Przełomowa technologia w projekcie Willa Wesoła

Będzie to pierwszy dom na świecie łączący w tak nowatorski sposób tradycyjne budownictwo podhalańskie z nowoczesnymi technologiami XXI w.
Willa Wesoła powstająca u wylotu Doliny Strążyskiej to projekt, który autorzy z pracowni Karpiel Steindel Architektura kreślą z wielkim rozmachem. Przeszklenia sięgają tam wierzchołków okolicznych smreków. Willę zdefiniują bardzo duże okna i otwarte przestrzenie. Skala inwestycji ma przewyższyć wszystkie realizowane dotychczas budynki drewniane w naszym kraju. Architekci przyznają, że największym wyzwaniem jest osiadanie domu, ponieważ elementy poziome, w przeciwieństwie do pionowych, osiadają przez pewien czas po zakończeniu budowy.
W projekcie przewidujemy bardzo precyzyjnie – na podstawie doświadczenia górali i obliczeń symulacji komputerowych – w jakim stopniu dom osiądzie w ciągu dwóch kolejnych lat. Pozostawimy odpowiednie rezerwy, aby wszystkie elementy po jakimś czasie bezpiecznie się spotkały.
Olbrzymie rozpiętości pomieszczeń i okien wymagają zastosowania konstrukcji stalowego kosza. Na tej konstrukcji cieśle wybudują dom z drewna, a precyzyjnej - obudują stalowy „kosz” drewnem i szkłem. Co kluczowe - z uwzględnieniem dystansów na śrubach.
Będziemy je co kilka miesięcy dokręcać, by drewniana konstrukcja w końcu osiadła na stali. Wymaga ona niezwykłej precyzji. Na tej konstrukcji będzie można się doktoryzować!
Willa Wesoła będzie niespotykanym dotychczas mariażem nowoczesnych technologii z tradycją. Szkło, stal, drewno i kamień zespolą się w jedną całość, tworząc unikalną budowlę, pozbawioną ograniczeń i kompromisów. Ten projekt to spełnienie naszych marzeń o zaprezentowaniu wspaniałych umiejętności podhalańskich rzemieślników, cieśli i kamieniarzy.







- Więcej o:
Polska artystka tworzy jedną z największych szklanych instalacji w Dubaju. Spektakularny projekt Edyty Barańskiej dla Dubai Mall
Wykład Philippe’a Rahma "Architektura klimatyczna" w MOCAK-u
Skandynawskie brzmienie w Saski Crescent – nowe, wielofunkcyjne biuro GN Polska zaprojektowane przez BIT CREATIVE
W Warszawie powstało pierwsze w Europie modularne biuro
Sektor budowlany coraz bardziej zanieczyszcza środowisko. WBCSD i Arup przedstawiają plan działań, który może to zmienić
Światło, komfort i zrównoważony design – ponadczasowa perspektywa dla wnętrz
Gdańsk: porządkują teren dawnej "Blaszanki" pod nową inwestycję
Gdańsk: Pixel XL – nowy format rozrywki w Olivia Centre. Kilkanaście sal z różnorodnymi wyzwaniami