Wywiady

 • Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

  Bolesław Stelmach: Jak nie zostałem artystą [WYWIAD]

  Miejsce architekta jest na rusztowaniach. Rozmowa z Bolesławem Stelmachem, architektem, autorem m.in. otwartego niedawno Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 • Mille arbres, czyli Tysiąc drzew efekt współpracy Sou Fujimoto i francuskiej pracowni OXO Architectes. To projekt nowoczesnej architektury, która powstaje w odległej XVII dzielnicy Paryża. Praca zwyciężyła w konkursie "Réinventer Paris", który ma za zadanie zmienić oblicze mniej prestiżowych dzielnic francuskiej metropolii. Praca zachwyciła jury nowatorskim podejściem do natury w mieście.

  Tokio, czyli las - wywiad z japońskim architektem Sou Fujimoto

  Sou Fujimoto jest gwiazdą architektury. Podczas spotkania skromny i uprzejmie uśmiechnięty. Tymczasem jego realizacje budzą skrajne emocje. Tak było w Tokio, Londynie i podczas ostatnich targów w Mediolanie. Nasza redakcja, jako jedyna z Polski, miała okazję przeprowadzić z nim wywiad.

 • Marta Grządziel

  Architektura osadzona w kontekście. O projektowaniu z Martą Grządziel z pracowni Barrozi Veiga

  Marta Grządziel, polska architektka, która pracowała między innymi w pracowniach Jeana Nouvela, Ribas Arquitectos, ACXT. Od 2012 związana z biurem Estudio Barozzi Veiga. Brała udział m.in. w pracach dotyczących Filharmonii w Szczecinie, która uzyskała tytuł BRYŁY ROKU 2014 oraz Europejską Nagrodę Architektoniczną im. Miesa van der Rohe.Tuż przed tegoroczną edycją BRYŁY ROKU pytamy ją o to jakie znaczenie mają dla projektanta nagrody architektoniczne oraz o bryłę Filharmonii, która dziś stała się już jedną z ikon polskiej architektury.

 • Mennica Legacy Tower

  Specjalność - wieżowce. O nowym warszawskim biurowcu i architekturze z Goettsch Partners [WYWIAD]

  W Warszawie trwają przygotowania do budowy nowego biurowego wieżowca. Mennica Legacy Tower [130 metrów] to budynek zaprojektowany przez znaną na całym świecie pracownię Goettsch Partners specjalizująca się w projektowaniu budynków wysokościowych a swoimi korzeniami sięgającą... Miesa van der Rohe. Co zdradził nam Joachim Schuessler, dyrektor Goettsch Partners na temat warszawskiego projektu i podejścia do projektowania? Oto kilka pytań na które udzielił nam odpowiedzi.

 • Dom Handlowy Wolf Bracka

  Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]

  Nie można tworzyć skansenów - mówi Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant w pracowni Kuryłowicz & Associates. To w ich siedzibie na Saskiej Kępie powstało m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich (we współpracy z Rainerem Mahlamäki) czy Plac Unii City Shopping w Warszawie.

 • Jaka myśl stoi za najlepszym domem świata? O Arce opowiada Robert Konieczny [WYWIAD]

  Zdjęcia Arki Roberta Koniecznego, uznanej w prestiżowym konkursie magazynu Wallpaper za najlepszy dom świata, obiegły polskie i międzynarodowe media. Żeby zrozumieć ideę tego domu nie wystarczy obejrzeć malowniczych fotografii ukazujących betonową arkę na zboczu górskiego stoku. Warto zgłębić dopracowaną w każdym szczególe myśl projektową, według której Arka powstała. Dopiero, gdy zaczynamy rozumieć ten budynek doceniamy coś więcej niż intrygującą bryłę, która wygląda jak głaz wkomponowany w zbocze. Poprosiliśmy architekta Roberta Koniecznego, by opowiedział nam o konstrukcji i idei stojącej za sukcesem tego domu. Posłuchajcie fascynującej opowieści, nie tylko o architekturze...

 • Daniel Libeskind opowiada o projekcie wieżowca Złota 44 [WYWIAD]

  Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie apartamentowca Złota 44 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również autor projektu - światowej sławy architekt Daniel Libeskind. W krótkim wywiadzie pytamy go o ścieżkę projektową oraz opinię na temat ukończonego wieżowca. W tle można zobaczyć wystawę szkiców architektonicznych,która towarzyszy otwarciu Złotej 44.Na koniec rozmowy architekt cytuje fragment jednego ze swoich ulubionych polskich wierszy. Posłuchajcie. Wystawę szkiców Daniela Libeskinda prezentowana w głównym lobby Złotej 44 będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 17-19 marca w godzinach 10:00 - 20:00.

 • Filip Springer: Często się mówi - Polska jest brzydka - ja się z tym zgadzam [WYWIAD]

  Co można wyczytać z architektury? Dlaczego wokół bywa brzydko i jak budynki opowiadają o czasie, w którym zostały wzniesione? Z Filipem Springerem rozmawiamy o historiach związanych z polską architekturą. Kolejnym soczewkami, przez które można spoglądać na Polskę są budynki takie jak: Pałac Kultury i Nauki, Solpol we Wrocławiu i galeria handlowa Witkac na Brackiej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy z Filipem Springerem.

 • Pogodzić sprzeczne interesy. Rozmowa z Filipem Springerem o projektowaniu miast

  Pogodzić sprzeczne interesy. Rozmowa z Filipem Springerem o projektowaniu miast

  W drugiej części wywiadu z Filipem Springerem rozmawiamy nie tyle o pojedynczym budynku, ale poruszamy temat projektowania w skali całego miasta. Co można zrobić z chaosem urbanistycznym w Polsce? Jak wygląda obecnie sytuacja z pastolozą i reklamozą? Zastanawiamy się też, jak wycofywać ruch samochodowy z centrów miast, żeby nie stracili na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy.

 • Typowe biura znikają. Hamaki, piłkarzyki i fitness coraz popularniejsze

  Typowe biura znikają. Hamaki, piłkarzyki i fitness coraz popularniejsze

  Urządzanie przestrzeni biurowych w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Do polskich biur masowo powstają designerskie przestrzenie do wspólnej pracy relaksu, i rozrywki.

 • Prof. Ewa Kuryłowicz o Konkursie KOŁO na projekt łazienki

  Prof. Ewa Kuryłowicz, zasiadająca w jury konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej w Starym Korycie Warty w Poznaniu, mówi o kryteriach wyboru najlepszych prac nadesłanych na konkurs. Zwraca również uwagę na sposób projektowania, wpisania obiektu w kontekst architektoniczny i przestrzenny.

 • Browary Warszawskie na nowo. Rozmowa z architektami z pracowni JEMS

  Browary Warszawskie na nowo. Rozmowa z architektami z pracowni JEMS

  Na terenie dawnych Browarów Warszawskich powstaje kwartał zabudowy o różnorodnej funkcji: mieszkalnej, biurowej i rekreacyjnej. Zabytkowe budynki zostały wkomponowane w budowaną na nowo tkankę miejską. Architekci z pracowni JEMS opowiadają o głównych założeniach architektonicznych i urbanistycznych powstającego kwartału. To projekt na dużą skalę - jednocześnie zabudowywany jest teren o wielkości zbliżonej do powierzchni Starego Miasta w obrysie murów. Zobaczcie, jak zmieni się Warszawa wokół ulicy Krochmalnej.

 • Młodzi o blokach, czyli sposób na wielką płytę

  Młodzi o blokach, czyli sposób na wielką płytę

  Jak postrzegamy osiedla z wielkiej płyty i czym różni się ich odbiór przez młode pokolenie, którzy nie pamiętają czasów ich powstania? W Polsce ok. 11 milinów ludzi mieszka w blokach wybudowanych w osiedlach zbudowanych w technologii wielkiej płyty. Co zrobić z tymi osiedlami, by były powodem dumy mieszkańców? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się młodzi projektanci. Jak sobie poradzili?

 • 03.06.2014 Krakow . Nowa siedziba Cricoteki . Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Osrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wspolfinansowany przez Unie Europejska . Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

  Form follows freedom. Polska architektura od XIX wieku do dziś. Wywiad z prof. Jacekiem Purchlą

  W 25-lecie odzyskania wolności szydziliśmy, że nic nam się nie udało. A w architekturze zrobiliśmy w tym czasie gigantyczny skok cywilizacyjny, o którym nie mamy pojęcia. Prof. Jacek Purchla tłumaczy, w jaki sposób polska architektura stała się jednym z najciekawszych punktów na mapie Europy i świata.

 • Afrykarium we Wrocławiu

  Projekty z serii mission impossible to jej specjalność: Dorota Szlachcic [WYWIAD]

  Projektowała m.in. wrocławskie Afrykarium, wysokogórskie schronisko w Himalajach czy oceanarium w Angoli. Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryki Projektowej opowiada o tym, dlaczego warto podejmować wyzwania, zbierać nietypowe doświadczenia oraz jak szukać inspiracji.

 • Publiczna dyskusja z Enrique Penalosa reSITE 2013

  Nie ma gotowych recept na miasto - O to, jak postrzega miasto, pytamy Martina Barryego [WYWIAD]

  Martin Barry, jak na architekta przystało, był wspólnikiem w popularnej pracowni na Manhattanie. Jak na Nowojorczyka przystało, pracował po 80 godzin w tygodniu i było mu z tym dobrze. Aż wylądował na stypendium Fullbrighta w Pradze, gdzie umierał z nudów, prowadząc 8 godzin wykładów w tygodniu. Założył więc reSITE.

 • Autorem projektu jest Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt Aleksander Mirek

  Prawdopodobnie jedno z piękniejszych osiedli komunalnych w Polsce! [WYWIAD]

  Dawny rosyjski fort Śliwickiego przy ul. Jagiellońskiej 47 na warszawskiej Pradze. Powstało tu osiedle, które udowadnia, że komunalnie wcale nie oznacza biednie.

 • 08.05.2015 Gdansk , Architekt Wojtek Grabianowski . Fot . Renata Dabrowska / Agencja Gazeta

  Grabianowski o Wyspie Spichrzów w Gdańsku: Połączymy to, co historyczne, z nowoczesnością

  Rozmowa z architektem Wojtkiem Grabianowskim, który zaprojektował między innymi PGE Arenę, a teraz projektuje nową zabudowę na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

 • 4ZDJCIE DO WKADKI:DLOWA Strony Lokalne Warszawa

  Wojciech Wagner: "Polska przestrzeń znalazła się w kryzysie" [WYWIAD]

  Po spektakularnym odejściu Grzegorza Piątka objął stołeczny Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej. I zaciskając zęby, wytrwał już półtora roku. Naczelnik Wojciech Wagner.

 • Rice University Brochstein Pavilion

  Thomas Phifer o nowym budynku MSN w Warszawie: to nie jest projekt pod publiczkę [WYWIAD]

  Rozmawiamy z Thomasem Phiferem, autorem nowego projektu gmachów Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie i teatru TR Warszawa, zaproszonym do współpracy po spektakularnym rozstaniu miasta ze szwajcarskim architektem Christianem Kerezem. Pytamy, czy tym razem projekt zostanie zrealizowany i czy cały budynek będzie rzeczywiście zupełnie przezroczysty?

 • 01.05.2014 Gdansk . Dni otwarte teatr szekspirowski . Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: POMORSKA KOLEJ METROPOLITARNA

  Rizzi o Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku: Nie ma na świecie drugiego takiego budynku [WYWIAD]

  - Powstał budynek, który można wypełnić ideą, na chwilę zapomnieć o Facebooku i zauważyć gwiazdy - mówi włoski architekt prof. Renato Rizzi. To on zaprojektował Teatr Szekspirowski w Gdańsku

 • Opuszczony pałac w Piszkowicach

  Pałac na sprzedaż. "Miłość do zabytku to kwestia empatii" [WYWIAD]

  Barokowy pałac w Piszkowicach był twierdzą potem okazałą rezydencją, do niedawna szkołą podstawową. Dziś stoi pusty i podobnie jak inne zabytki ze Śląska dosłownie ściga się z czasem i pomysłowością szabrowników. Specjalista od ogrodów historycznych Łukasz Przybylak* postanowił użyć wszystkich sił, by zabytkowi znaleźć nowego właściciela, który przywróciłby mu dawny blask. Cena: 830 tysięcy złotych

 • Skrzynka na Placu Dąbrowskiego w Warszawie

  Mała skrzynka, która zmieniła miasto [WYWIAD]

  Za pomocą małej białej skrzynki w centrum miasta zmieniła życie kilkunastu osób i mimochodem wywołała ogólnopolską dyskusję o wykluczeniu w przestrzeni publicznej. Rozmowa z Eugenią Wasylczenko, pomysłodawczynią projektu "Domni - Bezdomni", absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w W-wie na Wydziale Sztuki Mediów

 • Posadzka w jednym z budynków na terenie dawnej wytwórni Wódek Koneser

  "Patrzcie pod nogi!". Znikające posadzki warszawskie [WYWIAD]

  Gorseciki, rybki, iryski... Małgorzata Bosek, koneserka warszawskich posadzek przekonuje, że warto czasem pospacerować z głową w dół...

 • fot. Mania Zyzak

  Miejscy ogrodnicy: "Sadzenie kwiatków to nie obciach!" [WYWIAD]

  Kwiatek i jego żona Marta tworzą duet artystyczny Kwiatuchi. Razem prowadzą na warszawskim Żoliborzu pracownię Kwiaciarnia Grafiki. I jako jedni z nielicznych w Polsce regularnie uprawiają miejską partyzantkę ogrodniczą.

 • Natascha Drabbe

  Natascha Drabbe. Kobieta, która kolekcjonuje domy [WYWIAD]

  Z Nataschą Drabbe rozmawiamy o zamiłowaniu do architektury XX wieku. Z tej miłości powstała "Iconic Houses Network" - prestiżową sieć niezwykłych domów z całego świata, które każdy fan architektury powinien zobaczyć na własne oczy!

 • Irena Nowacka

  Pracowałam w MVRDV. Moje marzenia się spełniły! [WYWIAD]

  "Rotterdam to jedno z serc architektury, gdzie narodziła się wizja projektowania ?rób co chcesz?. Tu pracownie działają w taki sposób, jak nie robi tego nikt inny na świecie. W tych miejscach nie liczy się kontekst, lecz geniusz stworzenia czegoś zawsze innego niż otoczenie" - mówi nam Irena Nowacka, która odbyła roczny staż w holenderskim biurze MVRDV.

 • Warszawa z akwareli

  Warszawa, jakiej nie zobaczysz. Fantastyczne wizje stolicy według Tytusa Brzozowskiego [WYWIAD]

  Latające fortepiany i wielkie czajniki, a w tle Pałac Kultury. Artysta Tytus Brzozowski podzielił się z nami swoim niezwykłym spojrzeniem na Warszawę. Choć z zawodu jest architektem, magiczne oblicze stolicy prezentuje za pomocą techniki akwareli. "To moja metoda mówienia o mieście" - wyjaśnia. Zobaczcie sami!

 • aleksandra wasilkowska_foto maciej landsberg ZDJ?CIE DO WK?ADKI: DLOWA strony lokalne GW - WarszawaGazeta_Stoleczna

  Aleksandra Wasilkowska: "Nie regulujmy wszystkiego na siłę, bazary są potrzebne" [WYWIAD]

  "Zamiast wygranitowanych "miejskich salonów" to bazary mogłyby na nowo stać się lokalnym centrum każdej dzielnicy" - mówi nam architektka Aleksandra Wasilkowska, która przekonuje, że handel uliczny jest sposobem na zdrowy rozwój polskich miast.

 • Michał Gdak

  Pracowałem u mistrza Koolhaasa [WYWIAD]

  'Ciężko mi stwierdzić, co to jest właściwie ?ścieżka OMY?. Szczerze mówiąc, nie wiem. Większe znaczenie ma dla mnie pewnego rodzaju pracowitość i wnikliwość penetrowania danych tematów, czy projektów przy których się pracuje.' mówi Michał Gdak, który spędził w OMA dwa lata.