polska architektura
Zapora w Pilchowicach z 1912 roku to największa kamienna zapora w Polsce. Robi wrażenie!
Zapora na rzece Bóbr w Pilchowicach w woj. dolnośląskim jest najwyższą w Polsce zaporą kamienną i łukową. Poza tym jest drugą co do wysokości (po Solinie) i drugą co do wieku (po Leśnej) naszą zaporą. Poznajcie historię tego wyjątkowego obiektu.
Apartamentowiec Nowe Podzamcze w Wałbrzychu. Zaprojektowała go pracownia Tyszkowski Galiński Architekci
Przy Alei Podwale w Wałbrzychu powstał apartamentowiec Nowe Podzamcze, realizujący ideę „solidnych czterech ścian”. Zaprojektowała go pracownia Tyszkowski Galiński Architekci, a w budował ogólnopolski deweloper PCG.
Dom Tekstylny Weichmanna w Gliwicach. W 1923 roku Bauhaus uznał go za obiekt wzorcowy
W Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 37 stoi Dom Tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichmann). Zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna, jest jednym z najważniejszych obiektów niemieckiego modernizmu w Polsce i wizytówką awangardowej architektury w Europie.
W dawnym młynie olejowym w Gdańsku powstaje Kamienna 28. To projekt pracowni POTE architekci
Kamienna 28 to zrewitalizowane, dwa budynki młyna olejowego z 1846 roku, uzupełnione nowoczesnym obiektem od strony ulicy Jałmużniczej. Inwestycję, realizowaną przez spółkę deweloperską ACCIONA, zaprojektowała gdańska pracownia POTE architekci
Nowe warszawskie biuro Heimstaden. Domowy klimat od AKA Studio
Pracownia AKA Studio zaprojektowała siedzibę szwedzkiej marki Heimstaden w wieżowcu Plac Unii w Warszawie. Do biura przeniesiono domowy klimat, korespondujący ze specyfiką firmy.
Bolko Loft ma już 20 lat! Przemo Łukasik mieszka w budynku starej lampiarni przy szybie Bolko w Bytomiu
Bolko Loft stoi na terenie kopalni w Bytomiu. Prawie 200-metrową przestrzeń́ industrialną zaadaptował na własne mieszkanie jeden z czołowych polskich architektów – Przemo Łukasik z Medusa Group. Zaglądamy do środka!
Kryty most w Lądku-Zdroju. To jedyny taki obiekt w Polsce
Jedyny w Polsce, a jeden z kilku na świecie, kryty most znajduje się w Lądku-Zdroju. Powstał na początku XX wieku. Jest przerzucony nad rzeką Białą Lądecką, ma kilkadziesiąt metrów i... jest zamknięty na głucho.
Stalowe domy w Zabrzu - eksperyment budowlany z lat 20. XX wieku. Wznoszono je w niecały miesiąc
Gdy je budowano w latach 20. XX wieku, były eksperymentem. Dziś stalowe domy w Zabrzu są unikatem. Takich domów jest dziś pięć: jeden stoi na Zandce, a cztery w dzielnicy Rokitnica.
Dom w Beskidach projektu RS+ Robert Skitek
Nowoczesny dom w Beskidzie Żywieckim idealnie wpisuje się w górski charakter okolicy. Projekt wyszedł z tyskiej pracowni RS+ Robert Skitek.
W Poznaniu ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To projekt WXCA
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan i jego konsekwencjach dla odradzającej się po latach niewoli Polski. Obiekt, zaprojektowany przez uznaną pracownię WXCA, będzie też miejscem dialogu, a jego część będzie miejska, otwartą przestrzenią.
Wieża obserwacyjna niemieckiego poligonu torpedowego wystawiona na sprzedaż. Co czeka obiekt w Juracie na Zatoce Puckiej?
Wieża, położona położona ok. 1 km od końca molo w Juracie, to pozostałość dawnego kompleksu badawczego Hexengrund. Tajemniczy obiekt wystawiono właśnie na sprzedaż za 5 milionów złotych. Kilka lat temu MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci przygotowali koncepcję rozbudowy tego obiektu.
AND2, czyli najwyższy budynek w Poznaniu. Prace elewacyjne są już na finiszu
Prace przy budowie AND2 - najwyższego biurowca w Poznaniu, trwają w najlepsze. Dobiega końca montaż elewacji ze szkła i aluminium. 116-metrowy wieżowiec przy placu Andersa to projekt Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.
Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Po wybudowaniu w 1939 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście
Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju, otwarty latem 1939 roku, to jedna z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Budynek zaprojektował Witold Minkiewicz. Poznajcie historię tego wyjątkowego obiektu.
Samotnia - jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Po ponad 60 latach opuszcza je rodzina Siemaszków
Samotnia w Karkonoszach, jedno z najstarszych i najbardziej klimatycznych schronisk w Polsce, zmieni dzierżawcę. Spółka Wysoka II przejmie obiekt od rodziny Siemaszków, która zajmowała się nim od niemal 60 lat. Czy Samotnia zachowa swój unikalny charakter, czy zmieni się w kolejny "górski hotel"?
Architektura art déco w Stalowej Woli. Miasto zbudowane od podstaw w latach 30.
Mało kto wie, że oprócz Gdyni w międzywojennej Polsce zbudowano od podstaw jeszcze jedno miasto. To Stalowa Wola, której główny zręb zabudowy powstał pod koniec lat 30. Dziś miasto chlubi się eleganckimi gmachami w stylu art déco.
Słynna nadbudowa na bloku w Jastrzębiu-Zdroju zostanie rozebrana. To koniec "willi na bloku"
Dobiega końca historia nadbudowy bloku przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju. Właściciel budynku - Górnicza Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego w Wodzisławiu Śląskim ogłosił przetarg na wykonawcę robót rozbiórkowych.
Największy krzyż pokutny w Europie stoi w Stargardzie. XVI-wieczny pomnik prawa robi wrażenie!
W Stargardzie przy wyjeździe z miasta na Chociwel stoi największy w Europie kamienny krzyż zwany pokutnym lub pojednania. Ma ponad 3,77 metra wysokości!
Muzeum Śląskie w Katowicach - najnowocześniejsze muzeum w Europie nigdy nie doczekało otwarcia. Co zostało z tego budynku?
Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Katowicach powstało najnowocześniejsze muzeum w Europie. Muzeum Śląskie - dzieło Karola Schayera, uważane za łabędzi śpiew polskiej moderny, nigdy nie doczekało się otwarcia. Rozebrali je hitlerowcy, a na jego miejscu wybudowano socrealistyczny moloch. Do dziś zachowało się jedynie niewielkie skrzydło mieszkalne.
Hala KS Orzeł w Warszawie - dzieło Macieja Nowickiego doprowadzone do ruiny
Dziś projekty wybitnego architekta Macieja Nowickiego znajdują się w najważniejszych książkach o modernizmie. Tymczasem jedyny budynek Nowickiego w Warszawie, hala Klubu Sportowego "Orzeł", stała się ruiną.
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
Mozaika w Kowarach, od końca lat 70. zdobi jedną ze ścian hali dawnej Fabryki Dywanów. Bajecznie kolorowy, olbrzymi dywan z ponad 169 tys. kolorowych kafelków to prawdziwe dzieło sztuki.
Spodek w Katowicach. Ikonę polskiej architektury zaczęto budować 70 lat temu
Niezwykle odważna konstrukcja, otwartego w 1971 roku, katowickiego Spodka do dziś zachwyca. Spodek jest ikoną Katowic i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce.
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego
Dobiega końca przebudowa Sanatorium Milicyjnego w Nałęczowie. Grupa Arche przekształca je w obiekt hotelowo-uzdrowiskowy, który stanie się największym hotelem na Lubelszczyźnie.
Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach. Prosta, skromna, doceniana bryła
Ograniczony budżet to wyzwanie, z którym często mierzą się architekci w swojej pracy. Możemy jednak znaleźć budynki, które powstały przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, a urzekające estetyką i świetnie spełniające swoją funkcję. Przedstawiamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii „budynek niemieszkalny nowy” – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (CAL), za którego projektem stoją architekci Anna Rottau i Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Biblioteka na warszawskiej Białołęce z pozwoleniem na użytkowanie. To budynek z drewnianych prefabrykatów
Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Ten pełen przyjaznych środowisku rozwiązań obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy
Luksusowa willa w Broniszach pod Warszawą. To projekt pracowni Exterio
W podwarszawskich Broniszach powstał luksusowy dom dla małżeństwa z dziećmi. Willę o powierzchni użytkowej 374 m kw. z zewnętrznym basenem w ogrodzie, zaprojektowała pracownia Exterio współtworząca Grupę Hola.
Dawny hotel Forum, dziś Novotel Warszawa Centrum, skończył 50 lat. Był powiewem zachodniego świata
Otwarty 25 stycznia 1974 roku hotel Forum w Warszawie (dziś Novotel Warszawa Centrum) był drugim budynkiem w powojennej Warszawie (po Pałacu Kultury i Nauki), który przekroczył wysokość 100 m i synonimem zachodniego luksusu.
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Kopulaki w Warszawie to intrygujące, oryginalne domy jednorodzinne przy ul. Ustrzyckiej. Wzniesione w latach 60. XX wieku miały być odpowiedzią na obowiązujące w PRLu normatywy.
Grano Hotel Solmarina w Gdańsku już otwarty. Jest dominantą kompleksu Solmarina
W Gdańsku otwarto czterogwiazdkowy Grano Hotel Solmarina. Oryginalny wygląd zawdzięcza elewacji, przypominającej rozpostarty na 11 kondygnacji żagiel. Hotel stanowi dominantę kompleksu Sol Marina, na który składają się apartamentowce połączone z mariną.
Kompleks biurowy Brain Park w Krakowie z pozwoleniem na użytkowanie. To projekt Baumschlager Eberle Architekci Kraków
Zakończyła się budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Brain Park, najnowszej inwestycji Echo Investment w centrum Krakowa. To pierwszy w mieście projekt biurowy z certyfikatem WiredScore Platinum.
Dwie połączone stodoły na Kujawach. Dom na wąskiej działce od Exterio
Na wąskiej działce nad jeziorem na Kujawach stanął budynek w formie dwóch połączonych stodół. Projekt powstał w warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. Dom idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz i łączy nowoczesności z tradycją wiejskich zabudowań gospodarczych. Jest też w pełni ekologiczny.