Wywiady
Łukasik: Pandemia zmieniła myślenie o architekturze. Projektowanie to dziś multitasking
- Domeną współczesności jest dynamiczna zmiana. Dlatego w architekturze szukamy dziś uniwersalności i roztropności. Nie mamy jednego sprawdzonego scenariusza na rozwój miasta, nie oferujemy standardowej konstrukcji dla mieszkań czy biur. Obiekt musi pełnić funkcję bieżącą, ale być możliwie otwarty na nieokreśloną przyszłość – mówi Przemo Łukasik, architekt i współtwórca pracowni Medusa Group.
Determinacja do przekraczania granic – spotkanie z pracownią Boris Kudlička with Partners
Architekt i scenograf Boris Kudlička śmiało operuje artystyczną wrażliwością, instynktem, odważnymi pomysłami i podejściem do projektowania opartym na współpracy – cechami, które odpowiadają za wyjątkowość i spójny charakter pracowni Boris Kudlička with Partners. Po latach pracy w teatrze i operze, w 2018 roku założył studio, które stale ewoluuje, przyciągając mocą opowiadania historii budujących emocje i nową tożsamość miejsc. Bez względu na rozmiar, styl lub złożoność inwestycji, trudno nie zachwycić się stymulującymi zmysłowo wnętrzami i złożoną architektoniczną narracją, jaką prowadzą z przestrzenią Boris Kudlička, Weronika Libiszowska, Rafał Otłog i ich zespół.
Architektura pierwszej potrzeby. Rozmowa z arch. Aleksandrą Wasilkowską
W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele elementów, które są traktowane po macoszemu – zarówno przez włodarzy miast, jak i architektów. Tymczasem również one – toalety publiczne, bazary czy wysypiska śmieci – zasługują na uwagę, ponieważ są nam niezbędne w życiu codziennym. Aleksandra Wasilkowska od dwudziestu lat koncentruje się właśnie na takich obiektach. Zaprojektowała m.in. Warszawskie Toalety Publiczne, przyjazne dla opiekunów z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Architektka zasiada w jury 25. edycji Konkursu Geberit „Projekt Łazienki”.
Świat designu jest na rozdrożu. Rozmowa z Tomkiem Rygalikiem
Tomek Rygalik, jeden z najbardziej uznanych polskich projektantów, od lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Niedawno do listy swoich osiągnięć dopisał kolejny ważny punkt – profesurę na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach. Jako pierwszy obcokrajowiec objął tam Katedrę Projektowania Mebla. Po kilku miesiącach pobytu w Finlandii opowiada o swoich wrażeniach na temat fińskiego stylu życia, pracy na jednej z najlepszych uczelni na świecie, wyzwaniach, jakie stoją przed młodymi projektantami oraz o aktywnościach zawodowych w Polsce związanych m.in. ze Studio Rygalik, DesignNature i Łódź Design Festival.
Spotkanie tradycji z nowoczesnością - wywiad z prezesem firmy MARCHEWKA
O wyznaczaniu nowych trendów w architekturze, roli rzemiosła stolarskiego, a także o… miłości w kontekście naturalnych wyrobów drewnianych rozmawiamy z prezesem firmy MARCHEWKA Panem Stanisławem Marchewką.
Design, który niesie zmianę. Rozmowa z Ingrid van der Wacht
O tym, dlaczego przyszłość jest naszym wspólnym projektem i czy może być perfekcyjna, rozmawiamy z Ingrid van der Wacht, facylitatorką i specjalistką ds. komunikacji od lat pracującą dla Dutch Design Foundation – organizatora Dutch Design Week, a także jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival.
Wywiad z Mają Ganszyniec: W designie jest miejsce na eksplorację i racjonalną produkcję
O różnych podejściach projektowych, przepisie na sukces i znaczeniu konkursów w pracy projektantów i projektantek rozmawiamy z Mają Ganszyniec, jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival.
Wywiad z architektem Pawłem Nadukiem, właścicielem 77STUDIO architektury
– Projektowany obiekt nigdy nie jest przedmiotem zawieszonym w próżni. Zawsze jest ulokowany w jakimś środowisku przyrodniczym. Uważamy, że z tym środowiskiem ma współistnieć, współtworzyć go, bez względu na to, czy ma służyć do mieszkania, pracy czy produkcji – mówi architekt Paweł Naduk.
Wszystko trzeba zaprojektować - wywiad z arch. Bogdanem Kulczyńskim
Laureat tegorocznej Honorowej Nagrody SARP, architekt Bogdan Kulczyński, od ponad trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają osiedla mieszkalne i prywatne rezydencje, a także projekty obiektów użyteczności publicznej, takie jak restauracje czy hotele. W rozmowie opowiada o swojej drodze kariery, realizacjach, z których jest najbardziej dumny, a także o tym, co każdy początkujący architekt powinien wziąć sobie do serca.
Maja Ganszyniec, przewodnicząca jury konkursu Paradyż Designers: w projektowaniu ważna jest adekwatność
Trwa II edycja konkursu Paradyż Designers (paradyz.com/konkurs) dla architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych na najlepszy projekt wnętrza z kolekcją Neve Creative Ceramiki Paradyż. Na czym polega zrównoważone projektowanie, dlaczego warto brać udział w kreatywnych konkursach oraz na co będą zwracać uwagę jurorzy, mówi przewodnicząca jury konkursowego, Maja Ganszyniec, autorka kolekcji Neve Creative.
Projektant musi pamiętać o poznaniu siebie – rozmowa z jurorką Antalis Interior Design Award
Do końca stycznia trwa nabór zgłoszeń do Antalis Interior Design Award (AIDA) – konkursu dedykowanego architektom, projektantom wnętrz, grafikom, drukarzom i studentom. Laura Pietrușel, architektka wnętrz z Rumunii, opowiedziała nam o swojej drodze od tytułu laureatki AIDA do jurorki konkursu, oczekiwaniach w branży wnętrzarskiej i radach dla młodego pokolenia projektantów.
Dom jak BMW X5. Wywiad z Gawłem Biedunkiewiczem
- Dom typu premium jest jedynym obiektem w tej kategorii produktów, którego nie da się nabyć w sposób komfortowy. Postanowiliśmy to zmienić, oferując możliwość zakupu domu prefabrykowanego z „wyższej półki” w warunkach bezstresowych, wraz z całościową obsługą wysokiej jakości. Pragniemy być postrzegani jako dostawcy komfortowej usługi premium, której dotąd na polskim rynku budowlanym nie było – na temat autorskiej koncepcji budownictwa rezydencjonalnego rozmawiamy z architektem Gawłem Biedunkiewiczem, współwłaścicielem szczecińskiej firmy Nowa Norma.
Plac Pięciu Rogów - wywiad z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim
„Jako codzienni użytkownicy tej przestrzeni pozostajemy wrażliwi na to, jak ona działa. Podziwiamy, jak wlewa się w nią życie, jak ludzie zaczynają z niej korzystać. Obserwujemy, jak plac wchodzi w krwioobieg miasta i staje się sceną miejskiego życia” – na placu Pięciu Rogów spotykamy się ze współautorami jego rewitalizacji: Martą Sękulską-Wrońską z pracowni WXCA i architektem współpracującym – Michałem Kempińskim.
Konkurs SAW. Robert Majkut: chcemy pokazać, że warto pracować z ludźmi o najwyższych kompetencjach
Trwa etap zgłoszeń do konkursu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Przy tej okazji Robert Majkut, przewodniczący jury, opowiedział o mechanizmach rządzących światem konkursów, o kwestiach, na które zwracają uwagę jurorzy oraz o sprawach najważniejszych z perspektywy uczestników.
„Projektanci nie zmienią świata w pojedynkę”. Wywiad z Julią Sulikowską
O odpowiedzialności klimatycznej projektantów, poglądzie na współczesny design oraz różnicach w podejściu do przestrzeni publicznej w Polsce i Niemczech rozmawiamy z Julią Sulikowską, projektantką wyróżnioną 1. miejscem za Urban Coolspot Project w konkursie „make me!” podczas tegorocznego Łódź Design Festival.
Dla każdego wnętrza szukam innych form. Wywiad z arch. Agnieszką Glazą-Joachimowską
- Wszyscy posiadamy i wozimy ze sobą różne rzeczy. Dlatego zaprojektowane wnętrze nie może być przeładowane. Uważam, że powinno wręcz pozostać minimalnie niedomknięte. Komponuję przestrzeń tak, żeby mieszkańcy mieli możliwość „umeblowania jej” własnym życiem - mówi Agnieszka Glaza-Joachimowska, główna projektantka oraz właścicielka renomowanej gdańskiej pracowni Glaza Interiors, która od 20 lat realizuje wnętrza dla najbardziej wymagających trójmiejskich klientów.
Wywiad z autorami „Archiprzewodnika po Polsce” – Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim
Jaka jest polska architektura współczesna? Pytamy o to architekta Roberta Koniecznego, autora takich słynnych budynków jak Arka w Brennej czy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, oraz Tomasza Malkowskiego, krytyka architektury i publicystę. Wspólnie napisali „Archiprzewodnik po Polsce” – pierwszą tak obszerną monografię poświęconą dziełom polskiej architektury ostatnich dekad. Powstała książka nie tylko dla specjalistów – pełna wielkoformatowych zdjęć, ciekawych rozmów, która jest przystępna i ma szansę na szeroką popularyzację polskiej architektury.
Sztuka jest dopełnieniem architektury. Wywiad z Adamem Pulwickim z pracowni PULVA
- Promowanie twórczości artystycznej zawsze było istotnym elementem budującym tożsamość marki PULVA. Ale osób i instytucji, które cechuje takie podejście jest w naszym kraju za mało. Żyjemy w świecie pozbawionym wrażliwości i otwartości na sztukę, na jej realną, pozamaterialną wartość - mówi architekt wnętrz Adam Pulwicki, właściciel oraz główny projektant znanej poznańskiej pracowni i wielowymiarowy człowiek: pasjonat wysokogórskiej wspinaczki, jogin, meloman, skrzypek. Wystudiowany i zarazem autentyczny. Spójny i konsekwentny w swojej ascetycznej estetyce.
„Architekt to człowiek z misją” – wywiad z Aleksandrem Jankowskim
Aleksander Jankowski studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Ten ceniony w branży architekt wnętrz, od ponad dwudziestu lat wspólnie z Agatą Opyrchał, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzi autorską pracownię JIO, specjalizującą się w projektach kubatury i wnętrz wysokobudżetowych domów jednorodzinnych i apartamentów. Członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, współodpowiedzialny za organizację i realizację inicjatyw szkoleniowych dla architektów zrzeszonych w SAW, opowiedział nam o etyce w pracy architekta, miejscu sztuki w projektach pracowni i wyzwaniach, stojących przed branżą.
Przede wszystkim oszczędzajmy - wywiad z Agnieszką Kalinowską-Sołtys
Odpowiedzialność za środowisko naturalne i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń ma ścisły związek z branżą budowlaną. Projektując toaletę publiczną możemy zaoferować bardzo wiele w zakresie zrównoważonego, odpowiedzialnego budownictwa - przekonuje Agnieszka Kalinowska-Sołtys - wiceprezes SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu, członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland i partner w APA Wojciechowski Architekci, z którą rozmawiamy na temat tegorocznej edycji konkursu KOŁO.
Znaleźć coś, czego jeszcze nie ma: wywiad z Martą Sękulską-Wrońską
O cyklu wykładów „WODA: W CENTRUM” firmowanych przez SARP - w którym pełni funkcję Prezesa Oddziału Warszawskiego - oraz subiektywnie o wyzwaniach tegorocznej edycji konkursu KOŁO na projekt łazienki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.
Konkurs KOŁO. Wywiad z Dyrektorem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Rozmowa z panem Pawłem Jaskanisem, który od 2002 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie - historykiem sztuki, archeologiem, muzealnikiem, specjalistą w zarządzaniu ochroną zabytków i opieką nad nimi, a także jurorem reprezentującym instytucję - inwestora w 24. edycji konkursu KOŁO.
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi – prezentacja online i wywiad
W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncernu Clariant. Wnętrza pięknie łączą w sobie historyczną tkankę budynku z nowoczesnym wzornictwem. Dwukondygnacyjną przestrzeń wypełniają ruda cegła i wyważona paleta szarości. To dzieło pracowni The Design Group. Zapraszamy na wywiad z Konradem Krusiewiczem oraz prezentację wnętrz w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 26 stycznia 2022 roku o godz. 11:00 na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Wielofunkcyjna Strefa Aktywności w Chorzowie – prezentacja online i wywiad 12.01.2021 r., godz. 11:00
Strefa aktywności została zaprojektowana na terenie powstałym po wyburzeniu jednego z budynków garnizonu wojskowego i jest pierwszym krokiem na drodze do włączenia przestrzeni kampusu uniwersyteckiego w tkankę miejską Chorzowa. Zapraszamy na wywiad z autorami tej realizacji - Aleksandrem Bednarskim i Mariuszem Komrausem z pracowni SLAS Architekci - oraz prezentację przestrzeni w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja będzie miała miejsce na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Z szacunku do natury - wywiad z laureatami konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2021"
Zwycięska koncepcja w konkursie KOŁO „Projekt Łazienki 2021” organizowanym przez Geberit hołduje naturze i wtapia się w krajobraz. O inspiracjach i pracy nad projektem, a także o przyszłości architektury opowiadają laureaci Grand Prix konkursu – Ewa Pokrzywa i Marcin Gierbienis.
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad, 1.12.2021 r., godz. 11:00
Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład obiektu wpisanego w zabytkową zabudowę. Realizacja w pełni wykorzystuje trudną, trapezową działkę oraz spełnia wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej koncepcji, Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci, oraz prezentację biurowca w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Dom Przełamany we Wrocławiu. W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy – prezentacja online i wywiad, 24.11.2021 r.
Wrocławskie osiedle Oporów to specyficzna okolica z zachowanym historycznym układem urbanistycznym i charakterystycznym typem zabudowy. Właśnie tutaj stanął Dom Przełamany projektu pracowni S3NS Architektura, który został dostosowany do tego cennego, zabytkowego kontekstu. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Igorem Kaźmierczakiem, oraz prezentację budynku w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 24 listopada 2021 o godz. 11:00, na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad
Na Wilczej Porębie w Karpaczu, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, stanęły dwa budynki mieszkalne. Jeden mieści osiem, drugi siedem apartamentów. Za realizację odpowiada studio de.materia. Forma obiektów inspirowana jest regionalną architekturą tych terenów. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Adamem Wysockim - oraz prezentację budynków w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.
Gdańskie mieszkanie w stylu Bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00
Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus została zamknięta w latach 30. ubiegłego wieku, duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzach mieszkania w Gdańsku, inspirowanego modernistyczną estetyką. Zapraszamy na wywiad online z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa, połączony z prezentacją wnętrz zaprojektowanego przez nie mieszkania, w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Rozmowa będzie dotyczyła realizacji, innych ciekawych projektów z portfolio pracowni oraz planów na przyszłość. Transmisja 20 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.