polska architektura
Taras widokowy na Varso Tower. Kiedy otwarcie?
Na Varso Tower, najwyższym budynku w Unii Europejskiej niebawem rozpoczną się prace nad tworzeniem nowej przestrzeni. Tarasy widokowe na 49. i 53. piętrze stworzy firma Magnicity. Oficjalnie mają zostać otwarte latem 2025 roku.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie - jeden z najefektowniejszych dworców w Polsce
Nowo otwarty Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez architektów z pracowni Tremend, utożsamia współczesne rozumienie architektury, łącząc nowoczesne rozwiązania i technologie z dbałością o środowisko oraz potrzeby mieszkańców. Nic dziwnego, że tak szybko zyskał miano jednego z najefektowniejszych dworców w Polsce.
Muzeum Czekolady w Warszawie. Tabliczka czekolady czy bombonierka z pralinami?
Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przy współpracy z firmą Arup powstał obiekt w kształcie czekoladowych kostek. Czym będzie zachwycać nowe muzeum Wedla?
Zatopiona w lesie willa w Radości. To projekt pracowni Exterio
W Radości architekci z pracowni Exterio zaprojektowali luksusową willę zatopioną w lesie. To tutaj nagrywano reality show "Doda.12 kroków do miłości".
Strażnik Wieczności, czyli tajemniczy posąg w Górach Bystrzyckich
W Górach Bystrzyckich (woj. dolnośląskie), w lesie przy tzw. Drodze Wieczności około 1 km od miejscowości Huta stoi kamienny posąg mężczyzny w kapeluszu. Nazywany jest Strażnikiem Wieczności lub Szarym Człowiekiem (niem. Grauer Mann). Jaka jest jego historia?
Ostatni etap osiedla Stacja Wola w Warszawie. To projekt Medusa Group
Niebawem ruszy budowa ostatniego etapu osiedla Stacja Wola w Warszawie. W inwestycji zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Medusa Group powstanie budynek o kaskadowej bryle z 232 mieszkaniami.
Mauzoleum Poznańskich w Łodzi - największy żydowski grobowiec na świecie
Mauzoleum małżeństwa Poznańskich na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi to największy żydowski grobowiec na świecie. Poznański jeszcze za życia wybrał miejsce i koncepcję mauzoleum. Niektórzy mówią że jest to "ostatni pałac fabrykanta".
Swobodna SPOT we Wrocławiu. Niebawem stan "zero" [WIEŚCI Z BUDOWY]
W centrum Wrocławia u zbiegu ulic Swobodnej i Gwiaździstej powstaje Swobodna SPOT. Dwa biurowce, połączone zielonym, miejskim pasażem zaprojektowane zostały przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates. Niebawem budowa wyjdzie z ziemi.
BIN House na warszawskich Zawadach. Dom wpisany w krajobraz
Na warszawskich Zawadach w dzielnicy Wilanów stoi BIN House. Dom, projektu pracowni Beczak / Beczak / Architekci, wygrał konkurs Fasada Roku 2023 w kategorii nowych budynków jednorodzinnych, a teraz rywalizuje na poziomie międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2024.
Łódzkie metro, czyli tunel średnicowy w Łodzi. Tak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście
Na trasie budowanego tunelu średnicowego w Łodzi powstaną trzy stacje: Polesie, Koziny i Śródmieście. Wiadomo, jak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście.
Warszawa: budynki Polfy w sąsiedzwie ronda Daszyńskiego będą wyburzone. Powstanie tu osiedle Noho One
W sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego w Warszawie powstanie luksusowy kompleks apartamentowo-usługowy Noho One, należący do Noho Investment. Zajmie działkę po rozebranych budynkach Polfy.
Rusza remont siedziby Narodowego Banku Polskiego. Modernizacja zamiast nowego wieżowca
Rusza remont gmachu Narodowego Banku Polskiego przy placu Powstańców Warszawy w Warszawie. Tym samym zrezygnowano z budowy 70-metrowej wieży w miejscu starej siedziby. Za projekt modernizacji odpowiada biuro TPF.
Rusza budowa czwartego etapu SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku
To już przedostatni etap inwestycji SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku. Budynki o nazwach SOHO 10 i SOHO 12 zajmą ostatnią, niezabudowaną dotychczas część działki wzdłuż ul. Żupniczej.
Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie. Sarkofag 12 metrów nad ziemią
Na wyspie na stawie w parku miejskim, dawnym Ogrodzie Strzeleckim Bractwa Kurkowego w Tarnowie znajduje się Mauzoleum gen. Józefa Bema, bohatera walk o niepodległość narodów: polskiego i węgierskiego. To dzieło krakowskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.
Remont małego dworca w Swarzewie na Kaszubach
Niewielki dworzec PKP Swarzewie odzyska historyczny wygląd. Będzie też bardziej przyjazny dla pasażerów. Budynek stanie się również bardziej ekologiczny.
Kamienny most w Kłodzku. Porównują go do Mostu Karola w Pradze
Kamienny most w Kłodzku w woj. dolnośląskim na Młynówce, kanale odchodzącym od Nysy Kłodzkiej, jest najstarszą tego typu przeprawą w Polsce. Często jest porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze, od którego jest jednak starszy. Ma ponad 50 metrów długości, około 4 metrów szerokości, cztery łukowe przęsła i kamienne balustrady z rzeźbami.
Warszawa: biurowiec Curtis Plaza do rozbiórki. Od niego zaczął się Mordor
Curtis Plaza przy ul. Wołoskiej 18 otwarto w 1993 roku. Zaprojektowany przez Geokart Projekt, był pierwszym nowoczesnym biurowcem na Służewcu. Niedawno wydano pozwolenie na jego zburzenie.
Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla
Warszawski Ursynów to nie tylko kolejne osiedle bloków z wielkiej płyty, ale niezwykle interesująca koncepcja autora projektu, Marka Budzyńskiego oraz nie mniej zajmująca historia towarzysząca jego realizacji.
Co dalej z dawnym hotelem Cracovia w Krakowie? Minister kultury wstrzymuje realizację Muzeum Architektury i Designu
Minister kultury wstrzymał realizację Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie. W sprawie przyszłości hotelu odbędą się konsultacje. Nie przekreślają one powstania placówki, ale odsuwają inwestycję w czasie.
Najstarszy znak drogowy w Polsce stoi w Koninie. Ustawiono go w 1151 roku
W Koninie na skwerze (dawnym cmentarzu) przy kościele farnym św. Bartłomieja stoi najstarszy w Polsce znak drogowy i jedyny tego typu zachowany obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Cylindryczny słup, zwężający się ku górze i zakończony kuliście pochodzi z 1151 roku. Wyznaczał kierunki na Szlaku Bursztynowym Adriatyk-Bałtyk, z Wrocławia na Kujawy i Mazowsze.
Warsaw UNIT to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią. Korzysta ze zdalnych farm fotowoltaicznych
Docelowo ponad 10 MW zielonej mocy z farm fotowoltaicznych zasili Warsaw UNIT – biurowiec, którego deweloperem i właścicielem jest Ghelamco. Jest to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią. Zastosowanie czystej energii w Warsaw UNIT pozwoli na redukcję ponad 50 procent emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku oraz 70 procent zużycia mediów.
Kościół św. Józefa w Zabrzu - świątynia jak fabryka
W Zabrzu w latach 30. powstał kościół św. Józefa, który tchnie nieznaną nigdy wcześniej metafizyką. Zaprojektowany przez Dominicusa Böhma kościół uważany jest za najwspanialszą świątynię okresu międzywojennego w Polsce.
Warszawa: dwie duże inwestycje wstrzymane. Pałac Saski będzie odbudowany
Ministerstwo kultury, kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, podjęło decyzję o wstrzymaniu dwóch dużych stołecznych inwestycji. Nie powstanie nowa siedziba Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich. Nie zostanie również wybudowane nowe skrzydło Muzeum Narodowego. Minister kultury w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził odbudowę Pałacu Saskiego. To przedsięwzięcie jest jednym z priorytetów resortu.
Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju. Był inspiracją dla twórców sopockiego Grand Hotelu
Imponujący Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju jest jedną z najpiękniejszych budowli sanatoryjnych w Polsce. Powstał na przełomie 1909 i 1910 roku z inicjatywy rodziny Hochbergów, właścicieli pobliskiego Książa. Był to największy i najbardziej prestiżowy obiekt tego typu na Śląsku. Grand Hotel, dziś Dom Zdrojowy, był inspiracją dla stworzenia sopockiego Grand Hotelu.
Lewitujące domy w Lesznowoli. Trzy domy w jednej bryle
Na obrzeżach Warszawy, w Lesznowoli położonej w otoczeniu sosnowych borów, powstała rezydencja w formie przypominająca zawieszone pomiędzy drzewami lewitujące domy. To wspólne przedsięwzięcie biura architektonicznego Exterio oraz pracowni architektury wnętrz Hola Design, należących do Grupy Hola.
Dom handlowy Central w Białymstoku. Zachwycał nowoczesnymi rozwiązaniami
W momencie otwarcia (31 stycznia 1976 r.) był był największym domem handlowym w Polsce po prawej stronie Wisły. Dziś Central w Białymstoku jest nie tylko symbolem dawnych lat, ale też częścią tożsamości miasta.
Domy tyrolskie w Mysłakowicach. Wznieśli je Tyrolczycy, którzy przybyli tu w latach 30. XIX wieku
W Mysłakowicach, niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, stoi blisko 50 domów tyrolskich. Wznieśli je Tyrolczycy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj z powodu prześladowań religijnych. Dziś domy (choć często podniszczone lub przebudowane), nadal urzekają swoim "górskim" klimatem.
Od marzeń do realizacji - 2023 rok należał do WXCA!
Jaki był rok 2023 dla pracowni WXCA? Przede wszystkim pełen architektonicznej pasji, projektowych marzeń, które zmaterializowały się w postaci imponujących, długo wyczekiwanych obiektów, a także wyzwań, którym udało się sprostać. W tle pojawiły się też dowody międzynarodowego uznania w postaci prestiżowych nagród. Jednak – co najważniejsze – w ciągu minionych 12 miesięcy architekci WXCA zebrali wiele nowych doświadczeń projektowych, które wkrótce zaowocują kolejnymi realizacjami.
Osiedle Kwadraty w Częstochowie. Motyw kwadratu spina założenie
W Częstochowie powstało kameralne Osiedle Kwadraty. Projekt sześciu budynków w zabudowie bliźniaczej o wysokim standardzie wyszedł z pracowni Grupa Verso.
Wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany. Unia Eurpoejska dofinansuje inwestycję
27 lutego 2024 roku została podpisana umowa na dofinansowanie przebudowy i rozbudowy zespołu obiektów wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Dotacja z UE ma wynieść 66,2 mln zł. Projekt jest wart blisko 100 mln zł. Koncepcja zmian została wyłoniona w międzynarodowym konkursie w 2019 roku. Zwyciężył wówczas projekt eM4 Pracownia Architektury Brataniec.