Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najciekawsze polskie biurowce ostatnich lat

WG

Trudno wyobrazić sobie miasta bez biurowców. Dziś nie są one już sztampowe i banalne. Dobrze zaprojektowane biurowce wpisują się w tkankę miejską, korzystają z kontekstów historycznych i uatrakcyjniają estetykę polskich metropolii. Wybraliśmy 5 najciekawszych biurowców, które postały w ostatnich latach.

Nowogrodzka Square. Proj. HRA Architekci.
Nowogrodzka Square - widok od Al. Jerozolimskich. Proj. HRA Architekci.
Fot. Grzegorz Zieliński

Nowogrodzka Square - Warszawa 

Projekt biurowca powstał w pracowni HRA Architekci. Budynek stanął na działce należącej wcześniej do Wojska Polskiego. Po rozebraniu przedwojennych obiektów magazynowo-przemysłowych, na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul. Nowogrodzką powstał nowoczesny biurowiec w stylu przedwojennego modernizmu. Architekci odnieśli się do otaczającej zabudowy (budynek Wojskowego Instytutu Geograficznego wg projektu arch. Antoniego Dygata oraz budynek Związku Zawodowego Pracowników Samorządu Terytorialnego Rzeczpospolitej Polskiej wg projektu arch. Bohdana Krzemieniewskiego i arch. Leona Marka Suzina), idealnie wpisując się w kontekst miejsca. 

Nowoczesny charakter ośmiokondygnacyjnego biurowca, ale i nawiązanie do sąsiednich historycznych kamienic wyraża przede wszystkim frontowa fasada, stworzona z samonośnych ram z prefabrykowanych elementów wykonanych z betonu architektonicznego. Zintegrowane ze ścianą osłonową panele wykonane z półprzezroczystych płyt kamiennych (kompozyt kamienno-szklany) sprawiają, że budynek zmienia się w zależności od kąta obserwacji, jak również pory dnia. Onyks w połączeniu z surowym betonem architektonicznym, przydaje budynkowi elegancji. Parter budynku zajmują lokale usługowe. Wejście do holu recepcyjnego części biurowej znajduje się w szklanej kostce, pomiędzy dwoma wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Wszystkie kondygnacyjne są otwarte na pasaż, dzięki czemu są doskonale doświetlone i zapewniają łatwą orientację przestrzenną. Przeszklona fasada ma uchylne okna. 

Wraz z biurowcem powstał wielkomiejski deptak, łączący Aleje Jerozolimskie z ulicą Nowogrodzką. Pod budynkiem znajduje się hala garażowa dla aut oraz miejsca postojowe dla rowerów. Realizacja inwestycji trwała niespełna 20 miesięcy (listopad 2016- czerwiec 2018). Za miastotwórczy charakter, biurowiec otrzymał Grand Prix i nagrodę dla najlepszego budynku komercyjnego w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy.

Więcej o biurowcu Nowogrodzka Sqare przeczytacie tu>>

.

.KTW I w Katowicach. Proj. Medusa Group
.KTW I w Katowicach. Proj. Medusa Group
Fot. Aluprof

.KTW I  - Katowice

.KTW to zespół budynków biurowych, zlokalizowany przy ul. Roździeńskiego 1 oraz ul. Olimpijskiej w Katowicach.  Budowa kompleksu wystartowała w czerwcu 2016, a dobiegnie końca w kwietniu 2022 roku. Powierzchnia biurowa tego wielokondygnacyjnego kompleksu wyniesie ponad 58 tys. m2, zaś handlowa niemal 4 tys. m2. Koncepcję architektoniczną biurowca opracowała pracownia Medusa Group. Kompleks składa się z dwóch budynków o wysokości 55 i 117 metrów. Inwestycja realizowana w dwóch etapach: w pierwszej kolejności powstał mniejszy budynek, .KTW I.  5 września 2017 roku zawisa na nim wiecha, a budowa zakończyła się 1 czerwca 2018 roku. Zajęła niespełna dwa lata. 

.KTW I ma 13 pięter (14 kondygnacji nadziemnych). Zaskakuje „złamanie” wieży, czyli przesunięcie dwóch brył względem siebie (w drugim, wyższym wieżowcu przesunięte będą trzy bryły). Szklaną elewację budynku pokrywają panele z selektywnego szkła i prefabrykowanego betonu, które okala metalowa rama. Każdy z paneli waży około 500 kilogramów. Ostatnią kondygnację, tzw. techniczną, pokryto czarną siatką cięto-ciągnioną, taką samą, jaka znajduje się na fasadzie sąsiedniego Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Kompleks. KTW to obok powierzchni biurowych również przestrzeń handlowo-usługowa z oddziałem banku, centrum medycznym, kawiarnią oraz kantyną. W 3-poziomowym garażu podziemnym, łączącym oba budynki, będzie 626 miejsc parkingowych (pod. KTW I będzie 241 miejsc). 

Budowa. KTW II rozpoczęła się w 2019 roku – trzon wieży jest już gotowy. Przeczytaj więcej o budowie .KTW II>>

 

Brama Miasta - Łódź

Pierwotnie koncepcję architektoniczną budynku biurowego przy ul. Kilińskiego w Łodzi przygotował amerykański architekt polskiego pochodzenia Daniel Libeskind (twórca m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie i wieżowca Złota 44 w Warszawie). Nie doszło jednak do jej realizacji, w zamian odwróconej litery U, jak proponował Libeskind, powstały dwa oddzielne biurowce według projektu architektów z Medusa Group. Budynki wyróżnia elewacja pokryta kortenem, czyli rdzawą stalą, nawiązująca do fabrycznej tradycji Łodzi. Ściany obu budynków od strony wspólnego dziedzińca są przeszklone.

Budowa Bramy Miasta rozpoczęła się w drugim kwartale 2017 i dobiegła końca po 36 miesiącach. Biurowce mają po 16 kondygnacji. Budynek B ma 13,6 tys. mkw. powierzchni pod wynajem, a A - 27,8 tys. mkw. Po wynajęciu wszystkich pomieszczeń biurowych w kompleksie może pracować 5 tysięcy osób. Pierwszy budynek kompleksu został oddany do użytku w 2019 roku. Pomiędzy biurowcami powstało ogólnodostępne plac wraz z plenerowym amfiteatrem, strefą restauracyjna, zielenią i małą architekturą. 

Maraton – Poznań

Biurowiec Maraton znajduje się w Poznaniu przy Królowej Jadwigi i ul. Maratońskiej, niedaleko centrum handlowego Stary Browar. Występuje też pod nazwą Centrum Biurowo Usługowe Maraton.

Koncepcję architektoniczną siedmiokondygnacyjnego gmachu opracowała pracownia CDF Architekci. Budowa rozpoczęła się w styczniu 2015, a zakończyła się w czwartym kwartale 2016 roku. Obiekt zbudowany został na planie w kształcie litery H. Ma dwa zewnętrzne dziedzińce. Tylko jeden, północny ma charakter publiczny i pełni funkcję placu miejskiego. Podczas budowy zabezpieczono fragment XIX-wiecznego muru Twierdzy Poznań, którego część została wyeksponowana na dziedzińcu budynku. 

Aby dopasać bryłę do kontekstu miejsca, architekci w elewacji zastosowali różne szerokości pionowych elementów. Regularny rytm paneli uwypuklają poziome połączenia. Taki zabieg pozwolił dopasować Maraton do proporcji sąsiadującej Akademii Wychowania Fizycznego. Z kolei wgłębiona część elewacji zachodniej nawiązuje do linii sąsiednich budynków Maraton Gardens. Stonowane barwy (szarości, biel i czerń) odnoszą się do kolorów okolicznych budowli.

W Maratonie na powierzchni 25 tys. m.kw. mieszczą się biura. Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajduje się miejsce na 300 samochodów. Kompleks był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał nagrodę w prestiżowym konkursie Eurobuilds Award. 

Przeczytaj więcej o poznańskim biurowcu Maraton>>

Retro Office House we Wrocławiu. Proj. Kuryłowicz & Associates
Retro Office House we Wrocławiu. Proj. Kuryłowicz & Associates
Fot. mat. prasowe

Retro Office House - Wrocław

Biurowiec zajął pustą działkę pomiędzy ul. Piłsudskiego a linią kolejową, biegnącą przez wiadukt ulicy Bogusławskiego. Projekt powstał w Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates.  Budowa ruszyła w trzecim kwartale 2016, a zakończyła się w marcu 2018 roku. 

Retro Office House łączy kulturę i historię Wrocławia z nowoczesnością. Projekt elewacji odnosi się modernistycznych obiektów miasta, takich jak Hala Ludowa i Hala Targowa przy ulicy Piaskowej oraz dom towarowy Renoma. Stąd też kompozycje modularne i użycie betonu jako materiału konstrukcyjnego. Z kolei zaokrąglone narożniki i poziome podziały elewacji od ulicy Piłsudskiego inspirowane są biurowcem Hansa Poelziga dla Junkernstrasse-Bau G.m.b.H. Pozostałe elewacje to ciągła i równomiernie podzielona warstwa betonowych paneli GRC (beton wzmacniany włóknami szklanymi). Panele te rzucając cienie na fasadę, tworzą z niej niemal rzeźbę, a przy spojrzeniu pod pewnym kątem, tworzą monolityczną płaszczyznę. 

Retro Office House ma dwa główne wejścia, od ulicy Piłsudskiego i Komandorskiej, które prowadzą także do połączonych wewnętrznych dziedzińców. Powierzchnia całkowita sześciokondygnacyjnego obiektu wynosi 32,7 tys. m.kw. Największą część zajmują biura - 18150 m2, a lokale handlowe i usługowe - 2643 m.kw. Podziemny parking miesci155 samochodów.

Retro Office House otrzymał wiele wyróżnień, został nagrodzony m.in. w prestiżowym konkursie TopBuilder 2019. 

---

Architektura nowoczesnych biurowców coraz częściej oddaje ducha miast. Bryły respektują kulturową przeszłość miasta, ale są funkcjonalne i komfortowe. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Najciekawsze polskie biurowce ostatnich lat