Dworzec kolejowy w Białymstoku odzyska oryginalny wystrój
Chociaż ostatni remont dworca PKP w stolicy Podlasia miał miejsce niespełna 15 lat temu (zakończył się w 2003 roku), zabytkowy budynek przejdzie kolejną metamorfozę. Całkowicie zmienią się wnętrza, a elewacja ulegnie delikatnemu liftingowi.
Długa droga od oryginału do... oryginału
Klasycystyczny dworzec kolejowy w Białymstoku został otwarty w 1861, przy okazji budowy linii warszawsko-petersburskiej. Budynek uległ dużym zniszczeniom zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Chociaż w latach powojennych obiekt został odbudowany i poddawany małym remontom, kompleksową przebudowę rozpoczęto dopiero w 1989 roku. Trwała ona 14 lat - odnowiony dworzec oddano do użytku 28 listopada 2003.
Teraz Polskie Koleje Państwowe przymierzają się do kolejnego remontu, mimo, że od ostatniego minęło zaledwie 15 lat. Białostocki dworzec odzyskał wtedy historyczny wygląd zewnętrzny, jednak wnętrza wykończono z daleka od stanu oryginalnego - utrzymano je w beżowej kolorystyce, na podłogach i ścianach ułożono zwyczajne płytki, a lokale handlowe i kasy wydzielono za pomocą dużych okien w brązowych ramach.
Zabłysnąć dawnym blaskiem
Z zewnątrz budynek zmieni lekko swoją barwę: z jasnego beżu na cieplejsze brązy. Oprócz tego kompleksowej wymiany o charakterze odtworzeniowym doczeka się stolarka okienna i drzwiowa, zrekonstruowane zostaną żeliwne zadaszenia. Na całym dworcu i w jego okolicy zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. Plac przydworcowy (od strony ul. Kolejowej), obecnie w całości będący parkingiem, ma stać się miejskim salonem z zielonymi nasadzeniami, ławkami i stojakami na rowery.
Prawdziwa rewolucja szykuje się jednak we wnętrzu. Przebudowany zostanie hol kasowy, poczekalnia, lokale usługowe i pomieszczenia techniczno-administracyjne. Kolejarze zapowiadają przywrócenie historycznego charakteru wnętrza poczekalni, odtworzonego na podstawie badań architektonicznych obiektu – chodzi o wygląd posadzek, żeliwnych słupów, zdobień ścian i sufitów.
To nie koniec zmian
Umowa ze zwycięzcą przetargu na modernizację dworca kolejowego w Białymstoku - firmą SKB S.A. - zostanie podpisana w przeciągu kilku tygodni. Wykonawca za kwotę 30,4 mln złotych brutto będzie miał 15 miesięcy na wykonanie prac. Podczas remontu pasażerowie będą korzystali z tymczasowego dworca kontenerowego.
Modernizacja kolei w stolicy Podlasia nie zakończy się jednak tylko na remoncie dworca. Podczas prac renowacyjnych na linii kolejowej Rail Baltica zostanie przebudowany układ torowy na stacji w Białymstoku. Perony zyskają zadaszenie, zostanie także wykopane przejście podziemne pod torami. Po zakończeniu wszystkich robót, dworzec PKP wraz z oddanym do użytku w 2017 roku dworcem PKS i przystankami komunikacji miejskiej mają razem tworzyć duży węzeł przesiadkowy.
- Więcej o:
Łódź Fabryczna [NOWE ZDJĘCIA]
Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja
Nowe wnętrza Dworca Centralnego. Antresola i ogromne lampy
Dwa dworce - dwie historie. Różne koleje dworców w Piasecznie i Puławach
Innowacyjne Dworce Systemowe czy klony? Nowe dworce PKP w mniejszych miastach
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce