polska architektura
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
Mozaika w Kowarach, od końca lat 70. zdobi jedną ze ścian hali dawnej Fabryki Dywanów. Bajecznie kolorowy, olbrzymi dywan z ponad 169 tys. kolorowych kafelków to prawdziwe dzieło sztuki.
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego
Dobiega końca przebudowa Sanatorium Milicyjnego w Nałęczowie. Grupa Arche przekształca je w obiekt hotelowo-uzdrowiskowy, który stanie się największym hotelem na Lubelszczyźnie.
Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach. Prosta, skromna, doceniana bryła
Ograniczony budżet to wyzwanie, z którym często mierzą się architekci w swojej pracy. Możemy jednak znaleźć budynki, które powstały przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, a urzekające estetyką i świetnie spełniające swoją funkcję. Przedstawiamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii „budynek niemieszkalny nowy” – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (CAL), za którego projektem stoją architekci Anna Rottau i Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Biblioteka na warszawskiej Białołęce z pozwoleniem na użytkowanie. To budynek z drewnianych prefabrykatów
Nowa biblioteka publiczna zlokalizowana przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce otrzymała oficjalne pozwolenie na użytkowanie. Ten pełen przyjaznych środowisku rozwiązań obiekt powstał w zaledwie 6 miesięcy
Luksusowa willa w Broniszach pod Warszawą. To projekt pracowni Exterio
W podwarszawskich Broniszach powstał luksusowy dom dla małżeństwa z dziećmi. Willę o powierzchni użytkowej 374 m kw. z zewnętrznym basenem w ogrodzie, zaprojektowała pracownia Exterio współtworząca Grupę Hola.
Dawny hotel Forum, dziś Novotel Warszawa Centrum, skończył 50 lat. Był powiewem zachodniego świata
Otwarty 25 stycznia 1974 roku hotel Forum w Warszawie (dziś Novotel Warszawa Centrum) był drugim budynkiem w powojennej Warszawie (po Pałacu Kultury i Nauki), który przekroczył wysokość 100 m i synonimem zachodniego luksusu.
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Kopulaki w Warszawie to intrygujące, oryginalne domy jednorodzinne przy ul. Ustrzyckiej. Wzniesione w latach 60. XX wieku miały być odpowiedzią na obowiązujące w PRLu normatywy.
Grano Hotel Solmarina w Gdańsku już otwarty. Jest dominantą kompleksu Solmarina
W Gdańsku otwarto czterogwiazdkowy Grano Hotel Solmarina. Oryginalny wygląd zawdzięcza elewacji, przypominającej rozpostarty na 11 kondygnacji żagiel. Hotel stanowi dominantę kompleksu Sol Marina, na który składają się apartamentowce połączone z mariną.
Kompleks biurowy Brain Park w Krakowie z pozwoleniem na użytkowanie. To projekt Baumschlager Eberle Architekci Kraków
Zakończyła się budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Brain Park, najnowszej inwestycji Echo Investment w centrum Krakowa. To pierwszy w mieście projekt biurowy z certyfikatem WiredScore Platinum.
Dwie połączone stodoły na Kujawach. Dom na wąskiej działce od Exterio
Na wąskiej działce nad jeziorem na Kujawach stanął budynek w formie dwóch połączonych stodół. Projekt powstał w warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. Dom idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz i łączy nowoczesności z tradycją wiejskich zabudowań gospodarczych. Jest też w pełni ekologiczny.
Dom Narożny w Łaziskach Górnych. Oryginalna bryła projektu GIGAarchitekci
Dom Narożny w Łaziskach Górnych, zaprojektowany przez pracownię GIGAarchitekci to parterowy dom na planie trójkąta prostokątnego ze ściętymi dwoma narożnikami. Idealnie wpisuje się w ukształtowanie terenu.
Minimalistyczny pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. To projekt Pawła Grobelnego
Dwustumetrowy pomost widokowy to drugi etap zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego. Paweł Grobelny w umiejętny sposób łączy naturę z architekturą.
Mikrokamienica w Krakowie od BXB studio - jeden budynek, trzy warianty
Na małej, wąskiej, ciasnej działce przy ulicy Twardowskiego w Krakowie powstała Mikrokamienica. Bogusław Barnaś, założyciel BXB studio, otrzymał za nią Nagrodę Roku SARP 2023. Ten niewielki budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy równej 70 m kw., w zależności od potrzeb może pełnić różne funkcje.
Niedaleko Drawska Pomorskiego stoi spichlerz zaprojektowany przez Waltera Gropiusa
We wsi Jankowo na Pomorzu, niedaleko Drawska Pomorskiego, zobaczyć można realizację Waltera Gropiusa - wybitnego architekta i założyciela Bauhausu. Oryginalny spichlerz to jedyna budowla Gropiusa na tym terenie, która przetrwała w niezmienionym stanie.
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju wzniesiona w latach 1969–1971 jest kontynuacją polskich dokonań przedwojennego modernizmu. Po ostatnim remoncie częściowo zatraciła cechy stylu.
Dom Wolin - Brda w nowym wydaniu
Dom Wolin to niewielki domek letniskowy, będący współczesną interpretacją popularnego w czasach PRL domku "Brda". Projekt powstał w pracowni Pankowska & Rohrhofer.
Dworzec Metropolitarny w Lublinie oficjalnie otwarty
Dworzec Metropolitarny w Lublinie został oficjalnie otwarty 12 stycznia 2024 roku, Jest jednym z najbardziej ekologicznych i najoryginalniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Drapacz Chmur w Katowicach. Gdy powstawał, był jednym z najwyższych budynków w Europie
Wieżowce pojawiły się w USA już pod koniec XIX wieku. W Polsce w górę wystrzeliły dopiero w latach 20. XX wieku. Największy boom budowlany przeżywał Górny Śląsk, który po przyłączeniu potrzebował nowej stolicy regionu. Wybór padł na Katowice. Tamtejszy "Drapacz Chmur" miał przerosnąć wszystko, co do tej pory było w kraju.
Sanatorium Metalowiec w Muszynie zmieni swoje oblicze. Tak będzie wyglądać dzięki Grupie Arche
Sanatorium Metalowiec w Muszynie-Złockiem odzyska dawny blask. Prace przy rewitalizacji i przebudowie prowadzi Grupa Arche. Odnowiony Metalowiec będzie nowoczesny, ale zachowa modernistyczny charakter.
Krzyż na Giewoncie. Kiedy powstał? Kto go postawił? Jaka jest jego historia?
Metalowy krzyż na Giewoncie jest jednym z symboli polskich Tatr. Stanął na szczycie Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.) 19 sierpnia 1901 roku. Operacja przetransportowania i zamontowania metalowych elementów była prawdziwym wyzwaniem.
Milestone Wrocław Fabryczna od Kuryłowicz & Associates. Akademik na nowo
Niedawno oddany do użytku Milesone Wrocław Fabryczna to projekt pracowni Kuryłowicz & Associates. Architekci zredefiniowali standardy projektowania apartamentów studenckich.
Kolorowa Biblioteka "Nowy Horyzont" w Kraśniku z nagrodą German Design Award 2024. To projekt GK-Atelier
Biblioteka Miejska "Nowy Horyzont" w Kraśniku otrzymała nagrodę w konkursie German Design Award 2024 w kategorii Excellent Architecture – Interior Architecture, organizowanym przez Niemiecką Radę Wzornictwa. Projekt modernizacji wnętrz opracowali Grzegorz Kłoda (GK-Atelier) oraz Justyna Baran. Inspiracją dla tego wyjątkowego miejsca była idea "trzeciego miejsca" oraz nowoczesne kawiarnia.
Ruszyła modernizacja warszawskiej Skry
Ruszyła modernizacja terenu ośrodka sportowego Skra. Na plac budowy boiska treningowego wjechały koparki.
Dworzec w Kołobrzegu po przebudowie. Dawny wygląd odzyskała wieża zegarowa. Powrócono też do oryginalnej kolorystyki
Niedawno zakończono remont dworca kolejowego w Kołobrzegu. Pochodzący z 1904 roku obiekt odzyskał wiele historycznych detali, a wnętrza stały się bardziej komfortowe.
Pomnik ziemniaka - atrakcja Biesiekierza od 1983 roku
W niewielkiej wsi Biesiekierz, niedaleko Koszalina, stoi jeden z najbardziej nietypowych pomników w Polsce. 9-metrowy monument stanął w 1983 roku przed Stacją Hodowli Roślin.
Patria w Krynicy-Zdroju - perła polskiego modernizmu projektu Bohdana Pniewskiego. Właścicielem był Jan Kiepura
Zaprojektowana przez Bohdana Pniewskiego Patria w Krynicy-Zdroju, była luksusowym pensjonatem należącym do słynnego tenora Jana Kiepurę. Przedwojenny budynek, dziś mieszczący sanatorium, nadal zachwyca prostą, wysmakowaną modernistyczną bryłą i wnętrzami, pamiętającymi ślady dawnej świetności.
Dune House od Mobius Architekci. Luksusowy dom nad Narwią
Dune House, willa zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci, została laureatem prestiżowej nagrody European Property Awards. Zwyciężyła w kategorii Architecture Single Residence. Zaglądamy do tego niezwykłego domu
Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar
To nie jest skansenowa architektura. Kuba Tomaszczyk z pracowni Studio Onu zaprojektował dom mocno osadzony w tradycji regionu, który łączy tradycję z nowoczesnością. Dom Las, który stanął na kaszubskiej działce dziadka architekta, zachwyca umiarem, prostotą i wieloma przemyślanymi detalami.
Zabytkowy dworzec w Płochocinie już po remoncie
Niedawno zakończono prace renowacyjne budynku dworca w Płochocinie (woj. Mazowieckie). Wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków obiekt z 1953 roku to połączenie przedwojennej szkoły projektowania z architekturą socrealizmu.
Warszawskie biuro banku SEB nagrodzone w konkursie Global Architecture & Design Awards 2023
Zaprojektowana i zrealizowana przez Colliers Define przestrzeń doceniona została w kategorii Interiors Workplace, jako doskonały przykład harmonijnego połączenia jakości, naturalnych materiałów i innowacji. Warszawskie biuro banku SEB w Fabryce Norblina otrzymało trzecią nagrodę.