Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Historia warszawskiego zoo na 200-metrowym muralu. Nowa atrakcja turystyczna stolicy

JB

Artysta Lew Sołowiej z Poznania tym razem w Warszawie! Na murze ogrodu zoologicznego od strony Mostu Gdańskiego (Praga-Północ) powstał 200-metrowy mural, na którym pokazywana jest historia zoo i najważniejsze obiekty kojarzące się z Warszawą.

Mural na murze zoo od strony mostu Gdańskiego
Mural na murze zoo od strony mostu Gdańskiego
fot .Jakub Chełmiński

Rewitalizacja dzielnicy Praga-Północ trwa w najlepsze. Z okazji 90-lecia istnienia swoją cegiełkę w upiększenie okolicy postanowiło dołożyć Zoo Warszawskie. Prace nad muralem namalowanym na murze ogrodu zoologicznego od strony ul. Starzyńskiego są już na finiszu - do położenia została już tylko warstwa zabezpieczająca. W konkursie na projekt 200-metrowego malowidła, sfinansowanym ze środków budżetu partycypacyjnego zwyciężył poznański artysta Lew Sołowiej.

Mural to wielkopowierzchniowa kronika stołecznego zoo, zbiór najważniejszych warszawskich budynków oraz wizerunki dziesiątek zwierząt. „Wystawa” na świeżym powietrzu zaczyna się od założenia ogrodu po prawej stronie Wisły, następnie dokumentuje II wojną światową i tragiczne wydarzenia jej towarzyszące: ukrywanie Żydów w piwnicy willi Żabińskich oraz wywózkę zwierząt, którą symbolizuje wielbłąd wsiadający po rampie na przyczepę. Zwiedzający mogą podziwiać również malunki przedstawiające najważniejsze symbole dzielnicy: cerkwi św. Marii Magdaleny, katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika czy Stadionu Narodowego. Nie zabrakło oczywiście Pałacu Kultury i Nauki, który podgryza ogromna żyrafa. Spacerując wśród muru można oglądać również wizerunki słoni, goryli, hipopotamów, koników morskich, kazuarów i nie tylko.

Powstanie muralu to nie koniec prac rewitalizacyjnych po praskiej stronie Mostu Gdańskiego. Na wiosnę 2019 roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy obiecał nowe nasadzenia roślin cebulowych na nasypie zjazdu z mostu.

Skomentuj:

Historia warszawskiego zoo na 200-metrowym muralu. Nowa atrakcja turystyczna stolicy