Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Targowisko w Ghanie. Zaprojektowała je Magdalena Górecka we współpracy z lokalną społecznością

mat. architektów/red. WG

W niewielkim, półpustynnym miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie powstało wyjątkowe targowisko. Nawiązujący do rodzimej architektury miejski targ powstał we współpracy z lokalnymi specjalistami

Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie.
Targowisko w miasteczku Guabuliga w północnej Ghanie.
Fot. Toms Kampars

Targowisko w północnej Ghanie

Guabuliga, to niewielkie, półpustynne miasteczko na północy Ghany. W oparciu o analizy przestrzenne, społeczne i kulturowe miejsc wymiany towarów powstało tu targowisko, przyciągające tłumy handlujących i kupujących z całego rejonu. Głównym architektem nadzorującym (i jednym z trzech projektantów) była Magdalena Górecka.

Targowisko jest kolejnym etapem programu rozwoju Guabuligi, który jest systematycznie wdrażany w życie przez wodza i radę starszych od 2016 roku. Miejski targ uzupełnia istniejący wcześniej plan miejscowy, który wyznacza “Greenbelt”, czyli obszerny pas rozmaitej zieleni, wiodący przez wcześniej opustoszałe centrum miasteczka.

Targ zaprojektowano przy współpracy z lokalną społecznością. Projekt poprzedzony był licznymi spotkaniami z mieszkańcami, którzy narzekali na brak wody, miejsc zacienionych, publicznych sanitariatów i miejsc spotkań w dni nietargowe. Dla Magdaleny Góreckiej i zespołu [applied] Foreign Affairs, ważne było stworzenie miejsca, które oprócz zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego, zapewni zielone przestrzenie, które wraz z nowym źródłem wody, stworzą optymalną wilgotność powietrza, cień i "znośną" temperaturę dla dziesiątek handlarzy z całego kraju.

Targowisko w Ghanie - architektura

Targowisko składa się z trzech modułów. Każdy z nich pełni funkcję handlową, a dodatkowo w jednym znalazł się sklep, w drugim obszerne siedzisko a w trzecim kran z wodą. To właśnie woda była nieodzownym elementem tego projektu - w suchym sezonie nawilża ona szorstkie powietrzne płynące z Sahary, zapewniając lepsze warunki do pracy i niższą temperaturę powietrza.

Dni targowe w miejscowości Guabuliga odbywają się co trzeci dzień. Tłum sprzedawców i kupujących wypełnia wtedy targowisko w odseparowanym od zurbanizowanych terenów miasteczku. Na platformie pojawiają się różnorodne produkty od lokalnych dostawców. Targ trwa aż do zmierzchu.

Sama bryła targowiska jest nawiązaniem do rodzimej architektury Ghany - geometria bryły wchodzi w dialog z rodzimą architekturą. Swoją formą opowiada historię o szybkim i kontrowersyjnym rozwoju tej części kontynentu. W Sub-saharyjskiej Afryce większość budynków skonstruowana jest z ziemi i gliny, lecz pokryta blachą falistą, często drugiego użytku.Targ swoją geometrią przypomina lokalne altany tzw. "summer huts". Te efe­meryczne instalacje budowane są z drewnianych gałęzi. Tworzą wrażenie dynamicznego i przypadkowego systemu. Kolumny i belki marketu zostały zaprojektowane parametrycznie. Sztuczna inteligencja miała za zadanie obliczyć jak najmniejsza ilość przypadkowo rozstawionych kolumn i belek, o jak najmniejszym przekroju poprzecznym. Naśladowano w ten sposób miejscowy proces budowania przy użyciu nowoczesnego oprogramowania.

mówi Magdalena Górecka.

Również lokalny sklep także nawiązuje swoją bryłą do regionalnych form. Jego konstrukcja rozszerza się ku górze, co pozwala na większy dopływ światła. Jednoczenie eksperymentuje z konstrukcyjnymi możliwościami stożka. Okrągły kształt form tworzy idealne, intymne sytuacje na wieczorne spotkania, gry w karty i plotkowanie.

Targowisko w Ghanie - współpraca z lokalnymi specjalistami

Co ważne, przy projektowaniu i budowie targowisko współpracowano z lokalnymi specjalistami - od architektów po lokalnych rzemieśl­ników. Dzięki warsztatom ślusarskim i murarskim dla zainteresowanych mieszkańców, stworzono nowe miejsca pracy. Budowa miała miejsce w sezonie nie rolniczym, dzięki czemu była dodatkowym źródłem dochodu dla uczestniczących w projekcie mieszkańców wioski.

Kto by przypuszczał, że tak mały obiekt, może tak bardzo zmienić życie społeczne mieszkańców miasteczka!

Magdalena Górecka, Toms Kampars i Chien Hua-Huang - projektanci targowiska w miejscowości Guabuliga
Magdalena Górecka, Toms Kampars i Chien Hua-Huang - projektanci targowiska w miejscowości Guabuliga
Mat. [applied] Foreign Affairs

---

Informacje o projekcie: Regionalny futuryzm targowiska w Ghanie

Lokalizacja: Guabuliga, Północna Ghana
Program: Targ miejski
Powierzchnia całkowita: 634 m2
Realizacja: 2018-2020
Klient/sponsor: NGO Braveaurora, Chief Salifu Mahama Tampurie, Ambasada Austryjacka w Abudży, University of Applied Arts w Wiedniu
Architekci: Magdalena Górecka, Toms Kampars, Chien Hua-Huang
Konsultanci: Juergen Strohmayer, Franz Sam, Karin Raith, Frank Kumah
W ramach projektu [applied] Foreign Affairs - Baerbel Mueller

---

Magdalena Górecka - ukończyła studia inżynierskie na Politechnice Warszawskiej. Obecnie przygot­owuje się do obrony swojego dyplomu magisterskiego na University of Applied Arts w Wiedniu, w studio Cristina Diaz Moreno & Efren Garcia Grinda. Pracuje na uczelni w laboratorium [applied] Foreign Affairs, współprowadząc interdyscy­plinarne badania w Afryce Subsaharyjskiej. [applied] Foreign Affairs działa od 2002 roku pod kierownictwem ass. prof. Baerbel Mueller.

    Więcej o:

Skomentuj:

Targowisko w Ghanie. Zaprojektowała je Magdalena Górecka we współpracy z lokalną społecznością