Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Karpiel Steindel Architektura: spojrzenie na projektowanie hoteli

mat. prasowe

Tworząc nowoczesne projekty budynków, odwołują się do tradycji podhalańskiej architektury. Bez wyjątku, od 2006 r., pozostają wrażliwi na kontekst miejsca, zarówno w projektowaniu domów, jak i hoteli. Druga gałąź działalności - na fali rosnącego zainteresowania pensjonatami i condohotelami - staje się właśnie nową specjalizacją biura Karpiel Steindel Architektura.

Wzgórze Marzeń Resort & Spa
Wzgórze Marzeń Resort & Spa
mat. prasowe

Pracownia Jana Karpiela Bułecki jr. i Marcina Steindela ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji domów, pensjonatów i hoteli na terenie Zakopanego i całego regionu. Tworząc domy, architekci sięgają do wzorów prostych chałup, minimalistycznych i skąpych w detalu.

- Projektując pensjonaty i hotele, czerpiemy z kolei z bogatego dziedzictwa architektury, kultury i sztuki regionu. Sięgamy po to co bliskie i niepowtarzalne – mówi Jan Karpiel Bułecka jr.

Tym samym wychodzą naprzeciw potrzebom dynamicznie rozwijającego się rynku „hospitality, food & leisure”. Pandemia zmieniła nieco jego kierunek i potrzeby klientów. Na znaczeniu zyskują dziś kameralne pensjonaty i condohotele z sektora premium, oferujące wysoki komfort pobytu. Kluczowy jest też kontakt z przyrodą i widok z okna. Samo obcowanie z architekturą ma być nowym doświadczeniem, opowiadać historię odwiedzanego miejsca. Architekci Karpiel Steindel odwołują się więc do tradycji turystów-podróżników, którzy nowe miejsce poznają wszystkimi zmysłami, uważnie i bez pośpiechu.

– Za każdym projektem kryje się szczególna i indywidualna opowieść, w której sięgamy do tradycji, zrównoważonej komfortem użytkowania w nowoczesnym wydaniu – zapewnia Jan Karpiel Bułecka jr.

Biuro z Zakopanego posiada bogate doświadczenie w zakresie projektów i realizacji obiektów wypoczynkowych, stałe rozwijając swoje usługi w tym zakresie. Marcin Steindel, odpowiedzialny za rozwój sektora hospitality w KiS, zapowiada, że wraz z poszerzeniem działalności biura w Krakowie, wzmocniony przez nowych specjalistów zespół ds. obiektów z segmentu hospitality & leisure, ma skupić się właśnie na projektach pensjonatów i condohoteli. Za sprawą dotychczasowych projektów, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich 15 lat, Karpiel Steindel dowiedli, że ich gościńce, pensjonaty i hotele są wyraźnym znakiem czasu.

Aparthotel Giewont w Zakopanem

Elewacje Aparthotelu Giewont w Zakopanem, wykonane z modrzewia i świerku, w zamyśle przekornie korespondują ze sobą. Połać dachu kryta gontopodobną blachą nawiązuje z kolei do sąsiednich budynków. Dach pod kątem 30 stopni narzucił plan miejscowy, wymuszając zarazem swego rodzaju mezalians. Tego typu dachy są charakterystyczne dla architektury tyrolskiej, którą na Podhalu można było spotkać za czasów austro-węgierskich. Na wskroś nowoczesny aparthotel jest więc ciekawą opowieścią o tradycyjnym folklorze w innowacyjnym wydaniu.

Hotel Logos w Zakopanem

Hotel Logos usytuowany w innej, malowniczej i willowej dzielnicy Zakopanego, stanowi z kolei wyrafinowane połączenie budowlanych tradycji regionu z elementami wykończenia typowymi dla krakowskich kamienic mieszczańskich z przełomu XIX i XX w. Zabiera gości w historyczną podróż do złotych czasów nobliwego Zakopanego, w którym gościły elity intelektualne i polityczne kraju oraz artystyczna bohema – literaci i artyści. W oryginalnym mariażu dwóch światów architektury doskonale odnajdzie się miłośnik miasta, który docenia atuty górskiego kurortu.

Hotel Bachleda Club Residence

W ekspresyjny sposób o architekturze gór opowiada pięciogwiazdkowy hotel Bachleda Club Residence. Efektowna bryła jest przykładem zastosowanej w praktyce idei tzw. krytycznego regionalizmu Kenetha Fromptona, która głosi współczesne wykorzystanie tradycyjnych elementów architektury regionalnej w podejściu do kształtowania w pełni nowoczesnego obiektu oraz jej rozwijanie w projekcie o dużej skali i kubaturze. Goście otrzymują skondensowaną lekcję o sztuce i architekturze Podhala z trafnie dobranymi cytatami budownictwa tyrolskiego. Do wykończenia elewacji architekci wykorzystali wyłącznie naturalne materiały, takie jak modrzewiowe drewno oraz kamienne płyty z piaskowca. "Szczerość" użytych materiałów podkreślać ma ciepły i przytulny charakter resortu, któremu nie brakuje jednocześnie błysku i szyku.

Aparthotel w Zakopanem

W końcowej fazie realizacji jest kameralny Aparthotel w Zakopanem, którego elewacje zdobi lokalny piaskowiec z towarzyszącą mu białą fugą. Pojawiła się również, charakterystyczna już dla realizacji Karpiel Steindel, modrzewiowa żaluzja wraz z elementem konstrukcyjnym w postaci skośnie ustawionych słupów, stanowiącym zarazem element kształtujący architektoniczny charakter przyziemia budynku. Goście doświadczą tu zgranego duetu tradycji z nowoczesnością, której synonimem są przestronne przeszklenia, zapraszające do wnętrz światło dzienne i górskie pejzaże.

Mountain Apart Resort

Mountain Apart Resort to kompleks business & leasure realizowany w formule pięciogwiazdkowego aparthotelu, który ma powstać w jednym z narciarskich ośrodków wypoczynkowych na południu Europy. To próba eksportu rzemiosła podhalańskich cieśli i zdolności kamieniarzy, których zasługi w swoich realizacjach doceniają i popularyzują architekci Karpiel Steindel. Udowadniają tym samym, że sztuka rękodzieła jest narodowym dobrem, które śmiało konkuruje z alpejską architekturą. Obiekt składający się z trzech budynków połączonych przewiązkami to świetna baza dla miłośników sportów zimowych, ponieważ zaprojektowany jest w taki sposób, aby umożliwiał bezpośrednią komunikację z okolicznymi stokami narciarskimi.

Wzgórze Marzeń Resort & Spa

Wzgórze Marzeń Resort & Spa to z kolei rodzinny, sportowy ośrodek, w czytelny sposób zdradzający pasje inwestorów, którzy zdecydowali się na realizację projektu w Zakopanem, nieopodal Doliny Strążyskiej. Tradycyjny duet kamiennej podmurówki i drewnianej elewacji wzbogacony został o efektowną przeszkloną bryłę, nadwieszoną nad wejściem do budynku. Projekt łączy energię sportowych wyzwań z luksusem domowego zacisza i jest propozycją dla tych, którzy rodzinne chwile lubią celebrować w cieple kominka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Karpiel Steindel Architektura: spojrzenie na projektowanie hoteli