W Sulminie powstaje Dom na bazie. To tradycyjna wiejska chata w nowoczesnym wydaniu
Dom na bazie konstrukcją nawiązuje do tradycyjnego polskiego budownictwa zagrodowego o kamiennej podstawie, a oszczędność formy to ukłon w kierunku otaczającej go natury.
Dom na bazie: świat narysowany
Koncepcja domu czerpiącego z archetypu polskiej, wiejskiej chaty, powstała w 2016 roku, ale wówczas nie doczekała się realizacji. Jednak architekt Marek Frania nie porzucił myśli o jego stworzeniu. Jego dom, choć powstał tylko na papierze, to współczesna drewniana konstrukcja stojąca na kamiennej podstawie, pokryta dachem ze strzechy. W najdrobniejszym szczególe architekt opracował też kwestie techniczne struktury domu i technologię wykonania. Z kolei architektka Zuzanna Motus i jej studio LOQM zaprojektowało minimalistyczną, nieco surową aranżację przestrzeni, zainspirowaną naturalnym otoczeniem. W efekcie tej współpracy powstał wirtualny świat, bazujący na artystycznej intuicji i kreatywności. Jeszcze jeden niezrealizowany projekt.
Dom na bazie: solidna podstawa
I oto w 2023 roku do architektów ze studia INSTINCT zgłosili się inwestorzy, dla których w 2016 projektowano ów niezrealizowany dom. Po długich rozmowach zdecydowali postawić na działce tamtą proponowaną wcześniej interpretację chaty wiejskiej, typową dla naszej szerokości geograficznej. Ponieważ, zgodnie z dawnym budownictwem, w którym drewniana struktura, aby przedłużyć jej żywot, zawsze była odseparowana od podłoża, a nowy dom też miał stanąć na solidnej podstawie, nazwano go Domem na bazie (Base house).
Na działce mieści się również budynek gospodarczy z garażem, niewielkim warsztatem oraz miejscem na rowery i inny sprzęt sportowy i ogrodowy. Wspólnie z domem stanowi on rodzaj zagrody.
Dom na bazie: układ otwarty
Układ funkcjonalny domu podzielony został na strefę dzienną i sypialnianą. Przestronna część dzienna otwiera się na zewnątrz. Wychodząca do ogrodu baza przechodzi płynnie w taras z zejściem na polanę. Jego spora część umiejscowiona została w podcieniu. Przestrzeń sypialniana z kolei tworzy otwarty układ z łazienką, garderobą oraz niewielkim miejscem do pracy. Zamiast oddzielnych pomieszczeń, zaprojektowano połączone strefy.
Projekt Domu na bazie wydaje nam się tak prosty i logiczny, że implementujemy ten tok myślenia w kolejnych realizacjach Układ funkcjonalny może być w nich zupełnie inny, a wyraz architektoniczny dopasowany do lokalnych czy indywidualnych wymagań. Wyeksponowanie bazy fundamentowej i zabawa jej elementami pozostają jednak uniwersalnym zabiegiem.
Dom na bazie: w zgodzie z naturą
Drewno użyte jest tu zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Elewację budynku tworzy żelbetowa baza pokryta drewnianymi listewkami. Aby zachować trwałość, a jednocześnie w naturalny sposób zmieniać wygląd wraz z upływającym czasem, listwy oraz inne elementy wykończeniowe z drewna zostały poddane obróbce termicznej. Budynek jest wysoce energooszczędny i wykorzystuje odnawialne źródła energii.
Przydomowy ogród to głównie naturalna zieleń, wdzierająca się do niego prosto z lasu. Zamiarem architektów było jak najwierniejsze utrzymanie i odtworzenie istniejącej roślinności polany. Wydzielono jedynie niewielki trawnik utrzymywany w taki sposób, aby jego granica z zielenią zastaną została z biegiem lat rozmyta, a łąka z wysokimi trawami na skraju lasu corocznie go redukowała.
---
Base house/ Dom na bazie
Data projektu: 2016, 2023
Lokalizacja: Sulmin
Inwestor: prywatny
Projekt: Studio Architektoniczne INSTINCT
Projekt wnętrz: LOQM Zuzanna Motus
Powierzchnia działki: 4320m2
Powierzchnia zabudowy: 158m2 + 67m2
Powierzchnia użytkowa domu: 134m2
Powierzchnia użytkowa pomocnicza (budynek garażu): 57m2
Realizacja: w trakcie budowy
Wizualizacje: Michał Jagła
- Więcej o:
Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar
Małopolska Chata Podcieniowa
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie