacji, oprócz wspominanych zdobywców pierwszej nagrody, przystąpi zespół z pracowni Marka Budzyńskiego (zdobywca II nagrody) oraz architekci z biura ARE Stiasny/Wacławek (zdobywcy III nagrody). Wyróżnienia w konkursie zdobyli JEMS Architekci i WXCA.
Nowy gmach Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zostanie wybudowany na terenie kampusu Ochota, w kwartale ulic Żwirki i Wigury, Banacha i Pasteura przy ulicy Pogorzelskiego, naprzeciwko Wydziału Biologii. Budowa będzie finansowana ze środków przyznanych jeszcze przez rząd Ewy Kopacz - to prawie miliard złotych na wieloletni plan inwestycyjny pod nazwą „Uniwersytet Warszawski 2016-2025”.
Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że kształt nowego gmachu psychologów jest już przesądzony. Projekt budynku przypominającego balon zaprojektował Paweł Graliński z pracowni Arch Magic w 2013 roku. Koncepcja ta spotkała się z wieloma zarzutami, chodziło m.in. o ignorowanie kontekstu. Z powodu braku środków inwestycję wstrzymano. Po upływie kilku lat ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną nowego gmachu Wydziału Psychologii. Głównymi kryteriami oceny były: atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i powiązanie przestrzenne z otoczeniem, rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne budynku, ekonomika rozwiązań w trakcie użytkowania budynku, koszty projektowe.
- Więcej o:
Dwie koncepcje dworca w Lublinie. Opinie i uwagi mieszkańców
Drugie życie pawilonu Emilia. Oranżeria i przestrzeń wystawiennicza
Socreal z nową skórą. Włoski artysta odmienił fasadę łódzkiej szkoły
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce