polska architektura
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
W sercu Wrocławia, w ramach dwóch kompleksowo rewitalizowanych kamienic, powstają nowe, przestronne apartamenty w loftowym charakterze. Projekt inwestycji opracowała pracownia Łapacz Winkowski Architekci.
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Wkrótce centrum Katowic wzbogaci się o kolejne wyjątkowe miejsce – wszystko za sprawą rewitalizacji zabytkowego kwartału kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego. Inwestycja Kwartał Dworcowa nie tylko przywróci blask historycznej zabudowie, ale też – poprzez wprowadzenie wielu nowych funkcji – wzmocni atrakcyjność centrum miasta.
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Zaprojektowany przez warszawską pracownię Exterio dom hołduje minimalizmowi. Dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na zieleń, a jego naturalny charakter podkreśla zastosowane na elewacji drewno.
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce
Drewniany Teatr Letni w Ciechocinku jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie i jedynym w Polsce. Powstał w 1891 roku i wciąż gra.
Busko-Zdrój: sanatorium Marconi. Dawne Łazienki wzorowane na rzymskich budowlach
Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju to dawne Łazienki – Zakład Kąpieli Mineralnych. Zaprojektowane przez wybitnego architekta Henryka Marconiego i oddane do użytku w 1836 roku Łazienki stały się zaczątkiem zmian w urbanistyce miasta i jego zabudowie.
Przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie powstanie Trzeci Dom Ronalda McDonalda. Ma być domem modelowym
W Warszawie, Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”, z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda powstanie trzeci w Polsce Dom dla rodzin najdłużej hospitalizowanych dzieci. Będzie to dom modelowy, który będzie inspiracją dla kolejnych domów na całym świecie.
Biurowiec KREO w Krakowie. Uzyskał najwyższą oceną certyfikacji BREEAM
KREO, najnowszy projekt biurowy Ghelamco w Krakowie, uzyskał certyfikację BREEAM na poziomie Outstanding. To kolejna inwestycja Ghelamco, która może poszczycić się tym certyfikatem z najwyższą możliwą oceną. Biurowiec otrzymał również precertyfikat WELL i Green Building Standard, a także jest w procesie certyfikacji Smart Score, Wired Score oraz „Obiekt bez barier”.
Nowe Centrum Łodzi: startuje II etap inwestycji Flow z Wstęgą Kobro
Archicom rozpoczyna II etap realizacji inwestycji Flow w Nowym Centrum Łodzi, w którym zaprojektowanych zostało 314 mieszkań, 13 lokali usługowych oraz atrakcyjne tereny zieleni. Na terenie Flow pojawi się też Wstęga Kobro, nawiązująca swoją formą do twórczości związanej z Łodzią artystki, Katarzyny Kobro.
Dom Made in Poland od środka. To projekt BXB studio
W projekcie wnętrz domu Made in Poland, którego forma jest wypadkową różnych typów polskich domów jednorodzinnych, tradycja łączy się z nowoczesnością.
Najstarszy wiszący most żelazny w Europie jest w Ozimku. Był wzorem dla mostu Golden Gate w San Francisco
W Ozimku w woj. opolskim znajduje się najstarszy w Europie łańcuchowy most wiszący wykonany w całości z żelaza. Powstał w 1827 roku i do 1938 roku był jedyną w mieście mostową przeprawą przez Małą Panew. Jego wizerunek znalazł się w herbie miasta.
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International
Stworzony przez Mirosława Nizio projekt Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu łączy nowoczesną architekturę z ludowymi inspiracjami. To współczesna interpretacja wiejskiej architektury regionu, a narracja wystawy stałej ukaże niezwykłość i wielobarwność folkloru tych ziem.
Tak będzie wyglądał Szyb Krystyna w Bytomiu? Nowy projekt Medusa Group
Szyb Krystyna Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu stoi przed szansą zmiany. Jeśli właściciel uzyska środki unijne, ruszą prace – koncepcja jest już gotowa. Przygotowała ją pracownia Medusa Group.
Tak zmieni się Molo Rybackie w Gdyni. Powstanie tu 8 apartamentowców
Polski Holding Nieruchomości ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Molo Rybackiego w Gdyni. Zwyciężyła koncepcja S&P ARCUS.
Dom z solarnym dachem projektu pracowni Trzop Architekci. Współczesna interpretacja zabudowy zagrodowej
Wśród malowniczych świętokrzyskich lasów powstała wyjątkowa willa z solarnym dachem. Architekci z pracowni Trzop Architekci zaprojektowali budynek tak, by harmonijnie wkomponował się w zastany krajobraz i stanowił wytchnienie od miejskiego zgiełku. Zastosowali naturalne materiały i wprowadzili proekologiczne rozwiązania wykorzystujące m.in. odnawialne źródła energii.
Rozbiórka kaplicy Votum Aleksa nad Wisłą. Była najmłodszym polskim zabytkiem
Trwa rozbiórka nominowanej do nagrody Miesa van der Rohe minimalistycznej kaplicy Aleksa we wsi Tarnów w woj. mazowieckim. Obiekt zniknął też z rejestru zabytków województwa mazowieckiego.
Sikora Wnętrza w budynku Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku
Budynek Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku jest już w pełni skomercjalizowany. Jednym z najemców została pracownia Sikora Wnętrza. Historyczny budynek przeszedł na przestrzeni 2019/2020 roku generalny remont, dzięki czemu uzyskał szereg nagród.
Osiedle Zasadowa na warszawskim Wawrze. Domy jak drewniane klocki
Nowy, kameralny zespół budynków z charakterystycznymi ażurowymi zasłonami, powstaje na osiedlu Radość. Inwestycję, zlokalizowaną w sąsiedztwie zielonych terenów, cechuje wykorzystanie naturalnych materiałów i wyrazista forma w postaci drewnianych prostopadłościanów. Projekt powstał w pracowni 77 Studio architektury.
Warszawa: co dalej z Muzeum nad Wisłą? Ma być domem tańca, performensu i choreografii
4 kwietnia warszawscy radni zmienili statut Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pawilon nad Wisłą został wyodrębniony jako oddział muzeum. Ma być przestrzenią poświęconą tańcowi, choreografii i sztuce performatywnej.
W Poznaniu rusza budowa osiedla Portowo. To projekt APA Wojciechowski Architekci
Osiedle Portowo, w Poznaniu zaplanowane jako kameralne miasteczko, powstaje nad Wartą na Starołęce na terenie dawnej Stoczni Rzecznej i fabryki Pollena Lechia, w sąsiedztwie ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka.
Drewniany dom wypoczynkowy w Górznie. To projekt pracowni TAK
W Górznie, nieopodal Brodnickiego Parku Krajobrazowego powstaje drewniany dom wypoczynkowy według projektu pracowni TAK.
Grand Hotel w Sopocie. Budowę rozpoczęto 100 lat temu
Mija sto lat od rozpoczęcia budowy najsłynniejszego hotelu w Polsce: Grand Hotelu w Sopocie. Pierwszych gości obiekt przyjął w 10 lipca 1927 roku. Obok mola i Opery Leśnej jest symbolem miasta.
Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania. Dynamiczne bryły to projekt pracowni JEMS Architekci
Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania wyróżnia „falująca” elewacja i wygięte w subtelny łuk loggie ze srebrzystymi żaluzjami. Dynamiczna architektura, odróżniająca się od standardowych mieszkalnych budynków, to projekt pracowni JEMS Architekci.
Nowe modułowe skrzydło szpitala w Ostródzie oddane do użytku
Rozbudowa szpitala w Ostródzie jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej. Rozwiązania te nie tylko znacznie skróciły czas samego procesu budowy, ale pozwoliły też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko. Firmą, której powierzono rozbudowę szpitala, jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2023 roku i oddana do użytkowania na początku roku 2024
5 polskich budynków w finale międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge 2024
Decyzją jury aż 5 budynków z Polski znalazło się w gronie 36 finalistów międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge 2024. Wśród realizacji, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku, znalazły się obiekty z Gdańska, Warszawy, Zabrza, Olsztyna oraz Sulejówka. Równolegle wciąż trwa głosowanie publiczności.
Dom K25 pod Warszawą od MFRMGR Architekci. Inspiracją były kalifornijskie wille z lat 50. XX wieku.
Niedaleko Warszawy powstał parterowy dom K25, zaprojektowany przez pracownię MFRMGR Architekci. Realizacja wyróżnia się nie tylko wyjątkową bryłą, ale też świetnie przemyślaną funkcjonalnością.
Gigant w Międzygórzu - najpiękniejszy budynek sanatoryjny w polskich Sudetach. Jest jak z bajki!
Gigant w Międzygórzu to największy drewniany budynek sanatoryjny w polskiej części Sudetów. Budynek, który zachwyca unikatową architekturą i wielkością, nakryty łamanym dachem z wieżą o ryglowej konstrukcji, powstał w 1882 roku. Nazywał się wówczas „Sanatorium”.
Kościół Garnizonowy we Wrocławiu ma nowy dach. Nowoczesne rozwiązania chronią zabytkową konstrukcję
Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i od co najmniej XV wieku zachwyca odwiedzających. Dzięki wprowadzonym zmianom budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie na dachu. Został on odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Jak nowy dach będzie wspierał funkcjonowanie zabytku?
Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie. Otwarcie już 28 marca
Kładka w Warszawie, jedna z najdłuższych przepraw pieszo-rowerowych na świecie, ma zostać otwarta jeszcze przed świętami Wielkanocnymi, we czwartek 28 marca.
Wieża Wodna we Fromborku - najstarsza w Polsce, druga w Europie
Wieża Wodna we Fromborku jest elementem najstarszego na terenie Polski i drugiego w Europie (po Augsburgu) średniowiecznego wodociągu. Wedle tradycji, autorem systemu był nasz genialny naukowiec i astronom Mikołaj Kopernik. Nie jest to jednak możliwe, bo wodociąg powstawał w latach 1571–1572, czyli 28 lat po śmierci astronoma.
Wita 77 - nowa inwestycja na gdańskiej Strzyży
Ruszyła budowa nowego kompleksu mieszkaniowego Wita 77 w Gdańsku. Inwestycja, firmowana przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort, powstaje w dzielnicy Strzyża. Za projekt architektoniczny odpowiada Marek Łańcucki z pracowni Studio Maarte.