polska architektura
Dom Narożny w Łaziskach Górnych. Oryginalna bryła projektu GIGAarchitekci
Dom Narożny w Łaziskach Górnych, zaprojektowany przez pracownię GIGAarchitekci to parterowy dom na planie trójkąta prostokątnego ze ściętymi dwoma narożnikami. Idealnie wpisuje się w ukształtowanie terenu.
Minimalistyczny pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. To projekt Pawła Grobelnego
Dwustumetrowy pomost widokowy to drugi etap zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego. Paweł Grobelny w umiejętny sposób łączy naturę z architekturą.
Mikrokamienica w Krakowie od BXB studio - jeden budynek, trzy warianty
Na małej, wąskiej, ciasnej działce przy ulicy Twardowskiego w Krakowie powstała Mikrokamienica. Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, otrzymał za nią Nagrodę Roku SARP 2023. Ten niewielki budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy równej 70 m kw., w zależności od potrzeb może pełnić różne funkcje.
Niedaleko Drawska Pomorskiego stoi spichlerz zaprojektowany przez Waltera Gropiusa
We wsi Jankowo na Pomorzu, niedaleko Drawska Pomorskiego, zobaczyć można realizację Waltera Gropiusa - wybitnego architekta i założyciela Bauhausu. Oryginalny spichlerz to jedyna budowla Gropiusa na tym terenie, która przetrwała w niezmienionym stanie.
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju wzniesiona w latach 1969–1971 jest kontynuacją polskich dokonań przedwojennego modernizmu. Po ostatnim remoncie częściowo zatraciła cechy stylu.
Dom Wolin - Brda w nowym wydaniu
Dom Wolin to niewielki domek letniskowy, będący współczesną interpretacją popularnego w czasach PRL domku "Brda". Projekt powstał w pracowni Pankowska & Rohrhofer.
Maurzyce - most Stefana Bryły. To pierwszy na świecie spawany most drogowy
Pierwszy na świecie most drogowy spawany znajduje się w miejscowości Maurzyce w gminie Zduny. Powstał w 1929 roku, według projektu inż. Stefana Bryły. Spina brzegi rzeki Słudwi.
Dworzec Metropolitarny w Lublinie oficjalnie otwarty
Dworzec Metropolitarny w Lublinie został oficjalnie otwarty 12 stycznia 2024 roku, Jest jednym z najbardziej ekologicznych i najoryginalniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Drapacz Chmur w Katowicach. Gdy powstawał, był jednym z najwyższych budynków w Europie
Wieżowce pojawiły się w USA już pod koniec XIX wieku. W Polsce w górę wystrzeliły dopiero w latach 20. XX wieku. Największy boom budowlany przeżywał Górny Śląsk, który po przyłączeniu potrzebował nowej stolicy regionu. Wybór padł na Katowice. Tamtejszy "Drapacz Chmur" miał przerosnąć wszystko, co do tej pory było w kraju.
Sanatorium Metalowiec w Muszynie zmieni swoje oblicze. Tak będzie wyglądać dzięki Grupie Arche
Sanatorium Metalowiec w Muszynie-Złockiem odzyska dawny blask. Prace przy rewitalizacji i przebudowie prowadzi Grupa Arche. Odnowiony Metalowiec będzie nowoczesny, ale zachowa modernistyczny charakter.
Krzyż na Giewoncie. Kiedy powstał? Kto go postawił? Jaka jest jego historia?
Metalowy krzyż na Giewoncie jest jednym z symboli polskich Tatr. Stanął na szczycie Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.) 19 sierpnia 1901 roku. Operacja przetransportowania i zamontowania metalowych elementów była prawdziwym wyzwaniem.
Milestone Wrocław Fabryczna od Kuryłowicz & Associates. Akademik na nowo
Niedawno oddany do użytku Milesone Wrocław Fabryczna to projekt pracowni Kuryłowicz & Associates. Architekci zredefiniowali standardy projektowania apartamentów studenckich.
Kolorowa Biblioteka "Nowy Horyzont" w Kraśniku z nagrodą German Design Award 2024. To projekt GK-Atelier
Biblioteka Miejska "Nowy Horyzont" w Kraśniku otrzymała nagrodę w konkursie German Design Award 2024 w kategorii Excellent Architecture – Interior Architecture, organizowanym przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Projekt modernizacji wnętrz opracowali Grzegorz Kłoda (GK-Atelier) oraz Justyna Baran. Inspiracją dla tego wyjątkowego miejsca była idea "trzeciego miejsca" oraz nowoczesne kawiarnia.
Ruszyła modernizacja warszawskiej Skry
Ruszyła modernizacja terenu ośrodka sportowego Skra. Na plac budowy boiska treningowego wjechały koparki.
Dworzec w Kołobrzegu po przebudowie. Dawny wygląd odzyskała wieża zegarowa. Powrócono też do oryginalnej kolorystyki
Niedawno zakończono remont dworca kolejowego w Kołobrzegu. Pochodzący z 1904 roku obiekt odzyskał wiele historycznych detali, a wnętrza stały się bardziej komfortowe.
Pomnik ziemniaka - atrakcja Biesiekierza od 1983 roku
W niewielkiej wsi Biesiekierz, niedaleko Koszalina, stoi jeden z najbardziej nietypowych pomników w Polsce. 9-metrowy monument stanął w 1983 roku przed Stacją Hodowli Roślin.
Patria w Krynicy-Zdroju - perła polskiego modernizmu projektu Bohdana Pniewskiego. Właścicielem był Jan Kiepura
Zaprojektowana przez Bohdana Pniewskiego Patria w Krynicy-Zdroju, była luksusowym pensjonatem należącym do słynnego tenora Jana Kiepurę. Przedwojenny budynek, dziś mieszczący sanatorium, nadal zachwyca prostą, wysmakowaną modernistyczną bryłą i wnętrzami, pamiętającymi ślady dawnej świetności.
Dune House od Mobius Architekci. Luksusowy dom nad Narwią
Dune House, willa zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, została laureatem prestiżowej nagrody European Property Awards. Zwyciężyła w kategorii Architecture Single Residence. Zaglądamy do tego niezwykłego domu
Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar
To nie jest skansenowa architektura. Kuba Tomaszczyk z pracowni Studio Onu zaprojektował dom mocno osadzony w tradycji regionu, który łączy tradycję z nowoczesnością. Dom Las, który stanął na kaszubskiej działce dziadka architekta, zachwyca umiarem, prostotą i wieloma przemyślanymi detalami.
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Otwarte w 1964 roku Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu, jest jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów w Polsce. Modernistyczna bryła stoi niemal na plaży.
Zabytkowy dworzec w Płochocinie już po remoncie
Niedawno zakończono prace renowacyjne budynku dworca w Płochocinie (woj. Mazowieckie). Wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków obiekt z 1953 roku to połączenie przedwojennej szkoły projektowania z architekturą socrealizmu.
Warszawskie biuro banku SEB nagrodzone w konkursie Global Architecture & Design Awards 2023
Zaprojektowana i zrealizowana przez Colliers Define przestrzeń doceniona została w kategorii Interiors Workplace, jako doskonały przykład harmonijnego połączenia jakości, naturalnych materiałów i innowacji. Warszawskie biuro banku SEB w Fabryce Norblina otrzymało trzecią nagrodę.
Dobrze odrodzony, czyli przebudowa przedwojennego domu na Żoliborzu Oficerskim
Przedwojenna część bliźniaka na Żoliborzu Oficerskim w Warszawie dostała nowe życie. Za projekt koncepcji jego przebudowy odpowiada arch. Paweł Lis z pracowni Paweł Lis Architekci.
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Dom Turysty w Augustowie (dziś funkcjonujący jako Zajazd Hetman) to nieco zapomniana perła polskiego modernizmu. Jego autor - Maciej Nowicki jest porównywany do Le Corbusiera i Franka Lloyda Wrighta. Przypominamy jedną z pierwszych realizacji wybitnego architekta
Kalbornia Mazury - kompleks 35 domów od Boris Kudlička with Partners
W Kalborni, na granicy otuliny Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, powstaje kompleks Kalbornia Mazury. Architekci z pracowni Boris Kudlička with Partners zaprojektowali 35 nowoczesnych domów usytuowanych na prywatnych działkach,
Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń
Zakończyła się modernizacja warszawskiego Pola Mokotowskiego. Projekt przebudowy parku wykonała pracownia WXCA. Pole Mokotowskie po metamorfozie prezentuje się świetnie!
Rewitalizacja kompleksu biurowego Diuna na warszawskim Mokotowie. Ogólnodostępny park zamiast betonowego parkingu
Dobiegły końca najważniejsze prace modernizacyjne kompleksu biurowego Diuna (dawniej Marynarska Business Park) na warszawskim Mokotowie. Zmodernizowano wewnętrzne części wspólne biurowca i przebudowano zewnętrzne otoczenie.
Dworzec Gdańsk Wrzeszcz już otwaty. Powstała nowoczesna bryła z zielonym dachem
Pod koniec listopada, po trwającym niemal dwa lata remoncie, oddano do użytku nowy dworzec PKP Gdańsk Wrzeszcz. Architekci z pracowni TPF zaprojektowali nowoczesny obiekt z zielonym dachem.
Falowiec w Gdańsku - najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce
Falowiec przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku to najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce. 11-piętrowy budynek powstawał w latach 1970-1973. Co warto o nim wiedzieć?
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Na osiedlu Przyczółek Grochowski w dzielnicy Praga Południe w Warszawie stoi tylko jeden blok. Ale za to jaki! Zajmuje cały kwartał o powierzchni 11,2 ha. To unikatowe osiedle Oskara i Zofii Hansenów.