Zamalowali PRL-owskie murale na Targowej. Reklamy Fotonu i Jubilera przestały istnieć
Kilka dni temu, ze szczytowych ścian kamienic przy Targowej 15 na warszawskiej Pradze Północ, zniknęły charakterystyczne PRL-owskie murale. Chociaż zabiegano o objęcie ich ochroną konserwatora zabytków, reklamy dawnych marek Jubiler i Foton zostały zamalowane.


Wielkie reklamy, malowane na ścianach bloków i kamienic były powszechne w czasach PRL. Dziś coraz rzadziej można je spotkać w miejskim krajobrazie. Malowidła na ścianach kamienicy przy ul. Targowej 15, powstały prawdopodobnie w latach 70. ubiegłego wieku. Reklamy błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton" oraz wyrobów producenta biżuterii i zegarków "Jubiler" były jednymi z ostatnich PRL-owskich murali, które zachowały się w Warszawie. Niestety, kilka dni temu zostały zamalowane.

W maju 2019 roku praskie stowarzyszenie Dla Pragi wystosowało wniosek do Jakuba A. Lewickiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o wpis do rejestru murali reklamowych z lat 60. i 70. XX w. Ubiegano się o objęcie ochroną malowideł przy Targowej 14 (Totolotek), Targowej 15 (Foton i Jubiler) i Targowej 22 (Muchozol, Molozol i Sanitozol). Wcześniej, w marcu Wojewódzki Konserwator zadeklarował chęć ocalenia murali. Pod jednym z wpisów Stowarzyszenia na FB pojawił się jego komentarz "Gorąco popieram ochronę tych zabytków. Będę wpisywał je do rejestru zabytków, co trwale uchroni je przed zniszczeniem". Niestety, kilka dni temu PRL-owskie murale pokryła warstwa szarej farby.
Kamienica przy Targowej 15 powstała w 1928 roku. Została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Juliusza Nagórskiego. Przetrwała II wojnę światową. Kamienica jest w układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru, dlatego na zamalowanie (i malowanie nowych) murali trzeba mieć zgodę wojewódzkiego konserwatora. Taka zgoda została wydana (wg. informacji z dzielnicy Praga Północ) 25 czerwca 2019 r.
Dziś murale przy Targowej 25 możemy oglądać na starych fotografiach i Mapach Google:
- Więcej o:
- sztuka
W Warszawie powstała ścieżka dla wpatrzonych w smartfony
Miejskie źródełka z warszawską kranówką już działają. Poidełka nawiązują kształtem do Grubej Kaśki
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt
Reklamy z czasów PRL-u. Doceńmy dziedzictwo minionej epoki!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce