Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modernizacja dworca kolejowego w Chełmie. Powstanie nowoczesny, otoczony zielenią obiekt

Mat. prasowe/red. WG

Dobiegają końca prace nad projektem dworca kolejowego w Chełmie. To druga najważniejsza stacja w województwie Lubelskim. Przebudowany na początku XXI wieku dworzec, zyska nową formę - ma być nowoczesny i pełen nawiązań do historii miasta.

Dworzec kolejowy w Chełmie - widok od strony torów
Dworzec kolejowy w Chełmie - widok od strony torów
Wiz. mat. PKP

Dworzec kolejowy w Chełmie

Pierwszy drewniany dworzec kolejowy w Chełmie oddano do użytku w 1877 roku. W 1889 roku do miasta przeniesiono Techniczną Szkołę Kolejową. To w Chełmie miała zostać ulokowana Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych, jednak przedsięwzięcie nie doszło do skutku ze względu na wybuch II wojny światowej. Zniszczony w czasie wojny budynek dworca odbudowano w latach 60. Wyremontowany na początku XXI wieku zyskał postmodernistyczną formę. Teraz czeka go kolejna przebudowa. Władze PKP S.A. ogłosiły przetarg na projekt modernizacji dworca. Wygrało go biuro Pas Projekt z Nadarzyna, autorzy m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi. Dworzec ma zostać dostosowany do obecnych standardów w obsłudze podróżnych i wymagań technicznych.

Dworzec w Chełmie będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano przestrzenie związane z obsługą podróżnych (hol/poczekalnie, kasy biletowe, ogólnodostępne toalety) oraz powierzchnie komercyjne i przeznaczone na użytek samorządu lokalnego. Na pierwszym piętrze będą mieściły się przestrzenie biurowe, a w podziemiu zaplecze techniczne budynku.

Zobacz także: Modernizacja dworca w Białymstoku. Odtworzono wnętrza z 1910 roku>>

Dworzec w Chełmie - przebudowa

Hol dworca będzie posiadał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. Jest on nawiązaniem do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym miasta Chełm o Osiedle „Dyrekcja”. Układ urbanistyczny tego osiedla przypominał kształtem zarys orła, co symbolizowało odrodzenie państwa polskiego orazjego rozwój gospodarczy.
Elewacja dworca będzie wykonana z kredowojasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku. W okolicach dworca ma pojawić się sporo zieleni, która kontastować będzie z jasną elewacją.

Część placu dworcowego zostanie zadaszona - stanie się on typowo miejskim placem przewidzianym dla ogródków kawiarni i restauracji dworcowych, a także do odpoczynku.

Przebudowany dworzec będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, pojawią się ścieżki prowadzące w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Na dworcu zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Pojawią się również nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także systemu sygnalizacji pożaru. Całością nowych instalacji i urządzeń będzie zarządzał system BMS (Building Management System). W budynku przewidziano systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest on współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Rozpoczęcie przebudowy dworca w Chełmie zaplanowano na przełom 2020 i 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Modernizacja dworca kolejowego w Chełmie. Powstanie nowoczesny, otoczony zielenią obiekt