Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Pień - minimalistyczny dom ukryty w lesie od 81.waw.pl

Redakcja Pressland/WG/materiały archiektów

Dom Pień - ukryta między drzewami, obłożona drewnem kostka to nowy projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Jego głównym założeniem i podstawowym wymogiem inwestora było wkomponowanie budynku w otoczenie leśne, przy jednoczesnym zachowaniu minimalistycznej formy budynku.

Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Wiz. b1design

Budynek zaprojekowany został tak, aby przez nieskomplikowany wygląd „kostki” stanowił swojego rodzaju tło dla przyrody. Jego nazwa - „Dom Pień” - ma podkreślić ścisły związek z lasem. Całość ma łączyć tradycyjną formę budynku z nowoczesną formą elewacji, co stało się możliwe dzięki połączeniu drewna ze szkłem. Punktem wyjściowym dla całej konstrukcji był prostopadłościan, a rozrzeźbienie domu polegało na rozsunięciu względem siebie drewnianych narożników budynku. Ściany, które powstały po przesunięciu, zaznaczone zostały ciemnoszarym tynkiem.

Wykorzystanie drewna w elewacji ma bezpośrednie odniesienie do otaczającego dom lasu i pełni funkcję nie tyko warstwy ochronnej budynku, ale także ozdobnej kory. Wybór tego typu materiału wiązał się z ideą inwestora o tym, by budynek stał się częścią krajobrazu i doskonale do niego pasował. Od frontu główna elewacja to nic innego, jak ukryta brama garażowa i dwa pasy okien. Całość jest zamknięta i minimalistyczna, dzięki czemu poszczególne elementy nie wysuwają się na pierwszy plan. Dwie boczne elewacje są równie surowe, a horyzontalne szare pasy ułatwiają zlokalizowanie okien. Zupełnym przeciwieństwem frontowej elewacji jest część budynku od strony ogrodu. Znajdująca się tam szklana ściana z wejściem na taras, jest jego głównym elementem. Takie rozwiązanie to nie tylko ukłon i poszanowanie otaczającej dom natury, ale również wprowadza do jego środka niesamowitą grę świateł i barw o każdej porze roku.

 

Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Wiz. b1design

Główne wejście znajduje się pośrodku budynku. Po wejściu do domu trafiamy bezpośrednio do holu, gdzie znajdują się między innymi dwubiegunowe schody prowadzące na piętro. Z holu mamy również bezpośredni dostęp do części dziennej, znajdującej się po prawej stronie oraz części technicznej, która ulokowana jest po lewej stronie od wejścia. Składa się na nią garaż, kotłownia, garderoba oraz toaleta gościnna. Część dzienna wyposażona jest w długie nadwieszane zadaszenie, które pełni także funkcję balkonu dla pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Ciekawym rozwiązaniem są długie horyzontalne okna po obu stronach części dziennej. Dzięki temu pomieszczenie jest lepiej doświetlone.

Część przeznaczona dla właścicieli domu jest oddzielona od tej gościnnej, co znaczne zwiększa komfort. Na piętrze znajduje się główna sypialnia z niezależną garderobą i łazienką oraz dwa pomieszczenia ze wspólną łazienką, które przeznaczone są na pokoje dla dzieci. Dom wyposażony jest również w oddzielny gabinet oraz pralnię. Wszystko to sprawia, że domownicy mają doskonale oddzieloną strefę prywatną, w której mogą swobodnie odpocząć i się zrelaksować. Pokoje mają duże szklane okna a jeden wyposażony jest dodatkowo w balkon, na którym można zaczerpnąć świeżego powietrza.

 

Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Dom Pień. Proj. 81.waw.pl
Wiz. b1design

Skomentuj:

Dom Pień - minimalistyczny dom ukryty w lesie od 81.waw.pl