Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak zmienią się park i szklarnie Urlicha przy CH Wola Park. Ruszają prace konserwatorskie

Mat. prasowe/red. WG

Teren w sąsiedztwie centrum handlowego Wola Park ma przejść metamorfozę. Koncepcję zagospodarowania, na którą składa się odrestaurowanie parku i zabytkowych szklarni, opracowała warszawska pracownia WXCA. Szklarnie mają stać się przestrzenią odpoczynku, rekreacji, edukacji i spotkań z kulturą.

Główna aleja Ogrodów Urlicha na terenie centrum handlowego Wola Park. Proj. WXCA
Główna aleja Ogrodów Urlicha na terenie centrum handlowego Wola Park. Proj. WXCA
Wiz. mat. WXCA

Niemal rok temu pokazywaliśmy Wam projekt rewitalizacji terenu i szklarni Ogrodów Urlicha przez centrum handlowym Wola Park w Warszawie, przygotowany przez architektów z pracowni WXCA. Artykuł przeczytacie tu>>

Dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Ingka Centres (właściciel terenu) rozpoczyna prace konserwatorskie na terenie dawnych Szklarni Ulricha.

Plany rewitalizacji i rozbudowy Ogrodów Ulricha prowadzimy od 2016 roku. Jest to długi i fascynujący proces ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca. Wszelkie znaleziska zostaną udokumentowane i przekazane konserwatorowi zabytków. Będziemy o nich informować na bieżąco na naszej docelowej stronie internetowej

mówi Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres
Makieta Ogrodów Urlicha
Makieta Ogrodów Urlicha
Mat. WXCA

Już wiosną 2022 roku Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Pełna zieleni przestrzeń, w której innowacyjność przeplata się z historią. Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce.

Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich - historia

Jan Bogumił Urlich był ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. W 1805 roku założył przy ul. Ceglanej w Warszawie (obecna ul. Pereca) własny ogród z rzadkimi warzywami i owocami. Przedsiębiorstwo pod nazwą "Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich" funkcjonowało tu do 1876 roku, do czasu aż Jan Krystian Urlich (syn Jana Bogumiła) kupił ziemię we wsi Górce (tu, gdzie dziś znajduje się centrum handlowe Wola Park). Powstał tam zakład ze szkółkami, szklarniami i ogrodem pokazowym. Po II wojnie światowej tereny należące do spółki znacjonalizowano, a po śmierci ostatniej właścicielki w 1858 roku spółka została upaństwowiona. Przestała istnieć w 2000 roku. W 2002 roku otwarto centrum Handlowe Wola Park. Na terenie parku pokazowego (wpisanego w 1976 roku do rejesteru zabytków) pojawiły się ścieżki i ławki, odnowiono także pomnik Krystiana Ulricha, który ponownie stanął na terenie parku. Wyremontowano wpisaną do rejestru zabytku w 2001 roku willę Ulricha.

Bar w Ogrodach Urlicha. Proj. WXCA
Bar w Ogrodach Urlicha. Proj. WXCA
Wiz. mat. WXCA

Ogrody Urlicha - co się zmieni?

Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. Szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną historyczne elementy - ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Szklarnie zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów.

Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat, kiedy rodzina Ulrichów i pracownicy Ogrodów spędzali tu swój czas. Willa Ulricha po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny stanie się ciekawym punktem na gastronomicznej mapie Warszawy.

W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste, już dzisiaj odwiedzane przez okolicznych mieszkańców Woli i Bemowa.

Ogrody Urlicha - projekt

Koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha, na którą składa się odrestaurowanie terenów parkowych i zabytkowych szklarni, opracowała warszawska pracownia WXCA. Zabytkowy park w zachodniej części z najcenniejszymi przyrodniczo okazami drzew zostanie zachowany w niemal niezmienionej formie, a jego odnowienie sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury. Natomiast nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą.

Ogrody Urlicha. Proj. WXCA
Ogrody Urlicha. Proj. WXCA
Wiz. WXCA

Chcieliśmy przywrócić łączność kompozycyjną obydwu chronionych obszarów – parków historycznego i powojennego. Pierwotnie mieliśmy do czynienia z jednorodnym zabytkiem i do tej spójności nawiązywaliśmy, projektując teren Ogrodów Ulricha

wyjaśnia Monika Lemańska z WXCA, współautorka projektu.

Rozpoczęcie prac budowlanych nad nową odsłoną tego terenu planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak zmienią się park i szklarnie Urlicha przy CH Wola Park. Ruszają prace konserwatorskie