News

  • Targi Warsaw Home Green Days

    Targi Warsaw Home Green Days

    Warsaw Home Green Days to międzynarodowe targi architektury krajobrazu i ogrodnictwa. Podczas 3 dni odwiedzający mają możliwość poznania trendów i nowości rynkowych, zdobycia lub pogłębienia wiedzy oraz nawiązania relacji biznesowych. W ramach imprezy przygotowano szereg atrakcji, m.in. Największy Kiermasz Ogrodniczy w Polsce, Bonsai Show czy Pokazy Arborystyczne. Udział w wydarzeniu to także okazja do poszerzenia swoich kompetencji dzięki warsztatom, szkoleniom i prelekcjom, prowadzonym przez cenionych ekspertów z branży.

  • Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

    Wystartował Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – wybierz najlepszą realizację minionego roku

    Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2021 r. zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Głosowanie internautów potrwa do 4 kwietnia 2022 r.

  • 12 kobiet ukraińskiej architektury z okazji Dnia Kobiet

    Dwanaście kobiet ukraińskiej architektury z okazji Dnia Kobiet

    BAL_architektek świętuje Międzynarodowy Dzień Kobiet poprzez przywołanie postaci kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie 12 kobiet, które dziś szczególnie zasługują na uwagę.

  • Renowacja zabytkowej kamienicy w centrum Katowic

    Renowacja zabytkowej kamienicy w centrum Katowic

    Po latach niszczejąca zabytkowa kamienica przy ul. Kościuszki 33 w Katowicach odzyskała utracony blask. Teraz mieszczą się w niej nowoczesne mieszkania studenckie. Za projekt przywrócenia budynku do stanu świetności sprzed wieku odpowiada bielska pracownia Archas Design.

  • Villa Reden w Chorzowie - prezentacja obiektu

    Villa Reden w Chorzowie - prezentacja obiektu

    Villa Reden to wielorodzinny budynek, który powstał na Górze Redena w Chorzowie. Autorem tej realizacji jest pracownia Franta Group. Obiekt odznacza się nie tylko efektowną formą czy ciekawym sąsiedztwem, ale i nietypową konstrukcją. Czarna elewacja z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację obiektu mieszkalnego, która odbędzie się 2 marca 2022 r. o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzi Maciej Franta. Udział bezpłatny.

  • Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

    Projekt Łazienki 2022: 24 lutego startuje kolejna edycja konkursu KOŁO

    Od 24 lat firma Geberit zaprasza studentów architektury i początkujących architektów do udziału w prestiżowym współzawodnictwie. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu będzie, jak co roku, zaprojektowanie toalety publicznej. Tym razem usytuowanej w pałacowym otoczeniu, ponieważ partnerem wydarzenia „Projekt Łazienki 2022” jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu zgłoszonych prac organizatorzy liczą na uwzględnienie kontekstu historycznego miejsca, lecz prezentację adaptacji tej strefy w zupełnie nowej odsłonie.

  • Town House w Londynie, zaprojektowany przez Grafton Architects

    Nagroda Mies van der Rohe 2022. Poznaliśmy pięciu finalistów!

    16 lutego w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono pięciu finalistów, pretendujących do prestiżowej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2022.

  • Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

    Architektura w odpowiedzi na potrzeby społeczne - wykład Jörga Leesera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury

    27 stycznia 2022 roku, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach, wykład wygłosił Jörg Leeser, niemiecki architekt i profesor uniwersytecki, prowadzący pracownię BeL Sozietät für Architektur. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu Mistrzowie Architektury, jako pierwszy z tej serii wykład w 2022 roku. Miał on charakter hybrydowy. Po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią udało się w końcu spotkać z Mistrzem Architektury na sali wykładowej, a równocześnie ponad 1000 osób obejrzało transmisję na żywo w mediach społecznościowych.

  • Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy na początek 2022 roku

    Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy

    Trzy nowości książkowe Muzeum Warszawy to wyjątkowe, dotąd nieopowiedziane historie. Monografia pionierki architektury krajobrazu w Polsce i twórczyni wielu założeń zieleni w Warszawie – Aliny Scholtz. Sylwetki – nakreślone słowem i kreską – piętnastu współczesnych polskich architektek. I wreszcie - ilustrowana historia Warszawy dla dzieci, od jej początków do współczesności.

  • Wystawa Zodiak

    Ogłoszenie finalistów konkursu Mies van der Rohe Award 2022

    Już w tym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej, wraz z OW SARP i Fundacją Miesa van der Rohe, ujawnią pięciu finalistów Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies Van Der Rohe Award. Ogłoszenie oczekiwanej listy finalistów najbardziej prestiżowego konkursu w świecie europejskiej architektury odbędzie się w środę, 16 lutego 2022 r., o godz.10.00, w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury. Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury, nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku. Ogłoszenie finalistów jest okazją do spotkania przedstawicieli organizatorów wystawy, czyli Fundacji Miesa van der Rohe, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Inicjatora ekspozycji Oddziału Warszawskiego SARP, ekspertów, mediów, mecenasów i autorów nominowanych polskich obiektów.

  • Hotel Nobu z czterema nagrodami w konkursie European Property Awards

    Hotel Nobu z czterema nagrodami w konkursie European Property Awards

    Hotel Nobu Warsaw został uhonorowany czterema nagrodami w konkursie European Property Awards 2021-2022. Jest zwycięzcą w kategorii "Hotel Architecture", otrzymał też pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu konkursu w kategorii „Hotel Construction & Design”, pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu w kategorii „Hotel Interior” oraz pięć gwiazdek i nominację do kolejnego etapu w kategorii „Bathroom Design”.

  • Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

    Łódź Design Festival 2022 pod hasłem RE:GENERACJA

    Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiany. Warto przyglądać się bacznie otaczającemu nas światu, by lepiej poznać czekające nas perspektywy i przygotować się na nowe. Tegoroczna odsłona festiwalu to zaproszenie do wspólnego poszukania odpowiedzi na wyzwania przyszłości. Organizatorzy festiwalu zapowiadają wyjątkowy i atrakcyjny program, w którym nie zabraknie konkursu make me!, plebiscytu must have oraz wielu interesujących wystaw i wernisaży.

  • Światowej sławy architekci w jury konkursu International Velux Award 2022

    Światowej sławy architekci w jury konkursu International Velux Award 2022

    Studenci architektury, którzy do 1 kwietnia zarejestrują się na stronie International VELUX Award 2022, będą mogli wziąć udział w prestiżowym konkursie i pochwalić się swoją kreatywnością przed międzynarodowym, światowej sławy jury w składzie: Fuensanta Nieto (Hiszpania), John Ronan (USA), Anupama Kundoo (Indie), Rainer Hofmann (Niemcy), Martin Løkke (Dania).

  • The International Design Awards 2021: nagroda dla 81.WAW.PL za Dom jak Las

    The International Design Awards 2021: nagroda dla 81.WAW.PL za Dom jak Las

    Spośród kilkudziesięciu projektów nadesłanych z całego świata wygrał projekt z Polski. To właśnie warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL otrzymała tytuł GOLD w kategorii DOM. Jak przyznało jury konkursu, poziom w tym roku był niewiarygodnie wysoki, a zgłoszenia pochodziły z ponad 80 krajów.

  • Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

    Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad

    W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncernu Clariant. Wnętrza pięknie łączą w sobie historyczną tkankę budynku z nowoczesnym wzornictwem. Dwukondygnacyjną przestrzeń wypełniają ruda cegła i wyważona paleta szarości. To dzieło pracowni The Design Group. Zapraszamy na wywiad z Konradem Krusiewiczem oraz prezentację wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 26 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • iRobot & Oskar Zięta – 30 serduszek na 30. Finał WOŚP

    iRobot & Oskar Zięta – 30 serduszek na 30. Finał WOŚP

    Już od trzech lat iRobot prezentuje jedyną w swoim rodzaju wersję robota odkurzającego Roomba, którą przekazuje na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej edycji do współpracy został zaproszony Oskar Zięta – projektant i architekt, którego prace są rozpoznawalne na całym świecie. iRobot Roomba j7+ wyjechał z atelier artysty z rubinową nakładką wykonaną z lakierowanej stali o charakterystycznym, wypukłym kształcie. Dekor wykonany przez Ziętę został podkreślony grawerami. Unikatowy model Roomba j7+ został wystawiony na aukcję w serwisie allegro.pl.

  • Nowy mural na warszawskiej Woli - mecenasem  =Waryński S.A. Grupa Holdingowa

    Nowy mural na warszawskiej Woli - mecenasem Waryński S.A. Grupa Holdingowa

    Warszawska Wola zyskała nowy mural. Praca autorstwa Tytusa Brzozowskiego, znanego stołecznego muralisty, powstała na ścianach przedwojennej kamienicy przy ul. Wschowskiej 10. Pomysłodawcą i inicjatorem jest deweloper Waryński S.A. Grupa Holdingowa, a wykonawcą – specjalizująca się w artystycznym malowaniu ścian – firma IDEAMO. Wraz z przekazaniem muralu Grupa Waryński symbolicznie zakończyła prowadzoną od kilku lat biznesową zabudowę terenu przy ul. Ordona, Jana Kazimierza i Wschowskiej, gdzie zrealizowano m. in. kompleks budynków biurowych EQlibrium i EQ2.

  • Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

    Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021

    Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trwały ślad w polskiej przestrzeni? Które wnętrza wzbudziły najwięcej emocji? Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w czternastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku oraz wyróżnienie najciekawszych realizacji. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz - do 14 lutego 2022 roku.

  • "From the Garden House" projektu KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

    "From the Garden House" projektu KWK Promes z nagrodą Archello BEST OF 2021

    Archello to jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych, który każdego roku wskazuje najlepsze realizacje z całego świata.

  • Konkurs architektoniczny fabryki Mercedes-Benz w Jaworze rozstrzygnięty!

    Wyniki konkursu architektonicznego fabryki Mercedes-Benz w Jaworze

    Mercedes-Benz Manufacturing Poland wyłonił zwycięzców w konkursie na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej dwóch placów przy bramie głównej fabryki silników i baterii w Jaworze na Dolnym Śląsku.

  • BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem!

    BUDMA 2022. Czas spotkać się z budownictwem!

    Cztery największe pawilony wystawiennicze Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełnione będą budowlanymi nowościami i premierami rynkowymi, produktami, które wyznaczać będą trendy w 2022 roku! Już 1 lutego startują targi BUDMA – jedno z najbardziej liczących się wydarzeń branży budowlanej w Polsce i Europie! To już 30. edycja targów znanych i cenionych przez wykonawców, architektów, przedstawicieli handlu materiałami budowlanymi oraz inwestorów i deweloperów. Co zobaczymy, czego posłuchamy i dowiemy się w Poznaniu?

  • European Property Awards: krakowski budynek V.Offices z dwiema nagrodami

    European Property Awards: krakowski budynek V.Offices z dwiema nagrodami

    V.Offices zdobył główną nagrodę i miano „5 Star Award Winner” w kategorii Office Architecture Poland (Najlepszy Projekt Architektoniczny Budynku Biurowego). Został również laureatem w kategorii Office Development Poland (Najlepszy Projekt Deweloperski Budynku Biurowego). Podwójne nagrody powędrowały do biura architektonicznego odpowiedzialnego za projekt – Iliard Architecture & Interior Design – oraz jego dewelopera – AFI Europe Poland.

  • Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad

    Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad 12.01.2021 r., godz. 11:00

    Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garnizonu wojskowego i jest pierwszym krokiem na drodze do włączenia przestrzeni kampusu uniwersyteckiego w tkankę miejską Chorzowa. Zapraszamy na wywiad z autorami tej realizacji - Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci - oraz prezentację przestrzeni w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja będzie miała miejsce na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.

  • Muzeum Książąt Lubomirskich z pozwoleniem na budowę

    Muzeum Książąt Lubomirskich z pozwoleniem na budowę

    W zabytkowej tkance Wrocławia, między Placem Uniwersyteckim, ulicą Szewską, a ulicą Fredry, powstanie Muzeum Książąt Lubomirskich. Za projekt odpowiada pracownia WXCA. Zakład Narodowy im. Ossolińskich otrzymał decyzję o pozwoleniu na jego budowę.

  • Wielkoformatowy obraz Poli Dwurnik w Fabryce Norblina

    Wielkoformatowy obraz Poli Dwurnik w Fabryce Norblina

    Wnętrza zrewitalizowanej Fabryki Norblina z wielu względów są wyjątkowe. Niedawno pojawiła się tam kolejna "perełka" - wielkoformatowy obraz stworzony przez Polę Dwurnik, który stanowi artystyczne zaproszenie do odwiedzenia Muzeum Fabryki Norblina.

  • Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”

    Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”

    Konkurs „0,6 do kwadratu”, zorganizowany przez markę Forbo, skierowany był do architektów, projektantów, designerów oraz studentów architektury i ASP. Przed uczestnikami postawiono zadanie wyrażenia siebie za pomocą moodboardu stworzonego na bazie ekologicznego linoleum Bulletin Board marki Forbo. Konkurs dobiegł końca i poznaliśmy laureatów. Które prace zostały nagrodzone?

  • Mural w parku przemysłowym Accolade w Zielonej Górze

    Mural w parku przemysłowym Accolade w Zielonej Górze

    Accolade zaprezentowało nowy mural na zbiorniku wodnym w zielonogórskim parku przemysłowym, w ramach programu Accolade Industrial Art. Tematem muralu są winogrona, będące symbolem miasta. Wybór natury jako motywu przewodniego odzwierciedla także wartości ESG i odpowiedzialne podejście do środowiska Grupy Accolade. Grafika została zaprojektowana i namalowana przez dwóch uznanych twórców murali – Jakuba Bitkę i Łukasza Chwałka.

  • TRŁ KATOWICE!

    TRŁ KATOWICE! Co pokażą wystawcy w dniach 18-19 grudnia 2021 r.?

    Już w najbliższy weekend Targi Rzeczy Ładnych zagoszczą w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. To świetna okazja, aby osobiście poznać wyjątkowych polskich twórców oraz ich prace - a także wybrać prezenty dla bliskich. Przybliżamy sylwetki wybranych artystów, którzy zaprezentują swoją ofertę na TRŁ KATOWICE!

  • TRŁ KATOWICE!

    TRŁ KATOWICE! 18-19.12.2021 r., godz. 11-19, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

    Tuż przed świętami najlepszy polski design zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na tak dużą skalę na Górnym Śląsku, w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. TRŁ KATOWICE! to nie tylko szereg inspiracji dla osób interesujących się designem, ale też prezentowe last-minute dla wszystkich zabieganych. Wśród wystawców największe gwiazdy Targowe Rzeczy Ładnych, świetni debiutanci i lokalne śląskie marki.

  • Muzeum Fabryki Norblina otwiera się dla zwiedzających

    Muzeum Fabryki Norblina otwarte dla zwiedzających

    Zrewitalizowana Fabryka Norblina rozpoczyna nowy rozdział swojej działalności. Podwoje dla warszawiaków i turystów otworzyło właśnie Muzeum, które upamiętnia dwa wieki historii tego miejsca i ludzi, którzy je tworzyli. Do końca grudnia Muzeum Fabryki Norblina można zwiedzać za symboliczną złotówkę.