Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar

WG

To nie jest skansenowa architektura. Kuba Tomaszczyk z pracowni Studio Onu zaprojektował dom mocno osadzony w tradycji regionu, który łączy tradycję z nowoczesnością. Dom Las, który stanął na kaszubskiej działce dziadka architekta, zachwyca umiarem, prostotą i wieloma przemyślanymi detalami.

Dom Las na Kaszubach. Proj. Kuba Tomaszczyk ze Studio Onu
Dom Las na Kaszubach. Proj. Kuba Tomaszczyk ze Studio Onu
Fot. Martyna Rudnicka

Są takie domy, które choć nowe wydają się być tu od zawsze. Stanowią jedność z otaczającą naturą. Są "wrośnięte" w przestrzeń jak stary sad pełen jabłoni, las szumiący za oknem czy bocianie gniazdo na pobliskiej stodole. Właśnie taki jest "Dom Las", zaprojektowany przez Kubę Tomaszczyka - założyciela pracowni Studio Onu. To świetny przykład architektury wernakularnej - mocno osadzonej w tradycji regionu, tworzonej przez miejscowych budowniczych.

Dom Las na Kaszubach. Proj. Kuba Tomaszczyk ze Studio Onu
Dom Las na Kaszubach. Proj. Kuba Tomaszczyk ze Studio Onu
Fot. Martyna Rudnicka

Dom Las: kaszubskie wzory i stalowe okiennice

Dla architekta Kuby Tomaszczyka, założyciela pracowni Studio Onu z siedzibą w Bazylei, Dom Las to projekt szczególny – powstał bowiem na leśnej działce należącej do jego dziadka Stanisława. Dwie bryły (jedna 60-metrowa pełni funkcję mieszkalną, w drugiej jest warsztat dziadka) rozdziela jedynie palenisko z siedziskiem w kształcie kręgu. Z okien roztacza się widok na otwartą polanę. 

Początkowo dom miał powstać z drewna, ale ostatecznie zdecydowano się na cegłę z lokalnej wytwórni, z której na fasadzie powstał dekoracyjny detal, metaforycznie nawiązujący do kaszubskich wzorów obecnych w malowidłach czy w drewnianych zdobieniach. "W ten sposób chciałem przenieść kaszubski ornament na nowy język"- tłumaczy Kuba Tomaszczyk.

Doceniło to jury polskiej edycji konkursu Brick Award 2023. Dom Las otrzymał wyróżnienie w kategorii "Feeling at home".

Ciekawym akcentem są okiennice z perforowanej stali. Ten nowoczesny, odważny element przełamuje tradycję nowoczesnością. Okiennice nie tylko zapewniają prywatność i dają poczucie bezpieczeństwa (dzięki nim dom całkowici się "zamyka") ale chronią także mieszkańców przed insektami. Poza tym pięknie rozpraszają światło, które tworzy delikatne wzory na podłodze wewnątrz brył.

Dom Las: ogień i ikony wzornictwa

Kuba Tomaszczyk, który jest również autorem wystroju wnętrza, i tutaj nawiązał do tradycji regionu. Ponieważ na Kaszubach niezwykle ważny był ogień, w Domu Lesie centralne miejsce zajmuje dwustronny kominek. Można cieszyć się jego ciepłem zarówno w salonie, jak i w sypialni. W budynku wygospodarowano dodatkową przestrzeń sypialnianą. Znalazła się ona  tuż pod sufitem, dokąd wiodą przypominające drabinę schody.

Interpretacją kaszubskiego wzornictwa są meble również zaprojektowane przez architekta – stół jadalniany i stolik kawowy. Nogi do stołów w kaszubskich domach były toczone, regularne i wszystkie takie same, w nowoczesnym zaś wydaniu są one asymetryczne.

Nowoczesne akcenty we wnętrzu to np. lampy duńskiej marki Madam Stolz czy ikona polskiego dizajnu, fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego oraz wazony polskiej ceramiczki, Anety Koci. Natomiast hoker „Marbella” o rzeźbiarskim siedzisku to ikona hiszpańskiego dizajnu z lat 70. XX wieku. Interesujący jest też okap kuchenny z blachy mosiężnej. 

Dom Las: natura wszędzie

We wnętrzu nie brakuje nawiązań do pobliskiej natury i otaczającego dom sosnowo-brzozowego lasu. Z drewna sosnowego wykonano belki stropowe i piony na antresoli, które odtwarzają rytm pni drzew. W kilku odcieniach zieleni są ściany w kuchni, szkliwione kafle i fronty szafek. Z kolei podłogę pokrył mikrocement.

Niedawno Dom Las otrzymał I miejsce w konkursie Poland Urban Awards 2023 w kategorii "Architektura mieszkaniowa". Jurorzy przyznali ją za „umiar i skromność, które są nowymi cnotami architektury domów jednorodzinnych. Mimo prostoty rozwiązań udało się stworzyć nowatorski układ zagrody z oryginalnym detalem ceglanych fasad czy stalowych okiennic.

Całkowicie zgadzamy się z jurorami. Dom Las to miejsce, w którym aż chce się być!

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom Las na Kaszubach. Tradycja regionu, nowoczesność i umiar