polska architektura
Drewniany dom wypoczynkowy w Górznie. To projekt pracowni TAK
W Górznie, nieopodal Brodnickiego Parku Krajobrazowego powstaje drewniany dom wypoczynkowy według projektu pracowni TAK.
Grand Hotel w Sopocie. Budowę rozpoczęto 100 lat temu
Mija sto lat od rozpoczęcia budowy najsłynniejszego hotelu w Polsce: Grand Hotelu w Sopocie. Pierwszych gości obiekt przyjął w 10 lipca 1927 roku. Obok mola i Opery Leśnej jest symbolem miasta.
Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania. Dynamiczne bryły to projekt pracowni JEMS Architekci
Osiedle Perfumiarnia w centrum Poznania wyróżnia „falująca” elewacja i wygięte w subtelny łuk loggie ze srebrzystymi żaluzjami. Dynamiczna architektura, odróżniająca się od standardowych mieszkalnych budynków, to projekt pracowni JEMS Architekci.
Nowe modułowe skrzydło szpitala w Ostródzie oddane do użytku
Rozbudowa szpitala w Ostródzie jest przykładem realizacji łączącej w sobie wykorzystanie nowatorskich, innowacyjnych i proekologicznych technologii budowlanych i instalacyjnych w budynku użyteczności publicznej. Rozwiązania te nie tylko znacznie skróciły czas samego procesu budowy, ale pozwoliły też zminimalizować negatywny wpływ obiektu na środowisko. Firmą, której powierzono rozbudowę szpitala, jest gdańska spółka EKOINBUD, specjalizująca się w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2023 roku i oddana do użytkowania na początku roku 2024
5 polskich budynków w finale międzynarodowego konkursu Baumit Life Challenge 2024
Decyzją jury aż 5 budynków z Polski znalazło się w gronie 36 finalistów międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge 2024. Wśród realizacji, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku, znalazły się obiekty z Gdańska, Warszawy, Zabrza, Olsztyna oraz Sulejówka. Równolegle wciąż trwa głosowanie publiczności.
Dom K25 pod Warszawą od MFRMGR Architekci. Inspiracją były kalifornijskie wille z lat 50. XX wieku.
Niedaleko Warszawy powstał parterowy dom K25, zaprojektowany przez pracownię MFRMGR Architekci. Realizacja wyróżnia się nie tylko wyjątkową bryłą, ale też świetnie przemyślaną funkcjonalnością.
Gigant w Międzygórzu - najpiękniejszy budynek sanatoryjny w polskich Sudetach. Jest jak z bajki!
Gigant w Międzygórzu to największy drewniany budynek sanatoryjny w polskiej części Sudetów. Budynek, który zachwyca unikatową architekturą i wielkością, nakryty łamanym dachem z wieżą o ryglowej konstrukcji, powstał w 1882 roku. Nazywał się wówczas „Sanatorium”.
Kościół Garnizonowy we Wrocławiu ma nowy dach. Nowoczesne rozwiązania chronią zabytkową konstrukcję
Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i od co najmniej XV wieku zachwyca odwiedzających. Dzięki wprowadzonym zmianom budynek wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami, szczególnie na dachu. Został on odnowiony przy użyciu najnowszych materiałów, tak aby w jak najlepszym stanie zachować wyróżniającą kościół czerwono-zieloną szachownicę. Jak nowy dach będzie wspierał funkcjonowanie zabytku?
Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie. Otwarcie już 28 marca
Kładka w Warszawie, jedna z najdłuższych przepraw pieszo-rowerowych na świecie, ma zostać otwarta jeszcze przed świętami Wielkanocnymi, we czwartek 28 marca.
Wieża Wodna we Fromborku - najstarsza w Polsce, druga w Europie
Wieża Wodna we Fromborku jest elementem najstarszego na terenie Polski i drugiego w Europie (po Augsburgu) średniowiecznego wodociągu. Wedle tradycji, autorem systemu był nasz genialny naukowiec i astronom Mikołaj Kopernik. Nie jest to jednak możliwe, bo wodociąg powstawał w latach 1571–1572, czyli 28 lat po śmierci astronoma.
Wita 77 - nowa inwestycja na gdańskiej Strzyży
Ruszyła budowa nowego kompleksu mieszkaniowego Wita 77 w Gdańsku. Inwestycja, firmowana przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort, powstaje w dzielnicy Strzyża. Za projekt architektoniczny odpowiada Marek Łańcucki z pracowni Studio Maarte.
Taras widokowy na Varso Tower. Kiedy otwarcie?
Na Varso Tower, najwyższym budynku w Unii Europejskiej niebawem rozpoczną się prace nad tworzeniem nowej przestrzeni. Tarasy widokowe na 49. i 53. piętrze stworzy firma Magnicity. Oficjalnie mają zostać otwarte latem 2025 roku.
Dworzec Metropolitalny w Lublinie - jeden z najefektowniejszych dworców w Polsce
Nowo otwarty Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez architektów z pracowni Tremend, utożsamia współczesne rozumienie architektury, łącząc nowoczesne rozwiązania i technologie z dbałością o środowisko oraz potrzeby mieszkańców. Nic dziwnego, że tak szybko zyskał miano jednego z najefektowniejszych dworców w Polsce.
Muzeum Czekolady w Warszawie. Tabliczka czekolady czy bombonierka z pralinami?
Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przy współpracy z firmą Arup powstał obiekt w kształcie czekoladowych kostek. Czym będzie zachwycać nowe muzeum Wedla?
Zatopiona w lesie willa w Radości. To projekt pracowni Exterio
W Radości architekci z pracowni Exterio zaprojektowali luksusową willę zatopioną w lesie. To tutaj nagrywano reality show "Doda.12 kroków do miłości".
Strażnik Wieczności, czyli tajemniczy posąg w Górach Bystrzyckich
W Górach Bystrzyckich (woj. dolnośląskie), w lesie przy tzw. Drodze Wieczności około 1 km od miejscowości Huta stoi kamienny posąg mężczyzny w kapeluszu. Nazywany jest Strażnikiem Wieczności lub Szarym Człowiekiem (niem. Grauer Mann). Jaka jest jego historia?
Ostatni etap osiedla Stacja Wola w Warszawie. To projekt Medusa Group
Niebawem ruszy budowa ostatniego etapu osiedla Stacja Wola w Warszawie. W inwestycji zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Medusa Group powstanie budynek o kaskadowej bryle z 232 mieszkaniami.
Mauzoleum Poznańskich w Łodzi - największy żydowski grobowiec na świecie
Mauzoleum małżeństwa Poznańskich na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi to największy żydowski grobowiec na świecie. Poznański jeszcze za życia wybrał miejsce i koncepcję mauzoleum. Niektórzy mówią że jest to "ostatni pałac fabrykanta".
Swobodna SPOT we Wrocławiu. Niebawem stan "zero" [WIEŚCI Z BUDOWY]
W centrum Wrocławia u zbiegu ulic Swobodnej i Gwiaździstej powstaje Swobodna SPOT. Dwa biurowce, połączone zielonym, miejskim pasażem zaprojektowane zostały przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates. Niebawem budowa wyjdzie z ziemi.
BIN House na warszawskich Zawadach. Dom wpisany w krajobraz
Na warszawskich Zawadach w dzielnicy Wilanów stoi BIN House. Dom, projektu pracowni Beczak / Beczak / Architekci, wygrał konkurs Fasada Roku 2023 w kategorii nowych budynków jednorodzinnych, a teraz rywalizuje na poziomie międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2024.
Łódzkie metro, czyli tunel średnicowy w Łodzi. Tak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście
Na trasie budowanego tunelu średnicowego w Łodzi powstaną trzy stacje: Polesie, Koziny i Śródmieście. Wiadomo, jak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście.
Warszawa: budynki Polfy w sąsiedzwie ronda Daszyńskiego będą wyburzone. Powstanie tu osiedle Noho One
W sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego w Warszawie powstanie luksusowy kompleks apartamentowo-usługowy Noho One, należący do Noho Investment. Zajmie działkę po rozebranych budynkach Polfy.
Rusza remont siedziby Narodowego Banku Polskiego. Modernizacja zamiast nowego wieżowca
Rusza remont gmachu Narodowego Banku Polskiego przy placu Powstańców Warszawy w Warszawie. Tym samym zrezygnowano z budowy 70-metrowej wieży w miejscu starej siedziby. Za projekt modernizacji odpowiada biuro TPF.
Rusza budowa czwartego etapu SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku
To już przedostatni etap inwestycji SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku. Budynki o nazwach SOHO 10 i SOHO 12 zajmą ostatnią, niezabudowaną dotychczas część działki wzdłuż ul. Żupniczej.
Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie. Sarkofag 12 metrów nad ziemią
Na wyspie na stawie w parku miejskim, dawnym Ogrodzie Strzeleckim Bractwa Kurkowego w Tarnowie znajduje się Mauzoleum gen. Józefa Bema, bohatera walk o niepodległość narodów: polskiego i węgierskiego. To dzieło krakowskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.
Remont małego dworca w Swarzewie na Kaszubach
Niewielki dworzec PKP Swarzewie odzyska historyczny wygląd. Będzie też bardziej przyjazny dla pasażerów. Budynek stanie się również bardziej ekologiczny.
Kamienny most w Kłodzku. Porównują go do Mostu Karola w Pradze
Kamienny most w Kłodzku w woj. dolnośląskim na Młynówce, kanale odchodzącym od Nysy Kłodzkiej, jest najstarszą tego typu przeprawą w Polsce. Często jest porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze, od którego jest jednak starszy. Ma ponad 50 metrów długości, około 4 metrów szerokości, cztery łukowe przęsła i kamienne balustrady z rzeźbami.
Warszawa: biurowiec Curtis Plaza do rozbiórki. Od niego zaczął się Mordor
Curtis Plaza przy ul. Wołoskiej 18 otwarto w 1993 roku. Zaprojektowany przez Geokart Projekt, był pierwszym nowoczesnym biurowcem na Służewcu. Niedawno wydano pozwolenie na jego zburzenie.
Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla
Warszawski Ursynów to nie tylko kolejne osiedle bloków z wielkiej płyty, ale niezwykle interesująca koncepcja autora projektu, Marka Budzyńskiego oraz nie mniej zajmująca historia towarzysząca jego realizacji.
Co dalej z dawnym hotelem Cracovia w Krakowie? Minister kultury wstrzymuje realizację Muzeum Architektury i Designu
Minister kultury wstrzymał realizację Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie. W sprawie przyszłości hotelu odbędą się konsultacje. Nie przekreślają one powstania placówki, ale odsuwają inwestycję w czasie.