Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak zmienią się Ogrody Urlicha przed CH Wola Park. Projekt rewitalizacji terenu i szklarni przygotowała pracownia WXCA

Redakcja Pressland/WG/mat. prasowe

Teren przed warszawskim centrum handlowym Wola Park czeka metamorfoza. W dawnych szklarniach Zakładów Ogrodniczych C. Urlich powstaną restauracje i kawiarnie. Park zostanie powiększony i pojawią się w nim przyjazne środowisku rozwiązania. Projekt przygotowali architekci z warszawskiej pracowni WXCA.

Projekt rewitalizacji szklarni przed centrum handlowym Wola Park
Projekt rewitalizacji szklarni przed centrum handlowym Wola Park
Mat. WXCA

Ogrody Urlicha na warszawskiej Woli to teren należący do INGKA Centres - właściciela centrum handlowego Wola Park. Znajdują się tu park, willa Uricha oraz szklarnie, których historia sięga XIX wieku. Co ciekawe, była to pierwsza w Warszawie żelazna szklarnia przeznaczona do uprawy ananasów.

Od egzotycznych owoców do centrum handlowego

Jan Bogumił Urlich (ogrodnik Ogrodu Saskiego) w 1805 roku założył przy ul. Ceglanej w Warszawie (obecna ul. Pereca) własny ogród z rzadkimi warzywami i owocami. Z czasem Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich wyspecjalizowały się w hodowli egzotycznych roślin i drzew. W 1876 roku Jan Krystian Urlich (syn Jana Bogumiła) kupił ziemię we wsi Górce. Przeniósł tam zakład, tworząc wzorcową firmę ogrodniczą ze szkółkami, szklarniami i ogrodem pokazowym. W 1945 roku należące do spółki tereny zostały znacjonalizowane. Po śmierci ostatniej właścicielki w 1958 roku, spółka została upaństwowiona, a w 2000 roku przestała istnieć.

W 1976 r. do rejestru zabytków wpisano dawny park pokazowy, a w 2001 r. – szklarnie i willę Urlicha. Centrum handlowe Wola Park otwarto w 2002 roku. Dawny park pokazowy został otwarty dla mieszkańców. Pojawiły się ścieżki i ławki, odnowiono także pomnik Krystiana Ulricha, który ponownie stanął na terenie parku. Wyremontowano szklarnie i willę.

Niestety, o ile park tętnił życiem, o tyle na szklarnie i zabytkową willę wciąż nie było pomysłu. Już wkrótce tereny te czeka metamorfoza. Po otrzymaniu pozwolenia konserwatora zabytków rozpocznie się proces przywracania Ogrodom Ulricha ich dawnego blasku. Firma INGKA Centres, właściciel centrum handlowego Wola Park chce stworzyć miejsce, które – uwzględniając wyniki konsultacji społecznych – będzie wpisywało się w potrzeby całych rodzin, oferując przestrzeń przeznaczoną na spotkania, handel i gastronomię. Autorem projektu rewitalizacji terenu przed centrum handlowym Wola Park i szklarni jest warszawska pracownia WXCA.

Główna aleja przez centrum handlowym Wola Park. Proj. WXCA
Główna aleja przez centrum handlowym Wola Park. Proj. WXCA
Mat. WXCA

Poprzez rewitalizację Ogrodów Ulricha rozszerzymy ogólnodostępną przestrzeń publiczną, oddając do dyspozycji gości klimatyczne, atrakcyjne i angażujące centrum życia społeczności. Przygotowanie projektu, przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz uzgodnienia zakresu prac z konserwatorem zabytków zajmą wiele miesięcy, ale efektem tego procesu będzie miejsce, które – choć zachowa historyczny charakter oryginału – będzie także na wskroś nowoczesne

podkreśla Anna Bożenko, dyrektor Wola Park.

Według planów rewitalizacja potrwa 2 lata. W oczekiwaniu na rozpoczęcie prac, po uzgodnieniu z konserwatorem, postawione zostało tymczasowe zadaszenie reliktów Szklarni, wymieniono także ogrodzenie ochronne terenu budowy. Główną funkcją zadaszenia jest ochrona zabytkowych elementów konstrukcyjnych przed niekorzystnym wpływem pogody. Natomiast na elementach nowego ogrodzenia widnieją grafiki, dzięki którym można odświeżyć sobie historię zabytkowego terenu i obiektu oraz rodziny Ulrichów, jak również zobaczyć wizualizację koncepcji architektonicznej projektu.

Jak zmieni się park przy Wola Parku?

Przekształcenie parku polegać będzie między innymi na powiększeniu jego obszaru, co nastąpi poprzez rozwinięcie pasów zieleni na teren placu rozdzielającego dwie części parku. Wschodnia część parku będzie poddana znacznej przebudowie, zmierzającej do uczynienia go przestrzenią przyrodniczą, oferującą ciekawe doznania zmysłowe z włączeniem elementów edukacji i zabawy.
Istniejący na terenie parku system oświetlenia zostanie wymieniony na energooszczędny, z uzupełnieniem o dekoracyjne podświetlenie zieleni. Sieć kanalizacji zostanie zmodernizowana, a zaoszczędzona dzięki temu woda zostanie wykorzystana do podlewania roślin. Plany przewidują także uzupełniające nasadzenia, wymianę i dodanie elementów małej architektury (siedziska, kosze na śmieci) oraz altany ogrodowej.

Szklarnie przed Wola Parkiem - gastronomia i miejsce dla rodzin

Szklarnie składają się z dwóch części nadziemnych połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Dobudowane do nich charakterystyczne ceglane kominy wraz z podstawą stanowią relikt dawnych kotłowni grzewczych. Celem odbudowy szklarni jest przywrócenie ich do życia, budynki te bowiem były nieużytkowane od wielu lat. Szklarnia zachodnia zostanie przystosowana do celów gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), natomiast szklarnia wschodnia będzie przestrzenią przeznaczoną dla rodzin z dziećmi do spędzania wspólnego czasu, uzupełnioną o mniejsze formaty handlowe i gastronomiczne

Plany przewidują odtworzenie bryły budynków szklarni, zachowanie kierunku i spadków dachów przy jednoczesnym ich podniesieniu w poziomie parteru do poz. ok. 7 metrów n.p.t. Odtworzone zostaną detale białej ślusarki i przeszkleń podpartych wzmocnioną konstrukcją w szkielecie stalowym. Istniejące pomieszczenia podziemne zostaną zachowane oraz rozbudowane o nową część techniczną

wyjaśnia Monika Lemańska, współautorka projektu z WXCA.

O tym, jak kiedyś wyglądały Ogrody Ulricha i jak będą wyglądać po rewitalizacji, można się dowiedzieć w ogólnodostępnym punkcie informacyjnym, usytuowanym wzdłuż pasażu prowadzącego od ul. Górczewskiej do wejścia do CH Wola Park. Znajduje się w nim zarówno ekspozycja prezentująca historię Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich oraz samej rodziny Ulrichów, jak i elementy prezentujące proces pracy nad projektem przebudowy, wizualizacje oraz makieta projektowanej inwestycji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tak zmienią się Ogrody Urlicha przed CH Wola Park. Projekt rewitalizacji terenu i szklarni przygotowała pracownia WXCA