Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sztuka w łódzkich podwórkach. Reprodukcje obrazów z gresu na elewacji kamienicy

JB

Kolejna odsłona projektu "Mia100 Kamienic" w Łodzi! Przy ul. Więckowskiego 4 powstało artystyczne podwórko. Reprodukcje obrazów Wojciecha Siudmaka pojawiły się na wielkoformatowych płytach gresowych, które następnie zainstalowano na elewacji kamienicy.

Artystyczne podwórko przy ulicy Więckowskiego 4
Artystyczne podwórko przy ulicy Więckowskiego 4
fot. Grupa Tubądzin

24 sierpnia 2018 roku miało miejsce uroczyste otwarcie podwórka artystycznego, któremu przewodziła Hanna Zdanowska.

Jak doskonale wiadomo, program Mia100 Kamienic odmienił oblicze Śródmieścia Łodzi, a łodzianom stworzył komfortowe warunki do mieszkania. Ale ten program to nie tylko remonty.Odnowę wielkomiejskiej zabudowy połączyliśmy ze sztuką. Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej przy ul. Piotrkowskiej zachwyca i bardzo szybko wpisał się w pejzaż miasta. Po nim - w kolejnym podwórku - zagościli „Sąsiedzi” Isaaka Cordala, możemy ich spotkać przy ul. Traugutta. Dzisiajotwieramy dla łodzian kolejne artystyczne podwórko. Tę przestrzeń odmienił Wojciech Siudmak, a na ścianach pojawiły się jego wspaniałe, baśniowe światy.Technika, jaką wykorzystaliśmy do przeniesienia obrazu artysty na elewacje kamienic jest bezprecedensowa w skali kraju. Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy. Wszystko po to, by na elewacjach zawisły 2 obrazy wybitnego polskiego artysty Wojciecha Siudmaka „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”.

- mówiła Prezydent Miasta Łodzi.

Inicjatywa Urzędu Miasta Łodzi, który w ramach projektu „Mia100 Kamienic” zaprosił do współpracy Wojciecha Siudmaka dowodzi, jak duże znaczenie ma przestrzeń, w której przebywamy. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym, jakimi dysponuje fabryka Ceramiki Tubądzin, możliwe było stworzenie tej niezwykłej fasady. Zaawansowane urządzenia zdobnicze, cyfrowy nadruk oraz trwałość samych gresów gwarantują, że konstrukcja będzie odporna nawet na najbardziej skrajne temperatury czy ulewne deszcze i przetrwa dziesiątki lat w niezmienionej formie.  

Ceramika Tubądzin z wielką dumą i radością podjęła się reprodukcji obrazu Wojciecha Siudmaka na płytach ceramicznych – powiedział Amadeusz Kowalski Wiceprezes Grupy Tubądzin – dysponujemy najnowocześniejszymi technologiami, które umożliwią nadruk praktycznie dowolnych grafik na wielkoformatowych gresach, o wymiarach dochodzących do 120x240 cm. Prace wymagały bardzo dużej precyzji i odpowiedniego rozplanowania płyt, uwzględniającego otwory okienne i drzwiowe. Bardzo istotne było także wykorzystanie odpowiednich pigmentów, pozwalających uzyskać identyczne barwy, jak te znajdujące się na płótnie. Ich skład opierał się m.in. na lapis lazuli czy złocie.

Wojciech Siudmak, polski malarz mieszkający na stałe we Francji, porównywany jest z samym Salvadorem Dali. Tworzy w nurcie tzw. realizmu fantastycznego. Jego dzieła są syntezą bezgranicznej fantazji oraz osobliwej symboliki. Prace artysty wykorzystywano jako grafiki najbardziej prestiżowych wydarzeń, takich jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu czy Paryżu.

Projekt „Mia100 Kamienic” sprawia, że Łódź otrzymuje drugą młodość. Odrestaurowane, secesyjne budynki tworzą niepowtarzalny klimat sprawiając, że miasto staje się coraz bardziej popularną turystyczną destynacją. Wykorzystywanie dzieł wybitnych artystów jako dekoracji elewacji jest kolejnym krokiem w tym projekcie i dowodem na to, że Łódź jest miastem jedynym w swoim rodzaju.

Skomentuj:

Sztuka w łódzkich podwórkach. Reprodukcje obrazów z gresu na elewacji kamienicy