Wywiady
Typowe biura znikają. Hamaki, piłkarzyki i fitness coraz popularniejsze
Urządzanie przestrzeni biurowych w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Do polskich biur masowo powstają designerskie przestrzenie do wspólnej pracy relaksu, i rozrywki.
Prof. Ewa Kuryłowicz o Konkursie KOŁO na projekt łazienki
Prof. Ewa Kuryłowicz, zasiadająca w jury konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej w Starym Korycie Warty w Poznaniu, mówi o kryteriach wyboru najlepszych prac nadesłanych na konkurs. Zwraca również uwagę na sposób projektowania, wpisania obiektu w kontekst architektoniczny i przestrzenny.
Browary Warszawskie na nowo. Rozmowa z architektami z pracowni JEMS
Na terenie dawnych Browarów Warszawskich powstaje kwartał zabudowy o różnorodnej funkcji: mieszkalnej, biurowej i rekreacyjnej. Zabytkowe budynki zostały wkomponowane w budowaną na nowo tkankę miejską. Architekci z pracowni JEMS opowiadają o głównych założeniach architektonicznych i urbanistycznych powstającego kwartału. To projekt na dużą skalę - jednocześnie zabudowywany jest teren o wielkości zbliżonej do powierzchni Starego Miasta w obrysie murów. Zobaczcie, jak zmieni się Warszawa wokół ulicy Krochmalnej.
Młodzi o blokach, czyli sposób na wielką płytę
Jak postrzegamy osiedla z wielkiej płyty i czym różni się ich odbiór przez młode pokolenie, którzy nie pamiętają czasów ich powstania? W Polsce ok. 11 milinów ludzi mieszka w blokach wybudowanych w osiedlach zbudowanych w technologii wielkiej płyty. Co zrobić z tymi osiedlami, by były powodem dumy mieszkańców? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się młodzi projektanci. Jak sobie poradzili?
Form follows freedom. Polska architektura od XIX wieku do dziś. Wywiad z prof. Jacekiem Purchlą
W 25-lecie odzyskania wolności szydziliśmy, że nic nam się nie udało. A w architekturze zrobiliśmy w tym czasie gigantyczny skok cywilizacyjny, o którym nie mamy pojęcia. Prof. Jacek Purchla tłumaczy, w jaki sposób polska architektura stała się jednym z najciekawszych punktów na mapie Europy i świata.
Projekty z serii mission impossible to jej specjalność: Dorota Szlachcic [WYWIAD]
Projektowała m.in. wrocławskie Afrykarium, wysokogórskie schronisko w Himalajach czy oceanarium w Angoli. Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryki Projektowej opowiada o tym, dlaczego warto podejmować wyzwania, zbierać nietypowe doświadczenia oraz jak szukać inspiracji.
Nie ma gotowych recept na miasto - O to, jak postrzega miasto, pytamy Martina Barryego [WYWIAD]
Martin Barry, jak na architekta przystało, był wspólnikiem w popularnej pracowni na Manhattanie. Jak na Nowojorczyka przystało, pracował po 80 godzin w tygodniu i było mu z tym dobrze. Aż wylądował na stypendium Fullbrighta w Pradze, gdzie umierał z nudów, prowadząc 8 godzin wykładów w tygodniu. Założył więc reSITE.
Prawdopodobnie jedno z piękniejszych osiedli komunalnych w Polsce! [WYWIAD]
Dawny rosyjski fort Śliwickiego przy ul. Jagiellońskiej 47 na warszawskiej Pradze. Powstało tu osiedle, które udowadnia, że komunalnie wcale nie oznacza biednie.
Grabianowski o Wyspie Spichrzów w Gdańsku: Połączymy to, co historyczne, z nowoczesnością
Rozmowa z architektem Wojtkiem Grabianowskim, który zaprojektował między innymi PGE Arenę, a teraz projektuje nową zabudowę na Wyspie Spichrzów w Gdańsku
Wojciech Wagner: "Polska przestrzeń znalazła się w kryzysie" [WYWIAD]
Po spektakularnym odejściu Grzegorza Piątka objął stołeczny Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej. I zaciskając zęby, wytrwał już półtora roku. Naczelnik Wojciech Wagner.
Thomas Phifer o nowym budynku MSN w Warszawie: to nie jest projekt pod publiczkę [WYWIAD]
Rozmawiamy z Thomasem Phiferem, autorem nowego projektu gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie i teatru TR Warszawa, zaproszonym do współpracy po spektakularnym rozstaniu miasta ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem. Pytamy, czy tym razem projekt zostanie zrealizowany i czy cały budynek będzie rzeczywiście zupełnie przezroczysty?
Rizzi o Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku: Nie ma na świecie drugiego takiego budynku [WYWIAD]
- Powstał budynek, który można wypełnić ideą, na chwilę zapomnieć o Facebooku i zauważyć gwiazdy - mówi włoski architekt prof. Renato Rizzi. To on zaprojektował Teatr Szekspirowski w Gdańsku
Pałac na sprzedaż. "Miłość do zabytku to kwestia empatii" [WYWIAD]
Barokowy pałac w Piszkowicach był twierdzą potem okazałą rezydencją, do niedawna szkołą podstawową. Dziś stoi pusty i podobnie jak inne zabytki ze Śląska dosłownie ściga się z czasem i pomysłowością szabrowników. Specjalista od ogrodów historycznych Łukasz Przybylak* postanowił użyć wszystkich sił, by zabytkowi znaleźć nowego właściciela, który przywróciłby mu dawny blask. Cena: 830 tysięcy złotych
Mała skrzynka, która zmieniła miasto [WYWIAD]
Za pomocą małej białej skrzynki w centrum miasta zmieniła życie kilkunastu osób i mimochodem wywołała ogólnopolską dyskusję o wykluczeniu w przestrzeni publicznej. Rozmowa z Eugenią Wasylczenko, pomysłodawczynią projektu "Domni - Bezdomni", absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w W-wie na Wydziale Sztuki Mediów
"Patrzcie pod nogi!". Znikające posadzki warszawskie [WYWIAD]
Gorseciki, rybki, iryski... Małgorzata Bosek, koneserka warszawskich posadzek przekonuje, że warto czasem pospacerować z głową w dół...
Miejscy ogrodnicy: "Sadzenie kwiatków to nie obciach!" [WYWIAD]
Kwiatek i jego żona Marta tworzą duet artystyczny Kwiatuchi. Razem prowadzą na warszawskim Żoliborzu pracownię Kwiaciarnia Grafiki. I jako jedni z nielicznych w Polsce regularnie uprawiają miejską partyzantkę ogrodniczą.
Natascha Drabbe. Kobieta, która kolekcjonuje domy [WYWIAD]
Z Nataschą Drabbe rozmawiamy o zamiłowaniu do architektury XX wieku. Z tej miłości powstała "Iconic Houses Network" - prestiżową sieć niezwykłych domów z całego świata, które każdy fan architektury powinien zobaczyć na własne oczy!
Pracowałam w MVRDV. Moje marzenia się spełniły! [WYWIAD]
"Rotterdam to jedno z serc architektury, gdzie narodziła się wizja projektowania ?rób co chcesz?. Tu pracownie działają w taki sposób, jak nie robi tego nikt inny na świecie. W tych miejscach nie liczy się kontekst, lecz geniusz stworzenia czegoś zawsze innego niż otoczenie" - mówi nam Irena Nowacka, która odbyła roczny staż w holenderskim biurze MVRDV.
Warszawa, jakiej nie zobaczysz. Fantastyczne wizje stolicy według Tytusa Brzozowskiego [WYWIAD]
Latające fortepiany i wielkie czajniki, a w tle Pałac Kultury. Artysta Tytus Brzozowski podzielił się z nami swoim niezwykłym spojrzeniem na Warszawę. Choć z zawodu jest architektem, magiczne oblicze stolicy prezentuje za pomocą techniki akwareli. "To moja metoda mówienia o mieście" - wyjaśnia. Zobaczcie sami!
Aleksandra Wasilkowska: "Nie regulujmy wszystkiego na siłę, bazary są potrzebne" [WYWIAD]
"Zamiast wygranitowanych "miejskich salonów" to bazary mogłyby na nowo stać się lokalnym centrum każdej dzielnicy" - mówi nam architektka Aleksandra Wasilkowska, która przekonuje, że handel uliczny jest sposobem na zdrowy rozwój polskich miast.
Pracowałem u mistrza Koolhaasa [WYWIAD]
'Ciężko mi stwierdzić, co to jest właściwie ?ścieżka OMY?. Szczerze mówiąc, nie wiem. Większe znaczenie ma dla mnie pewnego rodzaju pracowitość i wnikliwość penetrowania danych tematów, czy projektów przy których się pracuje.' mówi Michał Gdak, który spędził w OMA dwa lata.
Sabina Lang i Daniele Baumann. Artyści z głową w chmurach [WYWIAD]
?Niech żyje wolność i swoboda? - ten discopolowy refren trafnie opisuje działalność Sabiny Lang i Daniela Baumanna. Szwajcarska para artystów w swoich pracach ociera się o granice absurdu, stawia schody w najmniej oczekiwanych miejscach, buduje hotel na dachu muzeum. W najbliższym czasie planują wspinaczkę na dach Pałacu Kultury i Nauki...
Hugon Kowalski, architekt z licencją na projektowanie [WYWIAD]
Młody architekt jako pierwszy Polak zdobył nagrodę w konkursie Archiprix, gdzie jego praca dyplomowa pokonała 1500 innych z całego świata. Absolwent poznańskiej ASP opowiada magazynowi ARCH o swoim ideałach i drodze do sukcesu
Steven Holl Architects o projektowaniu w Nowym Jorku [WYWIAD]
Jak wygląda procedura przetargowa w USA? Jak chroniony jest krajobraz Nowego Jorku? Czy amerykańskie rozwiązania są lepsze od polskich? Odpowiedzieć na te pytania pozwoli analiza budowanego w Nowym Jorku budynku Campbell Sport Center. Publikujemy wywiad, który wcześniej ukazał się w miesięczniku Zawód:Architekt
Zielone dachy w przestrzeni miejskiej [WYWIAD]
W obrębie Europy Środowo-Wschodniej to właśnie w Polsce, a szczególnie w Warszawie, buduje się najwięcej budynków poddawanych certyfikacji LEED i BREEAM. Nie oznacza to jednak, że każdy z ?zielonych? budynków posiada ogród na dachu, ale mamy nadzieję, że stanie się to standardem zielonego budownictwa - mówi Leszek Drogosz*, Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy
Prof. Joseph Rykwert: "Wieżowce pożerają miasto. Trzeba budować dla ludzi" [WYWIAD]
"Wieżowce powstają, by imponować. Ale po co? I komu? (...) Twórzmy niewielkie założenia z poszanowaniem dla mieszkańców" - mówił nam Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast", która właśnie ukazała się wydawnictwem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Iza Rutkowska: "Może teraz spalą mnie na misiu?!" [WYWIAD]
W Warszawie wywoływał sensację wszędzie, gdzie się pojawił. Odwiedził niezapowiedzianie m.in. bazar Różyckiego, czy plac Zbawiciela, zwany przez niektórych "placem hipstera". Jego mama, Iza Rutkowska, opowiedziała nam, gdzie miś śpi i dlaczego policja zatrzymuje się na jego widok.
Bogna Świątkowska: "Estetyka to również polityka" [WYWIAD]
- Rozmowy o miastach czy architekturze prędzej czy później lądują w niebezpiecznych rejonach ?czy to jest ładne, czy mi się podoba?. A estetyka jest również polityczna. Chcieliśmy więc odciąć w tym roku wzrok - mówi Bogna Świątkowska, organizatorka warszawskiego festiwalu Synchronizacja.
Helmut Jahn: "Właściwie nigdy nie jestem zadowolony..." [WYWIAD]
73-letni guru architektury przyleciał do Polski na jeden dzień, by otworzyć wystawę* poświęconą swojej twórczości. Architekt warszawskiego wieżowca Cosmopolitan znalazł dosłownie chwilę, by z nami porozmawiać, a to już sukces! Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!
"W projektowaniu nie ma miejsca na płeć" [WYWIAD]
Niedawno spotkaliśmy się z Natalią Paszkowską, która od kilku lat, razem z Marcinem Mostafą, prowadzi rosnącą w siłę warszawską pracownię WWAA. W wywiadzie opowiada nam o swoim zawodzie, pasji do architektury i rodzinnym mieście