Przedszkole w technologii modułowej w Potęgowie
W miejscowości Potęgowo, znajdującej się w powiecie słupskim, powstała nowoczesna placówka edukacyjna, mogąca przyjąć 125 dzieci. Budynek ten, wykorzystujący technologię modułową, składa się z trzyoddziałowego przedszkola oraz dwuoddziałowego żłobka. Realizacja tego projektu odbyła się w ramach systemu "Zaprojektuj i wybuduj". Za projekt i wykonanie inwestycji odpowiadała firma EKOINBUD z Gdańska.
Funkcjonalny podział wnętrz
Budynek o jednym poziomie, wysokości 3 metrów i całkowitej powierzchni użytkowej nieco poniżej 1200 metrów kwadratowych, został w pełni zbudowany z wykorzystaniem prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co gwarantuje wysoką efektywność energetyczną oraz zdrową atmosferę wewnątrz.
W budynku łącznie zostało zaaranżowanych 57 pomieszczeń, wliczając w to trzy przedszkolne sale oraz dwie żłobkowe z toaletami, wielofunkcyjną salę, gabinet dyrektora, miejsca do relaksu i higieny osobistej, kuchnię, miejsce do mycia naczyń oraz pomieszczenia techniczne. Dodatkowo, w celu obniżenia kosztów eksploatacji, zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW na terenie projektu. Równocześnie budynek jest zasilany ciepłem z miejskiego źródła, wykorzystującego ekologiczną biomasę.
Zarówno przedszkole modułowe, jak i żłobek modułowy zostały zrealizowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Całkowity zakres wykonanych przez nas prac obejmował więc nie tylko wykonanie budynku wraz z uzbrojeniem, ale też opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej, uzyskanie kompletu uzgodnień, pozwolenia na budowę, na użytkowanie budynku oraz kompleksowe zagospodarowanie okolicznego terenu. Placówka została zaprojektowana w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, która w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia jego konstrukcji i ograniczyła zastosowanie tzw. prac mokrych, znacznie wydłużających realizację inwestycji.
Zagospodarowanie terenu
Na terenie placówki przewidziano plac zabaw dla dzieci, ścieżki piesze z dodatkowymi elementami takimi jak ławki, kosze i stojaki na rowery, oraz udogodnienia parkingowe jako część projektu zagospodarowania terenów zewnętrznych. Ponadto, obszar zielony został odpowiednio urządzony, obejmując dwa duże ogrody deszczowe, które mają zdolność zatrzymywania nadmiaru wody podczas obfitych opadów deszczu.
Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu. Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie w przypadku budynków, w których na co dzień przebywają dzieci.
Ponadto zdecydowaliśmy się na zastosowane rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o prace zewnętrze - teren wokół obiektu wymagał od nas nieco bardziej skomplikowanych prac ziemnych, polegających na zniwelowaniu terenu i dostosowaniu go do specyficznych wymogów, które muszą spełniać place zabaw.
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością