Niszczejący biurowiec Eltry w Bydgoszczy doczeka się remontu
Eltra zyska przeszklenia w parterze i elewację w bieli i czerni. Tak zmieni się niszczejący biurowiec dawnych, bydgoskich zakładów, w których wyprodukowano pierwszy polski radioodbiornik.
Eltra - Bydgoskie zakłady branży elektrotechnicznej założone w 1923 r. były jednymi z najstarszych tego typu w Polsce. W 1959 zakłady wyprodukowały pierwszy polski radioodbiornik tranzystorowy Eltra MOT-59, natomiast pierwszym masowo produkowanym radiem tranzystorowym w kraju był Koliber, który wszedł do sprzedaży na początku lat 60. ubiegłego wieku. W okresie poprzedniego ustroju gospodarczego przedsiębiorstwo z upływem lat zaczęło podupadać, niszczał też jego symbol - obiekt biurowy przy ul. Dworcowej 81, popularnie zwany "Eltrą".
Niszczejący biurowiec w reprezentacyjnej części Bydgoszczy
Biurowiec od wielu lat straszy swoim wyglądem. Zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie nowego dworca PKP, więc przez kontrast zaniedbanie obiektu jeszcze bardziej się uwidoczniło. Po przebudowie dworca i pojawieniu się nowego gmachu, a także po przywróceniu linii tramwajowej, przestrzeń tej części miasta stała się ważnym miejscem do rewitalizacji. Po wyremontowaniu ulic przylegających do dworca, m.in. ul. Zygmunta Augusta, Sobieskiego czy Unii Lubelskiej, nadszedł czas na długo wyczekiwany remont biurowca "Eltra".
Projekt elewacji przygotowany przez architektów z pracowni Archigeum - Pracownia Reżyserii Architektury został pozytywnie oceniony przez miejskiego plastyka. Uzyskano pozwolenie na remont obiektu. Prace mają rozpocząć się niebawem, na początku 2018 roku. Warto wspomnieć, że będzie to pierwszy poważny remont biurowca od czasu jego powstania, a więc lat 60. ubiegłego wieku.
Przemek Gawęda i Marcin Sajdak, autorzy projektu, tak opowiadają o przyjętych założeniach: "Główną ideą, która przyświecała nam podczas prac nad obiektem, który jest symbolem tej części miasta, było uniknięcie tzw. "siłowania" się z nim. Biurowiec jest niezwykle intrygujący w swojej formie, uznaliśmy więc, że nie potrzebuje specjalnych zdobień. Po szerokiej i wnikliwej analizie struktury elewacji uznaliśmy, że należy postawić na minimalizm i klasyczne tony. Postanowiliśmy podkreślić i wyartykułować to, co jest niezbędne. "Eltra" to dostojny biurowiec i taki powinien pozostać - trochę surowy w odbiorze. Technologia, w której został wybudowany, wiele lat temu nie ułatwiała zadania projektowego - choćby ze względu na występujące krzywizny w strukturze elewacji czy linii okien. Najgorszą rzeczą, która mogłaby się przydarzyć temu obiektowi, to "pasteloza", która często dominuje na wielu polskich osiedlach z wielkiej płyty. W założeniach byliśmy zgodni z inwestorem, który podobnie jak my miał jasno sprecyzowany pogląd na kierunek remontu. To znacznie ułatwiło prace."
Projekt elewacji jest zachowawczy - architekci starali się podkreślić oryginalną bryłę budynku, stronili też od wyboru pastelowych kolorów. Ich propozycja jest uładzona. Nie wszystkim mieszkańcom takie potraktowanie Eltry się podoba. Niektórzy domagali się wręcz zburzenia biurowca i postawienia w tym miejscu nowoczesnego budynku, inni remontu, który bardziej podkreślałby pierwotną konstrukcję. Krytycy przyrównują projekt nowej elewacji do "styropianizmu w cywilizowanych kolorach".
Autorzy projektu: Przemek Gawęda & Marcin Sajdak
Współpraca graficzna: HelionicStudio
- Więcej o:
Nordic Haven - apartamentowiec nad Brdą w Bydgoszczy
Nowy dworzec w Bydgoszczy jest już gotowy. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]
Stylowa przystań w Bydgoszczy
Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona