Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Villa Metro od Dziuba Architekci. Biurowiec i nowe wejścia do metra

JB

Villa Metro przyciąga wzrok już z daleka, bowiem jej elewację ozdobiono wzorkiem w romby. Oprócz koncepcji samego biurowca architekci z biura Dziuba zaprojektowali nowe wejścia na stację metra.

Villa Metro w Warszawie
Villa Metro w Warszawie
fot. Marcin Mularczyk

Inwestycja znajduje się na warszawskim Mokotowie, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiego punktu przesiadkowego - dawnego Dworca Południowego. W tym miejscu spotykają się trzy szerokie arterie - ul. Puławska, al. Niepodległości i al. Wilanowska, pętla autobusowa, przystanki tramwajowe i stacja pierwszej linii metra „Wilanowska”.

„Villa Metro” stanęła obok starej kamienicy, której jedną ze ścian zdobi kultowy już mural „Syn ulicy”. Budynek ma łącznie 11 kondygnacji - dwie podziemne (przeznaczone na parking) oraz 9 naziemnych. Na parterze przewidziano lokale usługowo-handlowe (w chwili obecnej znajduje się tam kawiarnia i drogeria), natomiast pozostałe osiem pięter to przestrzeń biurowa.

Przed autorami „Villi Metro”, projektantami z pracowni Dziuba Architekci, stały dwa duże wyzwania. Pierwszym z nich było ujednolicenie i nadanie harmonii skomplikowanej bryle. Gmach stanął bowiem na trudnej, narożnej działce o nieregularnym kształcie. Z tego powodu miękkie, zaokrąglone narożniki (jeden z nich widzimy jadąc ul. Puławską od południa) przeplatają się z ostrymi kantami (widocznymi bliżej pętli autobusowej).

Drugim założeniem było stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który złagodzi chaotyczną zabudowę okolicy - peerelowske bloki, osiedla w stylu pierwszych lat XXI wieku czy domki jednorodzinne. Zdecydowano się na całkowicie przeszklona fasadę, którą ozdobiono charakterystyczną romboidalną strukturą w kolorze przygaszonej bieli. Nie jest to jednak zwyczajny geometryczny wzorek - architekci zakodowali w nim rysunek liter VM - skrótu od „Villa Metro”, nazwy budynku.

Inwestycji prowadzonej przez firmę Reform Company 3 towarzyszyła też budowa dwóch nowych wejść na stację metra „Wilanowska”. Pstrokate, niebieskie konstrukcje przykryte pleksi z lat 90. zastąpiły nowe obiekty, wyglądem nawiązujące do biurowca. Daszek wsparty na trzech kolumnach zadasza schody zwykłe, natomiast duży, przeszklony pawilon kryje schody ruchome.

    Więcej o:

Skomentuj:

Villa Metro od Dziuba Architekci. Biurowiec i nowe wejścia do metra